A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara folyamatosan nyújt információt mind saját mind partnerei elemzései alapján a koronavírus helyzet okozta változásokról az export, logisztika, nemzetközi vállalkozói partnerség témában. Közreadjuk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által 2020.04.17-én készített hírösszefoglaló elemzést, mely a vállalkozások számára nyújt naprakész információt a külkereskedelem szempontjából fontosabb országok aktuális gazdasági helyzetéről, az országokat érintő, legfontosabb intézkedésekről és az esetleges áruforgalmi korlátozásokról.
HEPA összefoglaló: koronavírus gazdasági és kereskedelmi hatásai
HEPA összefoglaló: gazdaságvédelmi intézkedések
Albánia
Ötvenezer ember lehet munkanélküli a járvány következtében Albániában
Anila Denaj albán gazdasági és pénzügyminiszter április 14-i tájékoztatása alapján Albániában 50.000-re nőtt a munkanélküliek száma a koronavírus járvány következtében, mely azonban tovább emelkedhet. Várható ugyanis, hogy a járvány lecsengését követően további leépítésekre lehet számítani számos albán cégnél.
Az albán kormány további 70 millió USD-vel támogatja az albán gazdaságot
Edi Rama albán miniszterelnök április 13-án jelentette be az újabb rendkívüli támogatási csomagot, melynek célja az idegenforgalom, a nagyvállalatok és azon cégek támogatása, melyek bár talpon maradtak, de bevételük jelentősen visszaesett a COVID-19 vírus helyzet miatt bevezetett korlátozások következtében. A támogatásból részesülnek a turizmusban dolgozók, nagyvállalati alkalmazottak, akik a vírus helyzet következtében vesztették el munkájukat, valamint olyan kisvállalatoknál alkalmazásban álló munkavállalók, akik ugyan továbbra is dolgoznak, de munkabérük jelentősen csökkent.
Magyarország albániai nagykövetségének hírei
Albán gazdasági intézkedések
A koronavírus járvány jelentősen átrajzolta Albánia gazdasági kilátásait 2020-ra, melynek hatása a következő években is várhatóan érezhető lesz. A szálloda- és vendéglátóipar fogja leginkább megszenvedni a járványt, mely a gazdaság lassulásához és mély válsághoz vezethet (a szállodák dolgozóit is távmunkára kötelezték, külföldi turisták pedig nincsenek a határok lezárása óta). Az élelmiszeripar egyelőre zavartalanul működik. Albánia importfüggő ország, az áruforgalom közúton és tengeren biztosított. A mezőgazdaságban egyelőre nem tapasztalható fennakadás, ám kérdéses, hogy rövidtávon az állattenyésztő és élelmiszerfeldolgozó gazdaságok hogyan vészelik át a válságot. Az albán kormány a koronavírus járvány idejére felfüggesztette a csődeljárási és felszámolási eljárást. A kereskedelmi bankok 100 millió dollár értékű Garanciaalapot hoznak létre, mely biztosítékként szolgál a nagyvállalatoknak a dolgozói bérek kifizetéséhez. A Jegybank tájékoztatása alapján a hitel kockázatmentes. Az intézkedés a 370 millió dolláros központi pénzügyi mentőcsomag része, mely a mélyrepülésben lévő gazdaságon hivatott segíteni, és támogatni az egészségügyi ágazatot. A csomag szintén tartalmaz egy 65 millió dolláros támogatást a kkv szektor számára. A koronavírus okozta helyzetre tekintettel természetes személyek és szervezetek, a Munkaügyi és Szakképzési Hivatalnál munkanélküli járadékot igényelhetnek online.
Járványügyi helyzet és kapcsolódó intézkedések
Az oktatási intézmények bezárását határozatlan időre, a járványügyi helyzet végéig meghosszabbítják. A járványügyi helyzetben hozott gazdaságvédelmi intézkedések mellett egy speciális pénzügyi támogatási csomagot dolgoznak ki a turisztikai ágazat számára. Ezen túlmenően az Albán Nemzeti Bank (a jegybanki alapkamat csökkentését követően) 120 millió euró értékben, kétéves futamidejű eurókötvény kibocsátást hajt végre. A Legfelsőbb Bírói Tanács, hivatkozva a járványügyi helyzetre, 2020. április 22-ig (a sürgős esetek kivételével) meghosszabbította az igazságszolgáltatás-, a bíróságok munkájának szüneteltetését. A török kormány támogatásával 6 db mentőkocsi (teljes rohamkocsi felszereléssel, lélegeztető géppel) érkezett Albániába.
Ausztria
Aktuális információk a korona vírussal kapcsolatos tudnivalókról Ausztriában-frissítve
Fontos információk a korona vírus kapcsán hozott rendelkezésekről, utazási korlátozások tekintetében, az osztrák vírus-helyzettel kapcsolatos hivatalos információk (közúti személy és teherforgalmat, vasúti személyforgalmat, légi forgalmat érintő intézkedések, határinfó).
Minden szomszédos országból érkezőtől igazolást kérnek az osztrák határon
A Csehországból és Szlovákiából beutazókra is kiterjeszti Ausztria a koronavírus-járvány miatti egészségügyi ellenőrzést a határátlépéskor -derül ki abból a rendeletből, amelyet Rudolf Anschober egészségügyi miniszter adott ki péntekre virradó éjjel. A mostantól minden szomszédos országra vonatkozó intézkedés értelmében a beutazóknak orvosi igazolást kell felmutatniuk arról, hogy nem fertőzöttek a koronavírus-járványt okozó SARS-CoV-2 nevű vírussal. Továbbra is megengedett a megállás nélküli átutazás Ausztrián, valamint a teherszállítás céljából történő belépés.
Lazítanak a szigorításokon Ausztriában -Magyar munkavállalókat keresnek
Ausztriában folyamatosan csökken a koronavírussal megfertőződöttek száma, ezért április 14-én, kedden, a kormányfő lazított a megszorító intézkedéseken. Kijárási korlátozás továbbra is érvényben van, de lassan, fokozatosan újranyitnak a boltok, májustól tervek szerint pedig az éttermek, szállodák is. A bejelentéssel párhuzamosan pedig felpezsdült a munkaerőpiac, egyre több álláshirdetéssel találkozni, melyben keresik az “olcsó” munkaerőt.
Hazai nyaralásra ösztönzik az osztrákokat a járvány utáni időszakban
Elisabeth Köstinger turizmusért felelős miniszter arról beszélt, hogy május közepétől fokozatosan kinyithatnak a vedéglátóipari egységek, a fürdők,a strandok és a szállodák számára azonban jelenleg kidolgozás alatt álló, szigorúbb szabályokat vezetnek majd be, hogy elkerüljék a fertőzésveszélyt –tette hozzá. Arról is beszélt, hogy a hotelek, éttermek számára is kidolgoznak egy szabályozást, kötelező lesz várhatóan pincérek számára a szájmaszk vagy akár a kesztyű viselése, illetve a legalább egy méteres távolság betartása –szögezte le.
Szúrópróba-tesztek Ausztriában: a lakosság 0.33 százaléka fertőzött
Április elején 10 200 és 67 400 között mozgott a Sars-CoV-2 vírussal fertőzöttek száma Ausztriában, a kórházban fekvő betegeken kívül -ezt mutatták ki a legutóbb, szúrópróbaszerűen végzett tesztek. A kormány további ilyen teszteket tervez. Összesen hány ember fertőződhetett meg koronavírussal Ausztriában? Erre a kérdésre keresi a választ a Sora Társadalomkutató Intézet, a Vöröskereszt és a Bécsi Orvostudományi Egyetem közösprevalencia-tanulmánya.
Forma-1: az osztrákok júliusban már futamot rendeznének
A sportminiszteri tisztet is ellátó osztrák alkancellár elképzelhetőnek tartja, hogy a tervezett július 5-i időpontban megrendezzék a Forma-1-es Osztrák Nagydíjat Spielbergben. “Nem vagyok felelős a verseny megszervezéséért, de úgy gondolom, van esély rá, hogy az adott időben sor kerüljön rá” -idézte Werner Koglert szombaton a bécsi Kleine Zeitung.
Ischgl polgármestere szerint nem követtek el mulasztást
“Sem Tirol tartomány, sem Ischgl vezetése nem követett el mulasztást” -állítja a település polgármestere, Werner Kurz. A Landecki járásban található, az egyik legfelkapottabb osztrák síparadicsomnak számító Ischgl vezetését tették ugyanis felelőssé azért, hogy Európa jelentős részében elterjedt a koronavírus. Kurz abszurdnak nevezte a vádakat, miszerint bárki is felelős lehetne a történtekért. Hangsúlyozta, követte a hatóságok valamennyi utasítását, és utólag elemezni fogják a történteket.
Benelux államok
Koronavírus: durva számok érkeztek Belgiumból
Újabb 942 igazolt koronavírus-fertőzést jelentettek hétfőn Belgiumban, ezzel átlépte a harmincezret a fertőzöttek száma. A járványgörbe töretlenül emelkedik Hollandiában is, ahol újabb 1174 ember esetében lett pozitív a teszt. Luxemburgban azonban további csökkenést mutatva 11 új fertőzöttről számoltak be hétfőn az MTI szerint.
