Tárgyaljunk! ITT és MOST

 

Egy hónapja „nyitott” a hazai vállalkozók számára a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara által nemzetközi üzleti partnerkeresésre fejlesztett online rendszer, az ITT és MOST. Idén először magyar nyelven teszi lehetővé a felület az üzleti profilok és partnerségi ajánlatok megjelentetését díjmentesen.

 

Hányan kerestek eddig üzleti partnert a rendszerben?

Az online elérés egyik nagy eredményének tartjuk a gyorsaságot, így mindjárt az első hónapban 200 fölötti vállalkozói profilt és közel 400 üzleti partnerségi ajánlatot rögzítettek a vállalkozók 13 országból. Soha ilyen rövid idő alatt még ennyi jelentkező nem volt, pedig 2016 óta szervez a PBKIK itthon nemzetközi üzletember találkozókat. Ebben közrejátszik a jelen helyzet, hiszen a vállalkozók egyik napról a másikra arra ébredtek, hogy eddigi stabil beszállítói, gyártói, logisztikai vagy kereskedelmi partnereik leálltak, bezártak vagy még nem indították újra a termelést. Hirtelen sok mindenre kell több területen megoldást – új partnerséget keresni.

 

Tárgyaljunk!

A felület elsődleges célja, hogy díjmentesen és minden járulékos költség pl. utazás nélkül tudjanak tárgyalni a vállalkozók a platform által biztosított virtuális tárgyalószobákban. Ezt úgy kell elképzelni, mint bármelyik, az üzleti életben már napi szinten használt online felületet, ahol két számítógép/laptop/okostelefon előtt ülő ember online tárgyal a rendszerben előre legyeztetett és elfogadott időpontban az általuk regisztrált keres-kínál ajánlatokról. Nagyon gyors, hatékony, előre leszervezett, de nem kell hosszas levélváltásra gondolni, regisztráció után csak pár kattintás az egész.

Gyakorlatilag az első pillanattól megkezdték a tárgyalásra jelölést a partnerek – és ezt egészen év végéig folyamatosan tehetik -, de ez a regisztrált ajánlatok számának növekedésével gyorsul fel igazán. Egyre nagyobb kínálatból tudnak üzleti partnert keresni. Fontos, hogy olyanok is elkezdtek online tárgyalni, akik eddig nem használták a nemzetközi üzletember találkozókat partnerkeresésre, mivel ezek munkanyelve angol volt, most viszont talál magyarul beszélő vállalkozást 13 országból.

Egy adott vállalkozásnál különböző szakterületen dolgozó kollégának mások a szempontjai: hasznos lehet, ha a lehetséges tárgyaló partnereket az értékesítéssel vagy marketinggel foglalkozó kolléga is átböngészi, jelölhet a cég tárgyaló partnert az kollégák igényei alapján is. Ők maguk is bekapcsolódhatnak – ők is odaülnek a gép elé – vagy akár tolmács, tanácsadó is meghívható a tárgyalásra – a saját gépe előtt, nem kell fizikailag jelen lennie.

 

Itt csak vállalkozó tárgyalhat vállalkozóval?

Egy adott termék vagy szolgáltatás külpiaci bevezetése, egyáltalán a megfelelő piac megtalálása nagyon összetett előkészítést igényel. A sok helyről – és ha lehet, közvetlenül az adott piacról – összegyűjtött információ sokat segít az export kockázati tényezőinek csökkentésében. Ebben a sokrétű folyamatban számos szolgáltatás áll a vállalkozók rendelkezésére, melyet a kamara és társzervező partnerei biztosítanak az általuk működtetett külföldi irodahálózaton keresztül. Ilyenek a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. kollégái, akik a környező országokban működő külképviseleteikről érkező üzleti lehetőségekhez felkutatják a megfelelő magyar partnereket. A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség és EXIM tanácsadói, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara külpiaci tagozatai és vegyes-kamaráinak ügyvivői. Ezen szervezetek kollégái szintén regisztráltak tárgyalópartnerként, velük is lehet személyesen, online tárgyalni.

Nagyon széles partnerség támogatja a hazai vállalkozók igényeire a határmenti területekről a partnerek akvirálását, a GYMSKIK, az Enterprise Europe Network hálózat hazai és külföldi irodái is segítenek a lehetőség népszerűsítésben és a szervezésben, annak maximális kihasználásában.

 

Milyen jellegű üzleti partnert kereshetnek a vállalkozók a rendszerben?

Sem a tevékenységi területet, sem az üzleti ajánlat jellegét nem korlátozza a felület, de természetesen minden egyes ajánlat átfut egy belső validáláson mielőtt mindenki számára elérhetővé teszik. A dolog jellegéből adódóan azok az ajánlatok a „legkapósabbak” ahol valamilyen szolgáltatást, terméket vennének, hiszen ebből relatíve kevés van, a kínálati oldalon sokkal nagyobb számú ajánlat szerepel már most.

Nagyon vegyes a kép, gépipari alkatrész gyártás, műanyag fröccsöntés, irodai-, ICT és kreatív ipari szolgáltatások, és nem meglepő módon „COVID válaszként” frissen megjelent innovatív termékek is szerepelnek a kínálatban.

 

December 31-ig még rengeteg tárgyalásra van lehetőség a rendszerben:

Az online találkozók nemcsak az üzleti ajánlatok miatt fontosak, hanem ezen túlmenően is számos hasznos funkciójuk lehet. A tárgyalások során ugyanis nagyon sok háttér információ begyűjthető az adott üzleti környezetről, új termék vagy szolgáltatás bevezetésénél tesztelhető a piaci reakció, a cég ismertségének növelésére, jelenléte az üzleti közösségben, de akár a konkurencia megismerésére is használható, nem utolsó sorban pedig remek tárgyalási gyakorlatot ad.

 

A KAPCSOLAT és az INFORMÁCIÓ a vállalkozó legfontosabb tőkéje

 

Mivel a platform idén december 31-ig biztosít tárgyalási lehetőséget, még senki nincs elkésve a regisztrációval, mely folyamatos a zárónapig: https://ittesmost.b2match.io/

Útmutató lépésről lépésre: https://ittesmost.b2match.io/how-it-works