A közzétett adatok szerint a koronavírussal fertőzöttek száma jelenleg 30 589Belgiumban, ami az esetek számának további emelkedését jelenti, noha jelentősen kisebb mértékben, mint a vasárnap közölt 1600-at is meghaladó adat. A halálos áldozatok száma is emelkedett. Az elmúlt 24 órában 303 új halálesetet jelentettek, míg számuk vasárnap 268 volt. A fertőzés következtében Belgiumban elhunyt 3903 ember 53 százaléka kórházban, 43 százaléka idősek otthonában halt meg. A kórházi ápoltak száma vasárnaphoz képest kis mértékben emelkedett. A belga kórházak 9432 rendelkezésre álló ágyából jelenleg 5393-at foglalnak el koronavírussal fertőzöttek, 40-nel többet, mint vasárnap. Azonban az elmúlt napok adatainál valamivel kevesebbet, 310 embert szállítottak kórházba az elmúlt 24 órában. A vasárnap közölt 477 emberhez képest hétfőre 239-en hagyhatták el a kórházat, eddig 6707-en. Belgium továbbra is a tizedik helyen áll a világ országai között az igazolt fertőzések számát illetően.
Hollandiában sem lassul a járvány terjedése. A vasárnap jelentett 1323 új esethez képest a hétfőn közzétett adatok szerint 1174 új fertőzöttet azonosítottak az országban. A Johns Hopkins Egyetem összesítése szerint jelenleg 25 746 a fertőzöttek száma és 2737 halálos áldozata van a betegségnek, ami 94-gyel több az előző nap közölt adatoknál. A rendelkezésre álló információk szerint eddig mintegy 300-an gyógyultak fel.
Luxemburg már hatodik napja a járvány lassulásáról adott hírt, azonban még a szigorú intézkedések ellenére is 11 új fertőzöttet azonosítottak a nagyhercegségben hétfőig. Számuk vasárnap 47 volt, míg szombaton 108, pénteken pedig 81. Az összesítés szerint 3281fertőzöttet tartanak nyilván az országban, valamint újabb négy ember halálával 66-ra emelkedett az halottak száma. A luxemburgi kórházak 214 beteget kezelnek megerősített vagy feltételezett fertőzés miatt, közülük 31-et részesítenek intenzív ellátásban. Eddig 465 ember távozhatott tünetmenetesen a kórházakból.
Belgium: a kijárási korlátozás május 3-ig meghosszabbítva
Belgiumban a Nemzeti Biztonsági Tanács április 15-i döntése értelmében a kijárási és gyülekezési korlátozást május 3-ig meghosszabbítják. Annak ellenére, hogy a vírus terjedése lelassult az országban, a kormány úgy véli, hogy folytatni kell az erőfeszítéseket. Ugyanakkor a kert és barkácsboltok valamint üzletek újra kinyithatnak, de csak a korábban a más üzletek esetében elfogadott szigorú szabályok betartása mellett. Új elem, hogy az általános és középiskolai év végi vizsgák az idei évben elmaradnak. A munkavégzést illetően változatlan előnyt élvez a távmunka, ahol és amely munkahelyek esetében ez végezhető. Augusztus 31-ig minden fesztivál és tömeges rendezvény megtartása tilos.
Idén nem utazhatnak külföldre vakációzni a belgák?
Nagy valószínűséggel az idei nyáron megélénkülhet a belföldi turizmus Belgiumban. Spanyolország már kijelentette, hogy nem szeretne külföldi turistákat fogadni az idei nyári szezonban, várhatóan számos európai ország követi majd a példájukat. A belgák a kontinens 6.legnagyobb küldőpiaca, a kiutazó turizmus igen jelentős tehát a lakosság körében. Amennyiben a nyári hónapokra a kormány feloldja vagy lazít a kijárási és gyülekezési korlátozásokon, úgy várhatóan belföldön lesznek kénytelenek vakációzni a belgák. Az ABTO (Association of Belgian Travel Organizers) szervezet szerint ezidáig a belgák 20-25%-a töltöttel belföldön nyári nagy vakációját, ugyanakkor az idei évben különösen nagy roham várható a belga tengerparton, valamint az Ardennekben, s félő, hogy nem minden nyaralni vágyó számára jut majd szálláshely.
Heti 100 M eurós veszteséget könyvelnek el a holland virág exportőrök a koronavírus miatt
A koronavírus-járvány kitörése óta jelentősen csökkent a kereslet a világhírű holland virágok iránt is, a holland virág exportőrök heti 100 M eurós veszteséget kénytelenek elkönyvelni, jelentette be április 15-én a hollandiai Virág Nagykereskedők Szövetsége, a VBG (Vereniging voor Groothandelaren in Bloemkwekerijprodukten).
A virágok és növények exportértéke márciusban 430 millió eurót tett ki, 31,5 százalékkal csökkent. Március utolsó hetében az export forgalma ennél drasztikusabban, 77,3 %-os mértékben esett vissza. Az első negyedévben így a teljes visszaesés 8,7 százalékkal 1,56 Md euróra csökkentette a forgalmat. Különösen fontos a hollandiai virágexport szempontjából a két, a koronavírus által leginkább érintett európai ország, Spanyolország és Olaszország, de emellett Ausztria, Belgium és Oroszország is komoly exportpiacai a holland virágkertészeteknek. Júniusig a VGB igazgatója, Matthijs Mesken mintegy 2 Md eurós veszteséget prognosztizál a holland virágkertészetek exportjában, s egyben azonnali kormányzati beavatkozást sürget.
Luxemburg 2.500 eurós segélyt nyújt minden egyéni vállalkozónak
Luxemburgban a koronavírus okozta problémák orvoslására eddig meghozott kormányzati rendelkezések nem érintették az egyéni vállalkozók körét, ezen próbál változtatni a luxemburgi kormány az április 15-i intézkedésével, amelynek értelmében minden egyéni vállalkozó, rendkívüli 2.500 eurós támogatást kap. Alapfeltétel, hogy a segélyt kérelmező egyéni vállalkozónak bizonyíthatóan pénzügyi nehézségekkel kell szembenéznie a COVID-19 következményei miatt, továbbá, hogy a társadalombiztosítási járulékok kiszámításának alapjául szolgáló jövedelme nem haladhatja meg a minimális szociális bér kétszeresét, azaz 4282 eurót. Az intézkedést április 8-tól kezdődően alkalmazzák.
Bosznia-Hercegovina
A Bosznia-hercegovinai Föderáció entitás kormányának gazdaságvédelmi törvényjavaslata (további részletek a mellékelt összefoglalóban)
A Bosznia-hercegovinai Föderáció (FBiH) entitás Kormánya 2020. április 6-án elfogadta a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak enyhítésére szolgáló törvényjavaslatot, melynek értelmében a veszélyhelyzet beszüntetését követő 180 napig a föderális, a kantonális és az önkormányzati költségvetésekben minden rendelkezésre álló forrást a járványellenes intézkedésekre kell átcsoportosítani. Ezeket rövidlejáratú kamatmentes vállalkozói hitelek folyósítására és a cégek által fizetendő járulékok támogatására, továbbá orvosi eszközök, gyógyszerek és alapvető élelmiszerek beszerzésére kell fordítani. Az FBiH entitás kormánya 21 millió márkát a föderális egészségügyi tárcának utal a koronavírus-járvány elleni küzdelemhez szükséges egészségügyi eszközök és berendezések beszerzéséhez.
Nemzetközi segélyek Bosznia-Hercegovina koronavírus elleni küzdelméhez
Bosznia-Hercegovinát (BiH) felkészületlenül érte a koronavírus-járvány, egészségügyi rendszere korszerűtlen, évtizedek óta súlyos forrás-és eszközhiánnyal küzd. Gyakorlatilag a védekezéshez és a betegség kezeléséhez szükséges összes eszközből és berendezésből hiány van, így ezeket külföldről igyekeznek beszerezni. Az EU, az USA, Törökország, Kína, valamint Malajzia és Szerbia küldött eddig segítséget BiH-nek.A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kilátásba helyezte, hogy kész BiH részére pénzügyi gyorssegélyt folyósítani. A legnagyobb segélyt eddig az EU biztosította BiH számára-az EU 7 millió euró támogatást ad az ország egészségügyi szektorának az azonnali igények fedezésére (IPA alapokból átcsoportosítva) és további 73,5 millió eurót bocsájt BiH rendelkezésére a szociális ellátórendszer és a gazdaság védelmére. Šefik Džaferović, a BiH Államelnökség soros elnöke Várhelyi Olivér bővítési biztosnak külön köszönetet is mondott, kiemelve, hogy a konkrét pénzbeli támogatásnál is nagyobb a jelentősége annak, hogy BiH részt vehet az EU-tagállamok közös orvosi eszközbeszerzéseiben, ami lehetővé teszi, hogy sokkal gyorsabban és egyszerűbben vásárolják meg a koronavírus-járvány leküzdéséhez elengedhetetlenül szükséges berendezéseket.
Sürgősségi hitellel érkezik az IMF a nyugat-balkáni országokba
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) Észak-Macedóniának és Bosznia-Hercegovinának sürgősségi hitellel segít az új típusú koronavírus-járvány kezelésében, de a régió többi országa is kért már segítséget az IMF-től. A megállapodás szerint a 330 millió eurós (117,4 milliárd forint) hitel 62 százalékát a főként horvátok és bosnyákok lakta Bosznia-hercegovinai Föderáció, 38 százalékát pedig a többségében szerbek lakta országrész, a boszniai Szerb Köztársaság kapja.
Bulgária
Bulgária a koronavírus-válság miatt is szeretné bevezetni az eurót
Bojko Boriszov bolgár miniszterelnökbejelentése szerint április végéig csatlakozik Bulgária az eurózóna előszobájának is nevezett ERM-2 árfolyamrendszerhez, Szófia célja ugyanis az, hogy felgyorsítsa a csatlakozási folyamatot. A Reuters szerint Boriszov újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a koronavírus-válság megmutatta, hogy azok, akik az eurózónában vagy annak előszobájában vannak, több milliárd eurót kapnak a károk helyreállítására. Azoknak pedig, akik nincsenek benne az egységes pénzügyi rendszerben, magas kamatokkal kell hiteleket felvenniük.
A parlamenti képviselők saját fizetésüket ajánlották fel segítségként a járvány idején… Bulgáriában
Saját fizetésüket ajánlják fel –összesen egymillió euró értékben –a bolgár képviselők és a kormánytagok a közegészségügy részére a koronavírus-járvány visszaszorítására. A határozat a kormányfőre, az állami hivatalok vezetőire és a miniszterekre nézve is kötelező jellegű. A 240 bolgár képviselő határozatban döntött arról, hogy április 1. és május 13. (a jelenleg érvényben lévő szükséghelyzet vége) közötti fizetését felajánlja az egészségügy-minisztériumnak.
Csehország
Már az iskolák újranyitását tervezik Csehországban és Lengyelországban is
A cseh kormány öt lépésben tervezi az üzletek és iskolák kinyitását, a tervek szerint az általános iskolások már május közepétől új iskolába járhatnának, valamint az érettségik és államvizsgák sem maradnának el. A lengyel egészségügyi miniszter szerint hamarosan újra kell indítani az ország gazdaságát, hogy elkerüljék a még nagyobb bajt, a boltokat már vasárnaptól, az iskolákat jövő héttől nyitnák ki ismét. Eközben Ukrajnában és Oroszországban több nő a fertőzöttek száma, ami miatt újabb korlátozások bevezetésére lehet szükség. Kelet-európai összefoglaló a koronavírus-járvány keddi alakulásáról.
Nem kispályáznak a csehek: beindítják az életet
A cseh kereskedelmi és idegenforgalmi szakmai szervezetek egy része kifogásolja, hogy szerintük lassan indítja be a gazdaság motorjait a prágai kormány. Az élet a tervek szerint bő egy hónap alatt fokozatosan indulhat újra. Indokolatlanul lassú a kormány terve az üzletek újranyitására és a szolgáltatások beindítására -panaszkodott Tomás Prouza a Cseh Kereskedelmi és Turisztikai Szövetség elnöke a Radio Praha tudósítása szerint. Kifogásolja azt is, hogy az érintettekkel nem konzultáltak mielőtt döntöttek a fokozatos újraindulásról.
330 ezer forintnyi azonnali támogatást kapnak a cseh önfoglalkoztatók
Egyszeri 25 ezer koronás (337 500 forint) azonnali támogatást kapnak az államtól az önfoglalkoztatók Csehországban, írja az MTI. A kormány javaslatát a képviselőház után csütörtökön a szenátus is jóváhagyta, így a törvény életbe lépéséhez már csak az államfő aláírása hiányzik. Milos Zeman közölte, hogy haladéktalanul aláírja a döntést. A cseh sajtóban “huszonötezernek” elnevezett program keretében egyszeri támogatásra azok az önfoglalkoztatók, önállóan gazdálkodó földművesek és orvosok jogosultak, akiknek akoronavírus-járvány következtében kialakult helyzetben csökkent a jövedelmük, anyagi kárt szenvedtek. Ez az állami támogatás az érintettek március 12. és április 30. közötti veszteségeit kívánja enyhíteni.
Kötelezően tesztelik az idősotthonok alkalmazottait Csehországban
Péntektől kéthetente kötelezően új koronavírus-teszteknek kell alávetnie magát az idősotthonok és más hasonló intézmények összes alkalmazottjának Csehországban. Az intézetek összes lakójának tesztelését a tárca nem tervezi, írja az MTI. A cseh egészségügyi minisztérium péntektől érvénybe lépett rendelete alapján az intézetek vezetőinek nyilvántartást kell vezetniük a tesztek eredményéről, és az esetleg megfertőződött alkalmazottaknak azonnal karanténba kell vonulniuk. A szükséges gyorsteszteket a régiók biztosítják.
Észak-Macedónia
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) sürgősségi hitellel segít Észak-Macedóniának
Az IMF 192 millió dolláros (62,8 milliárd forint) sürgősségi hitelt ígért Észak-Macedóniának az új típusú koronavírus-járvány elleni harchoz, valamint a járvány gazdasági következményeinek kezelésére. Az előrejelzések szerint a járvány miatt a nyugat-balkáni ország gazdasága a tervezett 3,8 százalékos növekedés helyett4 százalékot visszaeshet az idei esztendőben.
Magyarország százezer maszkot és ötezer védőruhát adományozott Észak-Macedóniának
Egészségügyi védőfelszerelést adományozott Magyarország Észak-Macedóniának, hogy a nyugat-balkáni ország minél hatékonyabban tudjon szembeszállni az új típusú koronavírus-járvánnyal – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Szkopjéban. Magyarország százezer maszkkal és ötezer védőruházattal járult hozzá a világjárvánnyal szembeni észak-macedón védekezéshez, Bosznia-Hercegovinának pedig kétszázezer maszkot és tízezer orvosi védőruhát ajándékozott Magyarország.
Horvátország
Az államadóság az idén a GDP 90 százaléka lesz
A kormány áprilisi gazdasági kiegészítő támogatási csomagját a vállalkozók általános jóváhagyással fogadták, amely számos egyéb alacsonyabb intenzitású intézkedést is tartalmaz (az idegenforgalom, mezőgazdaság részére, a pénzügyi kimutatások benyújtása stb.) Az állami bértámogatás összege 2020 áprilisára és májusára havi 4.000 HRK (533,3 EUR), továbbá mindhárom hónapra mentesülnek a járulékok fizetésétől is. Jelenleg 400.000 munkavállalóról van szó. Becslések szerint ezek mindössze három hónap alatt az állami költségvetés részére kb. 45 Mrd HRK (6 Mrd EUR) költséget jelentenek majd, azaz a GDP valamivel több mint 11 százalékát teszik majd ki. A bruttó finanszírozási igény 2020-ban közel 10 Mrd EUR-t tesz majd ki, és az államadósság idei év végére 90 százaléka lehet.
Az INA csökkenteni kívánja koronavírus-járvány hatását az üzleti eredményeire
Az INA kőolajipari vállalat bejelentette, hogy a piaci rendellenességek miatt (kőolajár és kereslet csökkenése, koronavírus-járványt gátló intézkedések bevezetése) felülvizsgálja az új befektetési projekteket és a meglévő kitermelési mezők nyereségességét. Az értékesítés30-50%-kal csökkent a gazdasági aktivitás visszaesése és az utazási korlátozás bevezetése miatt. Az INA megtesz minden szükséges lépést az ellátásbiztonsága érdekében. A fiumei kőolajfinomító korszerűsítése és a sziszeki finomító átalakítása változatlanul folytatódik. Sajtóértesülések szerint az INA felszólította a beszállítóit, hogy termékeik árát csökkentsék 30 százalékkal.
Egyetemi hallgatók önkéntes alapon több ezer arcvédő maszkot készítettek, az AD Plastik is bekapcsolódott
Számos vállalat és intézmény is támogatta az egyetemi hallgatók kezdeményezését, a kórházakban használt arcvédők önkéntes gyártásában. A Horvát Gazdasági Kamara (HGK) közvetítésével kapcsolat alakult ki az önkéntesek és más cégek között is (Pozamanterija-MTC, Ericsson Nikola Tesla, Saponija, AD Plastik), amelyek szintén hozzájárulásukkal támogatták a kezdeményezést. Eddig több ezer arcvédőt szállítottak a spliti, zágrábi és más kórházakba. A továbbiakban az AD Plastik vállalat veszi át a munkát, 50.000 darab arcvédő gyártását és adományozását tervezi Horvátország szerte, a kórházak egészségügyi személyzete részére.
FORRÁS: Magyarország Nagykövetsége, Horvátország
Magyarország 300 ezer maszkot adott Horvátországnak és Szerbiának
A magyar kormány Szerbiának 200 ezer, míg Horvátországnak 100 ezer maszkot, valamint 5 ezer védőruhát küldött a járvány miatt. Szijjártó Péter elmondta, Budapest azért tud segíteni más országoknak, mert vásárolt egy maszkok gyártására alkalmas gyártósort Kínától, és hamarosan elkezdődik az egészségügyi maszkok sorozatgyártása.
Koszovó
A járvány végégig maradhat a bukott koszovói kormány
Albin Kurti távozó koszovói kormánya várhatóan a koronavírus-járvány végéig hivatalban marad, addig ugyanis nem lehet előrehozott választást tartani, és a nagyobbik kormánypárt viszont nem hajlandó újabb kormányfő-jelöltet javasolni. Kurti kormánya március 25-én bukott meg, a parlament megvonta a bizalmat a kabinettől
A koronavírus járvány hatása a koszovói gazdaságra
A koszovói gazdaság várhatóan 2-4 százalékkal visszaesik az idén az új típusú koronavírus-járvány gazdasági következményei miatt – közölte a koszovói központi bank. A korábbi években átlagosan 3,6 százalékos volt az éves növekedés a nyugat-balkáni államban. A távozó kormány 170 millió eurós segítséget ígért a gazdasági szereplőknek a kihívásokkal való megküzdésre, azt azonban egyelőre nem lehet tudni, pontosan honnan is akarja ezt az összeget előteremteni az állam.
Koszovóban visszavonják a kijárási tilalmat
Koszovóban az alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek minősítette a kijárási tilalomra vonatkozó döntést, mert azt a parlament felhatalmazása nélkül hozta meg a kormány. A testület arra szólította fel a távozó kabinetet, hogy legkésőbb április 13-ig vonja vissza az intézkedést.
Lengyelország
Két évvel elhalasztanák a lengyel elnökválasztást a járvány miatt
Ha átmegy az alkotmánymódosítás, 2022-ig maradhat hivatalban Andrzej Duda. Jaroslaw Kaczynski, a legnagyobb lengyel kormánypárt vezetője nemrég még arról beszélt, hogy az elnökválasztást alkotmányosan elhalasztani nem lehet, az ellenzéki ötlet pedig, hogy egy évre halasszanak, rossz szerinte. Most azt kéri, hogy két év legyen a halasztás.A lengyel kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) párt alkotmánymódosítást kezdeményezett, hogy halasszák el két évvel a május 10-ére kiírt elnökválasztást a járvány miatt. Ezáltal Andrzej Duda elnök hivatali ideje az alkotmány szerint öt évről hétre nőne.
Koronavírus: Lengyelország az adósság növelésével veszi fel a harcot
A koronavírus-járvány gazdasági következményei ellen Lengyelországban az államadósság növelésével fognak küzdeni, a liberális felfogástól eltérően éppen ez lesz a gazdaság újraindításának fő mechanizmusa -jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő szerdán. Morawiecki sajtóértekezleten ismertette a márciusban bejelentett gazdaságélénkítő csomag egyik elemét, az önkormányzati közutak építésére létrehozott, több mint 3 milliárd zlotyt (232 milliárd forint) kitevő alapot.
Kötelező szájmaszkot viselni Lengyelországban csütörtöktől
A lengyel kormány szerint Oroszország dezinformációs propagandája, hogy az EU lejáratta magát a járvány kezelése során. Csütörtöktől minden nyilvános helyen kötelező lesz szájmaszkot hordani Lengyelországban, tudósít a lengyel közrádió, ahogy arról is, hogy a lengyel posta minden egyes fiókjában elkezdett mosható maszkokat árulni, nagyjából 700 forintért. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök úgy döntött, április 19-ig továbbra is zárva kell tartania minden üzletnek, leszámítva persze az élelmiszerboltokat és drogériákat-gyógyszertárakat.
Lengyelország a jövő héttől elkezdi feloldani a korlátozásokat
Április 19-én a lengyel kormány elkezdi a korlátozások fokozatos feloldását – jelentette be az egészségügyi miniszter. Nem Lengyelország az egyetlen régiós ország, amely az intézkedések részleges feloldása mellett döntött. Ausztriában a mai napon némely kereskedelmi egységek újranyithatnak, Szlovákiában pedig már két héttel korábban kinyithattak a boltok – bizonyos feltételek betartásával. Csehországban a kedvező adatokat látva szintén fontolgatja a kormány az intézkedések hatályon kívül helyezését.
Montenegró
Se turizmus, se vendégmunkások: a Balkán a koronavírus alatt
Néhány ország, elsősorban Horvátország, Albánia és Montenegró nagy mértékben él idegenforgalomból, számukra a 2020-as nyári szezon teljes kiesése katasztrofális lenne.Az egészségügyi helyzet megoldása mindenütt elsődleges, de a Balkánon elég rosszul néz ki a koronavírusos gazdaság is. Albánia, Horvátország, Montenegró esetében a GDP 20 és 30%közé eső részét adja hivatalosan is az idegenforgalom, de a feketegazdaság miatt a valódi arány még ennél is jóval magasabb. A balkáni államok egyelőre bizakodóak, hisznek abban, hogy lesz szezon, de ez nagy kihívás lesz, a hazai munkaerő még a GDP-súlyhoz képest is nagymértékben él az idegenforgalomból.
Montenegró egészségügyi felszerelést vásárolt
Montenegró 2 millió euró értékben mintegy 17 tonna egészségügyi felszerelést vásárolt, amely április 4-én késő este ért Podgoricába. A montenegrói egészségügyi dolgozók korábban kérvénnyel fordultak a kormányhoz, és közölték, nincsen védőfelszerelésük, maszkjuk, kesztyűjük és elegendő tesztjük a koronavírus-gyanús betegek vizsgálatára.
Gazdasági intézkedések Montenegróban
A montenegrói kormány a kis- és közepes vállalkozások gazdasági támogatása mellett az idegenforgalommal és mezőgazdasággal foglalkozók támogatásáról is tárgyal, ugyanis ezeket a szektorokat érintik a leginkább a járvány következményei.
Németország
A Nagykövetség Németországot érintő utazási tanácsai – frissítve 04.10
Németországban kb. 200.000 magyar állampolgár tartózkodik. A koronavírus okozta válsághelyzetben többen már hazatértek Magyarországra, míg másokat élet-és munkakörülményeik továbbra is itteni tartózkodási helyükhöz kötik. Az alábbiakban azon állampolgároknak kívánunk minél hitelesebb és aktuálisabb információkkal szolgálni és segíteni, akik útnak indulnak, vagy a hazaút gondolatával foglalkoznak.
Németországban tartózkodók részére. Németország szövetségi, illetve tartományi szintű korlátozó rendelkezéseiről szóló jogszabályok, tájékoztatások linkgyűjteménye.
Németország április 20-tól lazítja a korábbi korlátozásokat
Április 20-án megkezdik a koronavírus-járvány lassítására bevezetett korlátozások fokozatos lazítását Németországban a szövetségi kormány és a tartományi kormányok szerdán kötött megállapodása szerint. Április 20-án megnyithatnak a 800 négyzetméternél kisebb kiskereskedelmi üzletek, ha üzemeltetőik biztosítják, hogy nem alakul ki torlódás a boltban, és sor a bejáratoknál. Mérettől függetlenül megnyithatnak az autókereskedések, kerékpár-szaküzletek és a könyvesboltok.
Meghosszabbítja Németország a határszigorítást
Május 4-ig meghosszabbítják a koronavírus-járvány miatt bevezetett határigazgatási szigorításokat Németországban -jelentették be szerdán Berlinben. Németország Ausztriával, Svájccal, Franciaországgal, Luxemburggal és Dániával közös határszakaszán továbbra is fenntartják az állandó ellenőrzést, és változatlanul megerősített ellenőrzés alá veszik az Olaszországból és Spanyolországból légi úton érkezőket -jelentette be a szövetségi belügyminisztérium szóvivője, Björn Grünewälder a kormányszóvivői tájékoztatón.
Németországban hónapokig tarthat a védekezés, nem sikerült még elnyomni a koronavírus-járványt
Nem sikerült még elnyomni a koronavírus-járványt Németországban, de a vírus terjedésének lassítására tett intézkedések sikeresek -mondta a német Robert Koch országos járványügyi intézet (RKI) vezetője kedden Berlinben, hangsúlyozva, hogy az első hullám levonulása után is hónapokig tart majd a védekezés.Lothar Wieler tájékoztatóján kiemelte: jó hír, hogy az igazolt fertőzöttek száma nem emelkedik már annyira gyorsan, mint a járvány elején, a fertőzöttek több mint 50 százaléka már legyőzte a vírust, és a jelenlegi ütem alapján nem kell tartani az egészségügyi ellátórendszer túlterhelődésétől.
Újraindult a termelés a győri Audi-gyárban
A vállalatkorábban kijelentette, a Volkswagen konszernnel egyeztetve átfogó intézkedési csomagot dolgozott ki. Az Audi Hungaria valamennyi szakterületén következetesen megvalósítja az ebben megfogalmazott óvintézkedéseket, melyekkel természetesen a magyar egészségügyi hatóságok előírásaihoz is igazodnak. Ennek egyik sarkalatos pontja a távolságtartás. A vállalat a munkatársak személyes érintkezési lehetőségeit már hetekkel ezelőtt a minimumra csökkentette. Azokon a munkahelyeken, ahol a munkavégzést fenn kell tartani, a 1,5 méteres biztonsági távolságot be kell tartani.
A kecskeméti Mercedes is elárulta, mikor indul újra a termelés
A kecskeméti gyár 2020. április 28-tól fokozatosan indítja újra termelését. A fokozatos gyártásindítás alatt először egyműszakos munkarendben történik majd a munkavégzés. A felfutást ezt követően rugalmasan alakítják majd, így biztosítva a gyors reagálás képességét -közölte a Portfolio-val a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. A Mercedes-Benz Kecskeméti gyára jelenleg több mint 4.400 munkavállalót foglalkoztat.
A koronavírus nehéz helyzetbe hozza a magyar autóipart –A BMW-gyár megépülése éveket csúszhat
A koronavírus váratlan megjelenése és gyorsterjedése borzasztóan nehéz helyzete hozta a globális járműipart egy már eleve kihívásokkal teli időszakban. Csődhullámtól és soktízezres elbocsátásoktól ugyanakkor nem kell tartani a magyar autóiparban, az viszont, hogy a BMW debreceni gyára a tervezett formában és időzítéssel nem fog megépülni, szinte biztosra vehető a Top Tier Consultants várakozásai szerint.
Közép-és Kelet-Európa középtávon nyertese lehet a korona vírus járvány okozta krízisnek
A hat legnagyobb gazdasági szövetség által fenntartott 350 közepes és nagyvállalatot tömörítő Német Gazdaság Kelet-Európai Szövetsége (OAOEV) úgy látja, hogy a koronavírus járvány okozta krízis középtávú nyertesei a közép-és kelet-európai országok lehetnek. A válság tanulságaként a beszállító láncok rövidítésének szándéka, a diverzifikáció növelése a német vállalatokat a korábbinál is határozottabban a régióba terelheti. Közép-Kelet Európa mellett szól a magas versenyképesség, földrajzi közelség és a német külkereskedelemben betöltött szerep.
Támogatási elképzelések a német autóipar ösztönzésére
A koronavírus okozta gazdasági krízis hatására a járműipari eladások idén körülbelül 18 százalékkal lehetnek alacsonyabbak a 2019-es adatokhoz viszonyítva. Az előrejelzés szerint az összes nagyobb autópiac kétszámjegyű csökkenést fog realizálni.A hatékony megoldás a kereslet fellendítése és ezzel egyidejűleg az ipari szerkezetváltás előmozdítása lehet.
Az EU javasolja az állami részesedések vásárlását vállalatokban –német reakciók
A GroKo még március végén létrehozott egy 600 Mrd EUR kerettel rendelkező „Gazdaságstabilitási Alap”-ot (WSF) a vállalatok megsegítésre, melyből 100 Mrd EUR állami részesedés vásárlásra használható fel. Az alap kapcsán több szakértő is kifogásolta, hogy nincs megfelelően letisztázva, mikor, melyik elemét használhatják a vállalatok, de a legnagyobb problémának azt találják, hogy az állami részesedés szerzést követően hiányzik egy EXIT stratégia, nincs meghatározva avégdátum. Mindemellett nagyon tág az a vállalati kör, akikben az alap forrásait felhasználva részesedést szerezhet az állam.
Német külügyminiszter: “le kell vonnunk a korona-válság tanulságait”
A német külügyminiszter szerint az Európai Uniónak ki kell javítani a koronavírus-járvány okozta krízis alatt elkövetett hibákat, és le kell vonnia a konzekvenciákat belőlük. Heiko Maas úgy jósolja, a júliusban kezdődő német soros elnökség elsődleges témáját a jelenleg is zajló válság adja majd.”A német soros elnökség célja, hogy a közösség erősebben, nagyobb kohézióval és szuverenitással rendelkezve emelkedjen ki a válságból. Ezért a következő hét évre szóló uniós költségvetést egy európai újraélesztési programmá kell formálni” -véli Maas.
Márciusban csökkent a német infláció
Márciusban az előző havi fél éves csúcsról a várakozásoknak megfelelő mértékben lassult a németországi infláció a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtöki jelentése szerint. Márciusban az elemzői várakozásoknak megfelelően 1,4 százalékra csökkent az infláció Németországban a februári 1,7 százalékos hat havi csúcsról. Az infláció januárban is 1,7 százalékon állt.
Kelet-európaiak csatája a német munkahelyekért
Romániai vendégmunkások vehetik át a lengyelek helyét a németországi mezőgazdaságban, miután a lengyel kormány az ingázókat is kéthetes karanténba zárja, ha be akarnak lépni az országba a koronavírus-járvány idején. Április második hetétől kezdve a Lufthansához tartozó Eurowings fapados légitársaság elkezdte szállítani a romániai vendégmunkásokat Németországba spárgát szedni.
Hitelt kap a német államtól az Adidas
Több mint kétmilliárd euró hitelt kap a német államtól a koronavírus-járvány miatti nehézségek áthidalására a világ egyik legnagyobb sportszergyártója, a német Adidas csoport, a megállapodást kedden jelentették be. A vállalat közleményében kiemelte, hogy a koronavírus terjedése miatt leálltak a nagy-, és kiskereskedelmi forgalomból származó bevétel 60 százalékát biztosító piacok. A saját üzletek és a partnerek által üzemeltetett boltok már negyedik hete szinte kivétel nélkül mind zárva tartanak Európában, Észak-Amerikában, a nagy feltörekvő országokban és az ázsiai és csendes-óceáni térségben.
Kapcsolatkövető alkalmazással figyelik a németek a járvány terjedését
A németek többsége hajlandó úgynevezett kapcsolatkövető okostelefon-alkalmazással (contact tracking app) is küzdeni a koronavírus-járvány ellen egy felmérés szerint. A Focus című hírmagazin megbízásából készített közvélemény-kutatás szerint a német lakosság 53 százaléka hajlandó használni olyan alkalmazást, amely figyelmezteti a felhasználót, ha a fertőzésveszéllyel fenyegető kapcsolatba került egy igazolt vírushordozóval. A németek 44 százaléka nem töltene le ilyen alkalmazást a telefonjára.
Olaszország
Von der Leyen bocsánatot kért Olaszországtól Európa nevében
Bocsánatot kért Olaszországtól Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azért, mert a koronavírus-válság elején nem nyújtottak elég segítséget az országnak. Von der Leyen az Európai Parlament plenáris ülésén beszélt az Európai Unió intézkedéseiről a járvány megfékezéséhez és a gazdasági válság kezeléséhez.
Enyhítene a korlátozásokon az olasz kormány
A könyvesboltok, bébiholmit áruló üzletek és az erdészetek megnyitását rendelte el keddtől a római kormány a korlátozások első, jelzésértékű enyhítéseként, de a könyvesbolt-tulajdonosok és a tartományok egy része is nemet mondott, túl korainak tartva a koronavírus-járvány miatti óvintézkedések enyhítését.
Koronavírus: lassan, de csökken az új fertőzöttek és áldozatok száma Olaszországban
Kismértékben, de lassul a halálozások és az új fertőzések száma Olaszországban, a keddi 602 áldozat után szerdán 578 áldozatról számoltak be a hatóságok.
Oroszország
Putyin bérre fordítható közvetlen állami segélyt ígért a vállalkozásoknak
Közvetlen, vissza nem térítendő, bérezésre fordítható állami támogatást ígért a kis-és középvállalatoknak Vlagyimir Putyin orosz elnök a kormány szerdai videotanácskozásán. Az orosz gazdaságnak a koronavírus-világjárvány közepette való támogatását célzó új intézkedések keretében folyósítható, fejenként 12 100 rubeles támogatás feltétele a cégek április 1-jén státuszban volt alkalmazottai90 százalékának megtartása. (A rubel jelenleg mintegy 4,3 forintot ér). Putyin emellett kezdeményezte, hogy a vállalatok áprilisban és májusban hitelt vehessenek fel a bérek kifizetéséhez, amelynek legkevesebb 75 százalékáért az orosz Külgazdasági Bank (VEB) vállalna kezességet. Az orosz régiók költségvetései 200 milliárd rubel pótlólagos támogatásban részesülnek. Az úgynevezett rendszeralkotó vállalatok kedvezményes hitelekben részesülhetnek forgóeszközeik feltöltésére.
Moszkva kínai szakembereket hívott a védekezéshez, közúti ellenőrzés a főváros határán
Kínai orvosokat és védőfelszerelést szállító repülőgépek érkeznek szombaton az orosz fővárosba, a szakembereket a moszkvai önkormányzat hívta meg az új koronavírus elleni küzdelem megsegítésére –közölte szombaton a RIA Novosztyi hírügynökség. A harbini orosz főkonzulátus tájékoztatása szerint a járvány során jelentős klinikai tapasztalatokat szerzett virológusokat és orvosokat várnak Moszkvába. Egy nappal korábban Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester a helyzet komoly romlására hivatkozva bejelentette, hogy a jövő héttől fokozatosan bejelentéskötelessé teszi a lakosok kijárását, és egyúttal elrendelte a nem létfontosságú szervezetek és vállalatok működésének legalább egyhetes felfüggesztését.
Koronavírus –Tilos digitális igazolvány nélkül behajtani Moszkvába
Minden, Moszkvába behajtó gépkocsinál ellenőrzi szerdától a közlekedési rendőrség a digitális igazolvány meglétét –közölte az orosz belügyminisztérium fővárosi főcsoportfőnöksége. Oroszországban az elmúlt nap alatt több mint 3 ezerrel nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma. A vírus elleni védekezés egyik fontos lépéseként Moszkvában és Moszkva megyében április 15-től a magánjárműveken és a közösségi közlekedési eszközökön kizárólag digitális kód birtokában szabad utazni, munkába járáshoz, orvosi kivizsgálásra vagy más halaszthatatlan ügyek intézésére. Büntetés terhe mellett a taxisok is csak ilyen igazolvánnyal rendelkező utast vehetnek fel.
Putyin nem zárta ki katonaorvosok bevetését
Mint mondta, szükség esetén fel kell használni a védelmi tárca tapasztalatait és kapacitásait. Hangsúlyozta,hogy az orosz katonaorvosok külföldön –Olaszországban, Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában –eléggé hatékonyan küzdenek a járvány ellen, ami csak “kis töredéke” a tárca képességeinek, a fő tartalékhoz még nem nyúltak. Emlékeztetett arra, hogy a hadsereg 16 új egészségügyi központot épít rohamtempóban az országban, amelyeket középtávon az új koronavírus ellen is fel lehet használni. Putyin javasolta, hogy a régiók biztosítása érdekében hozzanak létre egyesített szövetségi tartalékot orvosi műszerekből, gyógyszerekből és egészségügyi védőfelszerelésből.
Románia
Megállapodás van róla, mégsem nyílt meg a Tornya–Battonya határátkelőhely -a Maszol.ro portálról
8átkelőt használhatnak a magyar–román határon az ingázók, az Arad és Békés megye közötti Tornya-Battonya határátkelőhely azonban nem nyílt meg, a két ország közti megállapodás ellenére sem. Aromán és a magyar kormány már korábban megállapodott 3határátkelő megnyitásáról az ingázók számára. Ezek Bihar megyében a Székelyhíd–Létavértes és Nagyszalonta–Méhkerék, illetve Szatmár megyében a Csanálos–Vállaj határátkelőhelyek. Húsvét óta az ingázók a Nagycsanád–Kiszombor, a nagylaki országúti, a Gyulavarsánd–Gyula, a Bors–Ártánd és a Pete–Csengersima határátkelőket is használhatják.
Meghosszabbították Romániában a rendkívüli állapotot
Újabb harminc napra meghosszabbították Romániában az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében március közepén bevezetett rendkívüli állapotot. Az erről szóló elnöki rendeletet április 14-énadta ki Klaus Johannis államfő.További 30 napra szünetel az oktatási intézmények tevékenysége, korlátozzák a lakosság gyülekezési és mozgásszabadságát, korlátozzák az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás pedig csak a sürgős ügyeket tárgyalja.
A határzár gondot okoz a vetőmag-és alkatrészellátásban
A koronavírus-járvány és az óvintézkedésként bevezetett szükségállapot közepette sem állhatnak le a mezőgazdasági munkálatok, ráadásul most van a legfontosabb időszak az agráriumban: folyik a magágyak előkészítése,megkezdődött a napraforgó és a kukorica vetése és gyomirtózzák az őszi búzákat. A koronavírus-járvány a román–magyar határ mentén gazdálkodók dolgát leginkább a vetőmagok és gépek beszerzésében nehezítette meg. A március 23-tól érvényben lévő kijárási tilalom alatt a lakosság csak indokolt esetben, munkáltatói igazolással vagy saját felelősségre írt lakhelyelhagyási nyilatkozattal hagyhatja el otthonát.
Segítség a kisvállalatoknak a járványhelyzet idején
A Nyugati Régiófejlesztő Ügynökség (ADR Vest) EEN Can Help címmel kampányt indít, amelynek célja segítséget nyújtani a régióban működő kis-és középvállalkozásoknak a koronavírus-járvány miatt előállt válsághelyzet idején. Az ügynökség az Enterprise Europe Network (Európai Vállalatok Hálózata) támogatásával nyújt segítséget azoknak a cégeknek, amelyek beszállítókat keresnek, nem jutnak hozzá a számukra szükséges nyersanyagokhoz, új technológiákat keresnek a termelés átállításához vagy más üzleti modellt szeretnének alkalmazni.
Szerbia
A magyar-szerb határ mentén ingázók helyzetéről tárgyalt Szijjártó Péter
A magyar és a szerb határ mentén élő ingázók határátlépési lehetőségeiről, a teherforgalom fenntartásáról és a Szeged-Szabadka vasútvonal építésének felgyorsításáról tárgyalt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Belgrádban Sinisa Mali szerb pénzügyminiszterrel. Megegyeztek, hogy továbbra is fenntartják a teherforgalom korlátozásmentességét a két ország között azon a három határátkelőhelyen, ahol erre jelenleg is lehetőség van, és megkezdték a konkrét tárgyalásokat arról, hogy a határ két oldalán élő ingázók számára megteremtsék a lehetőséget a határátlépésre.
Szerbiában a cégek április 13-tól igényelhetnek állami támogatást
Azok a szerbiai cégek, vállalkozások, amelyek március 15-e és április 10-e között nem bocsátották el dolgozóik több mint 10%-át, április 13-tóligényelhetik a gazdaságfejlesztő állami támogatást, vagyis az áprilisi, májusi és júniusi adók és illetékek befizetésének elhalasztását. A határozat az általányadót fizető vállalkozókra és a földművesekre is vonatkozik, a bankok, biztosítótársaságok és más pénzintézmények viszont nem élhetnek ezzel a lehetőséggel. A most be nem fizetett adókat és járulékokat a cégek és vállalkozók 2021. január 4-től fizethetik, méghozzá 24 havi részletben. A30.000 dináros minimálbért májusban, júniusban és júliusban kapják majd kézhez a dolgozók.
Szerbia betiltotta a gyógyszerek exportját
Az elkövetkező 30 napban csak azokat a gyógyszereket lehet külföldre szállítani, amelyek nincsenek regisztrálva Szerbiában, illetve nem a szerbiai piacra készültek. Kivételnek számítanak azok a gyógyszerek, amelyeket átszállítanak az országon és jelenleg a vámövezetben vannak. Indokolt esetben a kormány külön jóváhagyásával engedélyezett a gyógyszerkivitel.
Vírus és hitelezés a nyugat-balkáni országokban
Aleksandar Vučić szerb elnök úgy nyilatkozott, hogy a Világbanktól és az Európai Központi Banktól Szerbia elfogadja a támogatást, a Nemzetközi Valutalaptól viszont nem kérnek pénzt. Vučić szerint az IMF az elszegényedett és a fizetési problémákkal küzdő országoknak nyújt pénzügyi támogatást, Szerbia azonban nagy devizatartalékokkal rendelkezik, és ráadásul 31 tonna aranya is van.
A földművesek kimaradtak a támogatási csoportból Szerbiában
A szerb kormány nemrég közölte, valamennyi nagykorúnak száz euró dinár ellenértékét kapja majd a válság után, a kis- és nagyvállalatoknak három hónapon keresztül minden munkavállaló után fizetnek minimálbért – azonban a földművesekről eddig egy szó sem esett. A piacok bezárása miatt nagyon sok földműves igen nehéz helyzetbe került, akiknek a saját földjükre sem egyszerű eljutniuk, de még nehezebben oldják meg azt, hogy a terményeik eljussanak a vevőkig. A szerb kormány a földműveseknek úgy tudna segíteni, hogy kifizetné nekik a 2019-es évi tartozást, s ugyanezt tenné az idei első negyedévi tartozással is, elsősorban a prémiumokat. Ez törvényes kötelezettsége, és nem függ össze a szükségállapottal, magyarázta a Nova Ekonomija portálnak Milan Prostran agro-közgazdász, aki szerint az is egyfajta segítség lehetne, ha az állam úgy döntene, megnövelné a hektáronkénti támogatás összegét.
Oroszország orvosokat és egészségügyi felszerelést küld Szerbiába
Az orosz légierő repülőgépei április 4-én 11 járattal kórokozók elemzésére specializálódott és fertőtlenítő eszközökkel ellátott radioaktív, biológiai és vegyvédelmi szakembereket és korszerű felszerelést szállítottak Szerbiába a koronavírus-járvány elleni védekezéshez.
Szlovákia
Matovič: 30%-kal csökkent az ország gazdasági teljesítménye
A koronavírus-járvány miatt a szlovák gazdaság teljesítménye 30 százalékkal csökkent. Igor Matovič szlovák kormányfő cáfolta azokat a híreszteléseket, melyek szerint a jelenlegi szigor kivérezteti a gazdaságot. A miniszterelnök szerint, ha hirtelen mindent kinyitnának, az csupán 2 százalékkal emelné meg a gazdasági mutatókat. A jövő héttől azonban fokozatosan feloldhatják a járványügyi korlátozásokat Szlovákiában.
Szlovénia
Szlovénia elhalasztja a korlátozások enyhítését
Bojana Beovic, a szlovén kormány koronavírus-járvánnyal foglakozó szakbizottságának vezetőjének tájékoztatása alapján a történések függvényében az első kisebb csomag, amely a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozására hozott intézkedések enyhítését tartalmazza, április 20-tólléphet életbe. A kormány megvizsgálja, hogy részben enyhítsen a lakhelyelhagyási korlátozáson, és engedélyezzen néhány sporttevékenységet. Ahhoz, hogy a korlátozások visszavonásához a feltételek teljesüljenek, még több tesztet kell végezni az országban és a koronavírus-járvány lassulásának is tartósnak kell lennie.
Ukrajna
4161-re nőtt a koronavírusos fertőzöttek száma Ukrajnában
Az ukrán Közegészségügyi Központ április 16-i adatai szerint Ukrajnában 4161 laboratóriumilag megerősített fertőzéses esetet rögzítettek. Köztük 116 halálos kimenetelű volt, 186-an meggyógyultak. Az elmúlt nap alatt 397 új esetet regisztráltak.
Egészségügyi Minisztérium: Jelenleg célszerűtlen beszélni a karantén befejezéséről Ukrajnában
Az elmúlt nap folyamán Ukrajnában megdőlt a megbetegedések számának antirekordja. Makszim Sztepanov, egészségügyi miniszter szerint jelenleg nem helyénvaló Ukrajnának a karanténból való kilépéséről beszélni-jelentette az RBC Ukraina hírportál tudósítója.”Tekintettel a mai helyzetre, úgy gondolom, hogy nem megfelelő a karantén leállításáról beszélni. Természetesen mérlegeljük a kilépési lehetőségeket. Biztosan mondhatom, hogy ez csak akkor lehetséges, ha a koronavírus előfordulásának állandó csökkenését látjuk” -jelentette ki Sztepanov.
Ukrajnában elhalasztották a sorkatonai behívást a koronavírus-járvány miatt
A kormány elhalasztotta a 2020. évi április–májusi sorkatonai behívást a Covid-19-es koronavírus-járvány miatt.A Miniszteri Kabinet 2020. április 15-én fogadta el az erről szóló rendeletet-olvashatjuk a Karpat.in.ua hírportálon.A hírt Olekszij Honcsarenko közölte Telegram-csatornáján.Elmondása szerint a behívást május-júliusra tették át.
Ukrajna több mint 800 lélegeztető gépet vásárol európai bankhitelből
Kijev megállapodott az Európai Befektetési Bankkal (EBB), hogy a pénzintézet által folyósított hitelből 838 lélegeztetőgépet vásárol –közölte Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter szerdai sajtótájékoztatóján, adta hírül az unn.com.ua hírportál. A médiának Sztepanov elmondta, hogy Ukrajnában jelenleg a szükségleteknek megfelelő számú lélegeztetőgép áll rendelkezésre, de az országnak fel kell készülnie a koronavírus-helyzet többirányú alakulására -olvashatjuk a Karpat.in.ua hírportálon. Ezért a 242 kijelölt kórházban található 2 ezer lélegeztetőgép mellé továbbiakat kell beszerezni –tette hozzá. A miniszter jelezte, megállapodás született az EBB-vel, hogy 838 lélegeztetőgépet szereznek be a pénzintézet által folyósított hitelből. Mindazonáltal –folytatta –keresni kell a lehetőséget ezeknek az eszközöknek a hazai gyártására záros határidőn belül.
Kazahsztán
Április 20-tól számos gazdasági ágazat folytatja munkáját Nur-Sultanban és Almatiban
Az Állami Bizottság, figyelembe véve az Egészségügyi Minisztérium álláspontját, az akim javaslata alapján úgy döntött, hogy szakaszonként folytatja Nur-Szultán és Almati városaiban néhány gazdasági egységmunkáját, szigorú egészségügyi és járványügyi intézkedések fenntartása mellett. Az első szakasz részeként – április 20-tól – folytatódik az ipari és építőipari vállalkozások, valamint a szolgáltató szektor egyes ágazatainak munkája. Működésük előfeltétele az egészségügyi és járványügyi előírások szigorú betartása.
Karaganda megyében szigorítják a korlátozási intézkedéseket április 18-tól
A régióban április 18. éjfélétől a további szigorításokat vezetnek be: 22:00 és 05:00 óra között személygépjárműveken tilos a karanténövezetben mozogni, valamint teljesen betiltják Temiratu városban a személyautók használatát.
Almatiban már 116 orvos fertőződött meg
Két orvos súlyos állapotban van a kialakult polysegmentális tüdőgyulladás miatt, a többiek egészségi állapota elfogadható. Jelenleg a kontaktált személyek azonosítása van folyamatban.
Kína
Szijjártó: Folyamatosan jönnek a védőeszközök
Szijjártó Péter felszólalásával kezdődött a parlament keddi plenáris ülése. A külgazdasági és külügyminiszter „a világjárvány elleni küzdelem egy fontos aspektusáról tájékoztatta az Országgyűlést”.„Pontosan tudjuk, semmi sem olyan már, mint volt korábban, a húsvéti ünnepek is másként teltek, mint szoktak” –mondta Szijjártó, aki szerint kiemelt fontosságú, „hogy megvédjük a védekezés fő szereplőit”, azaz megfelelő védőeszközökkel legyenek ellátva.
5,3 millió maszk, 6 millió kesztyű és 86 ezer izolációs köpeny érkezett Kínából
A kora reggeli órákban hat újabb repülőgép landolt Budapesten, 5 millió 300 ezer maszkot, 6 millió kesztyűt és 86 ezer izolációs köpenyt hoztak Pekingből és Sanghajból –közölte a külgazdasági és külügyminiszter hétfő reggel a Facebook oldalán.
Kína biztonságosnak nyilvánította a járvány kitörési helyét, Vuhant
A kínai Vuhant január 23-án zárták le, csak április 8-án oldották fel a korlátozásokat, így például újra el lehetett hagyni a várost. A pekingi egészségügyi bizottság szerint Vuhan már biztonságos, ezt a hivatal szerint alátámasztja, hogy az onnan Pekingbe érkező 1056 tesztelt utas közül mindegyik negatív lett.
A kínai jegybank rekordmélységbe vitte le a középtávú likviditási hitelek kamatát
A központi bank 20 bázisponttal, az eddigi 3,15 százalékról 2,95 százalékra vitte le a pénzintézeteket finanszírozó egyéves futamidejű, középtávú likviditási hiteleinek (MLF) kamatát, összhangban az elemzői várakozásokkal. Ez a legalacsonyabb kamatszint azóta, hogy a jegybank 2014 szeptemberében bevezette ezt a likviditási eszközt.
Koronavírus: Kína idei GDP-növekedése 44 éves mélypontra eshet
A koronavírus miatt Kína idei gazdasági növekedése 44 éves mélypontra gyengülhet, a lelassuló gazdaságot a jegybank várhatóan több újabb intézkedéssel élénkíti az év végéig. A Reuters által megkérdezett 62 szakértő véleményének az átlaga szerint a világ második legnagyobb gazdaságának idei GDP-növekedése 2,5 százalék lesz, ami a legszerényebb bővülés 1976 óta.
Törökország
Orbán Viktor a Türk Tanács csúcsértekezletén vett részt
Videokonferenciát tartottak április 10-én a Türk Tanács tagállamainak vezetői, köztük a megfigyelői státusszal rendelkező Magyarország képviseletében Orbán Viktor miniszterelnök; a megbeszélésen nagy hangsúlyt kapott a koronavírus-világjárvány elleni közös védekezés. A csúcstalálkozón az államok vezetői – köztük Recep Tayyip Erdogan török államfő és Ilham Alijev azeri elnök – tapasztalatot cseréltek a fertőzés ellen nemzeti szinten megtett intézkedéseikről, és döntöttek a kereskedelmi kapcsolatok és a szállítás folyamatosságának biztosításáról. Áttekintették az együttműködés lehetőségét az egészségügyi ágazatban, és abban is megegyeztek, hogy kölcsönösen segítséget nyújtanak a tagállamok területén ragadt állampolgáraik számára. Törökország az exportkorlátozások ellenére engedélyezte 8 tonna, maszkok alapanyagaként használatos textil, valamint kézfertőtlenítő gél Magyarországra szállítását.
Törökországi korlátozások citrom import kapcsán
2020.április 7-től a törökországi citrom importja engedélykötelessé válik. Az engedélyeket a Török Mezőgazdasági és Erdészeti Minisztérium állítja ki. A rendelet kiváltó oka, hogy a citrom az egyik alapanyaga annak a citromos kölninek (kolonya), amit a koronavírus elleni védekezésnél népi fertőtlenítőszer gyanánt alkalmaznak.
Gazdasági csapdába kerül Törökország a járvány miatt
Törökországban áprilisban lendületet vett a fertőzések számának emelkedése, ami a már eddig is gondokkal küzdő török gazdaságot még mélyebbre taszíthatja. A török líra zuhan, a devizatartalékok vészesen apadnak, munkanélküliség már januárban is 14 százalékos volt. A járvány elkerülhetetlen hatásai –a turizmus eltűnése, kisebb gazdasági aktivitás –viszont egy eleve rossz állapotban lévő Törökországot érnek el. Április 13-án Erdogan korlátozta a külföldiek devizaügyleteit az offshore piacon, ami elvileg azt szolgálná, hogy csökkenjen a lírára nehezedő eladási nyomás, de ezzel ellentétes hatást ért el, mert a befektetők még jobban megijedtek.
Törökország hajlandó korlátozni hadseregének műveleteit a koronavírus-járvány miatt
Törökország április 6-án bejelentette, hogy hadserege minimalizálni fogja a csapatmozgásokat a szíriai hadműveletek során, hogy megpróbálják a koronavírus-járvány kockázatait enyhíteni. A műveleti területeken való mindenféle mozgást innentől kezdve a hadsereg legfelső vezetésének kell jóváhagynia, azokat megszüntetik, kivéve, ha „abszolút szükséges.”
Törökországban áprilisban kezdenek gyártani egy, a koronavírus ellen szánt gyógyszert
A törökországi gyógyszerfejlesztésről a török euronews számolt be. A hír szerint az Abdi İbrahim nevű török gyógyszergyár még áprilisban, Isztambul Esenyur nevű kerületében kezdi meg a tabletták gyártását. Első nekifutásra 1 millió 600 ezer tablettát állítanak elő, és adnak át a török egészségügyi minisztériumnak a beszámoló szerint.
Orvosi segélyt vitt Törökország a balkáni országoknak
Az új koronavírus (Covid-19) elleni küzdelem keretében Törökország orvosi felszerelést (új koronavírus gyorstesztek, maszkok, egyéb orvosi felszerelések) küldött Észak-Macedóniának, Montenegrónak, Szerbiának, Bosznia-Hercegovinának és Koszovónak. Törökország Olaszországnak, Spanyolországnak, Romániának és Angliának is küldött orvosi felszereléseket.
Török cégek támogatása
A Török Eximbank lépéseket tesz az exportőrök támogatására, ezért a járvány helyzet hatásainak mérséklése érdekében támogató csomagot jelent be az exportőrök termelésének fenntartása és a csökkenő megrendelések miatti esetleges elbocsátások redukálása érdekében. Pénzügyi megoldást dolgoznak ki a visszaeső megrendelések miatti megnövekedett raktárkészletek kezelésére. A Török KKV Fejlesztési Szervezet (KOSGEB) üzletfejlesztési hiteljei 3 hónappal meghosszabbításra kerülnek. Az ipari és technológiai miniszter intézkedett az egészségügyi termékek gyártóit célzó kiegészítő támogatásról, melynek összege maximum 6 millió TRY ($940.000) cégenként, melynek 4,2 millió TRY ($657.000) része hitel.
Török külkereskedelemet érintő intézkedések
Kialakításra került az “Érintésmentes Külkereskedelem” ügymenet, az érintett török vállalatoknak az így létrehozott csatornák igénybevételét ajánlják. A vámügymenetben bevezetett számos adminisztratív könnyítés tartalmazza az eredetigazolások későbbi, hiánypótlás szerű benyújtási lehetőségét, a vásárra, bemutatókra ideiglenesen kivitt termékek egyszeri nyilatkozattal történő mozgatását, 5 kg-ra növelték a behozható megmunkálatlan arany tömegét. A digitális vámolási eljárásban a vámolási illetékek és pénzbüntetések ügymenete ezen túl elektronikus úton válik intézhetővé. A kialakult közúti fuvarozást akadályozó helyzetre vonatkozóan a török-bolgár határon lévő kapikulei vámot érintő intézkedések keretében a török sofőrök és pótkocsik cseréje megvalósulhat, ezzel áthidalva a sofőrökre vonatkozó 14 napos karantén időszakot. Ugyanez a lehetőség biztosított a külföldi sofőrök és szállítmányozók részére is. Az eljárásnak köszönhetően napi 1138 (többnyire török) kamion tud áthaladni a vámon, mely tovább növekedhet. A vasúti fuvarozás Kapikuléból az EU irányában jelenleg egy éves 35.800 vagonos kapacitású vonalon valósul meg, a kapacitást rövid időn belül lehetséges 50.000 vagonra bővíteni. A Törökországot Bulgáriával összekötő cerezköyi vasúti vonalon a járatok számát 2-re növelték. Még rendelkezésre áll a Karasu-Konstancai komp vonal is, mely 400 kamionnyi kapacitással rendelkezik.
A Törökországban működő autóipari cégek április közepéig felfüggesztették a termelést
Az ország egyik húzóágazatának számító kész- és félkész termékek beszállítása és gépjárműgyártás biztosítja az EU gépjárműgyártáshoz szükséges termékek 15%-át, ami egyben az ország legjelentősebb export tétele. Az országban működő cégek (TOFAŞ, ANADOLU ISUZU, OYAK RENAULT, HONDA, HYUNDAI ASSAN, MERCEDES-BENZ TÜRK, FORD OTOSAN, KARSAN, TOYOTA, MAN, TEMSA, TÜRK TRAKTÖR, OTOKAR, PIRELLI) felfüggesztették termelésüket, azt előreláthatóan április közepén tervezik újraindítani. A termelést szüneteltető cégek közül akadtak olyanok, akik a kapacitásukat egészségügyi védőfelszerelések és egyéb termékek gyártására ütemezték át.
Afrika és Közel-Kelet
Állami intézmények és vállalatok működési költségeinek csökkentését rendelték el Ománban
Részben a koronavírus-járvány által indirekt módon bekövetkezett rekord szintű olajáresés miatt az ománi pénzügyminisztérium utasításában kötelezi az állami szerveket és vállalatokat kiadásaik racionalizálására és az állami tisztviselők, illetve az állami apparátusban dolgozók extra bónusz juttatásainak eltörlésére. Az állami vállatok számára továbbá a 2020-as pénzügyi évre vonatkozóan a minisztérium 10%-os működési és beruházási kiadáscsökkentést írt elő.
Elsőként vezette be az utasok beszállás előtti koronavírus gyorstesztelését az Emirates légitársaság
Elsőként alkalmazta az április 15-én Dubajból Tuniszba közlekedő járata előtt az utasok koronavírus tesztelését a dubaji repülőtér termináljában az Emirates légitársaság. Az utasok előszűrését, melynek eredménye 10 percen belül megérkezik, a Dubaji Egészségügyi Hatóság szakemberei végezték el. A légitársaság tervei között szerepel a fenti gyakorlat más járatokra történő kiterjesztése is.
Tunézia: 4% körüli gazdasági visszaesés várható 2020-ban
A Reuters hírügynökség információi alapján, a tunéziai pénzügyminisztérium a gazdaság 4,3%-os visszaesésével számol 2020-ban. Az ország gazdasága szempontjából egyik meghatározó ágazatában, a turizmusban a koronavírus járvány okozta következmények miatt 1,4 milliárd USD értékű kieséssel számolnak, mely továbbá 400 ezer, a szektorban foglalkoztatott ember munkahelyét is veszélyezteti.
Tovább nőtt a marokkói megbetegedések száma, borúlátóbb IMF előrejelzés 2020-ra
Az Egészségügyi Minisztérium április 14-i közleménye alapján további 125-tel nőtt a koronavírussal megfertőzöttek száma, mely így elérte az 1888 főt. Az elhunytak száma nem emelkedett, a járványban eddig 126-an vesztették életüket. Az IMF legutóbbi, április 14-én kiadott előrejelzése szerint a marokkói gazdaságban ez évben 3,7%-os visszaesés várható. Az állásukat elvesztők száma is várhatóan tovább emelkedik, a munkanélküliségi ráta az IMF becslése alapján év végére meghaladhatja a 10%-ot (12,5%).
Recesszióba süllyedhet a szubszaharai térség gazdasága a Világbank elemzése szerint
A Világbank számításai alapján az elmúlt25 évben először törhet meg a szubszaharai térség országainak gazdasági növekedése, a 2019-ben mért 2%-ot meghaladó bővülést 2020-ban visszaesés követhet, melyet 2 és 5% között prognosztizálnak. A koronavírus miatt kialakult gazdasági helyzet során a térség várhatóan 37-79 milliárd dollártól eshet el.
Az IMF azonnali adósságkönnyítést hagyott jóvá 19 afrikai ország számára
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) fél évre szóló adósságkönnyítést hagyott jóvá 25, köztük 19 afrikai ország számára. A bejelentett intézkedésnek köszönhetően az érintett államok, (köztük Burkina Faso, Közép-afrikai Köztársaság, Csád, Kongói Demokratikus Köztársaság, Gambia, Guinea, Bissau-Guinea, Libéria, Madagaszkár, Malawi, Mali, Mozambik, Nigerés Ruanda) tartozásaikat a korábban létrehozott CCRT katasztrófaalapból lehívandó forrásokkal fedezhetnék, így lehetővé téve a költségvetésükben erre elkülönített összegek a járvány elleni védekezés céljából történő felhasználását.