A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter (menedzsment szerve: PBKIK) szeptember 16-án tartotta a 78. Benchmarking ülését a pécsi CADSOL Kft.-nél. Az üzemlátogatás után a fórumtéma az energiaválság köré épült.
Az idén 10 éves pécsi CADSOL Kft. fő profilja célgépek tervezése és gyártása, kulcsrakész megoldásokat kínálnak magas hozzáadott értékkel, megrendelőik többnyire TIER1-es autóipari beszállítók. Az elektromobilitás terjedésével az elektromos járművek akkumulátor tálcáinak gyártásához szükséges célgépek tervezésével, gyártásával bővítették tevékenységüket. A CADSOL Kft. ügyvezetője, Németh Dániel köszöntötte a megjelent klasztertagokat és bemutatta a cég tevékenységét és a jelenlegi főbb projektjeiket.
Ezt követően a résztvevők meghallgatták Rabb Szabolcs PBKIK főtitkár Gáz van? című előadását, amely többek között a nemzetközi és hazai energiaválsággal kapcsolatos statisztikákat és trendeket tartalmazta. A fórum keretein belül a cégek képviselői megosztották a tapasztalataikat az energiaválsághoz kapcsolódó költségnövekedésről, szerződésekről és megoldási lehetőségekről.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy az iparban mindenkinek más az energia kitettsége, ettől függően fognak drágulni a szolgáltatásai és termékei, a helyzet befolyásolja a cégek versenyképességét, az ellátási láncát és a vevőit is, a műszakok befagyasztásáról nem is beszélve. Az energiaválságban mindenki érintett, a vevő kevesebbet fog rendelni, mert örül, ha kifizeti a rezsijét, a beszállító pedig szintén drágulni fog az energiaárak miatt. A klasztertagok tapasztalatai alapján Németországban már látszik az ipari gázok és hegesztő gázok hiánya is, mely hozzánk is el fog érni.
Egyes vállalatoknak olyan szerződésük van az energiakereskedővel, hogy egy prognosztizált mennyiség és egy ehhez megadott toleranciaszint alapján fizetik a gázt, amennyiben nem sikerül az intervallumon belül maradni, akkor komoly pénzügyi szankciók várhatók. További újdonság, hogy a havi költségek nagyrészét előlegben kell kifizetni, és mivel a fennmaradó részt napi tőzsdei árak alapján számolják (nincs fix ár), így nem lehet előre tervezni a kiadásokat.
A napelemtelepítéssel kapcsolatban felmerült, hogy a MAVIR előírása szerint az újonnan telepített napelemekhez 30%-os tárolókapacitást is kell biztosítani (gázmotor vagy akkumulátor), amihez a MAVIR/E.ON hozzáfér és meghatározza, hogy mikor lehet felhasználni a tárolt energiát. Azonban a 30%-os tárolókapacitás kiépítése egyelőre még nem jöhet létre, mert technológiai akadályok vannak, ami miatt a karbantartás sem lehetséges, így az engedélyt sem adják ki rá, mellyel bezárult a kör. A villanyszámlákon már külön meg van jelenítve a hálózat fejlesztésének díja is. Az elektromos energia és a gáz mellett nagy kérdés (és jövőbeni probléma) a víz is, mint erőforrás.
Az ülést a DEKRA Academy Kft. előadása zárta, melyen elhangzott, hogy a helyhez kötött emelőgépekhez (híddaru, emelőasztalok, munkaterületen fűkasza stb.) is szükséges a jogosítvány a 2022-es év utolsó negyedévétől kezdve. Az eddigi 33 gép helyett jelenleg 81-re kell jogosítvány. Ezen kívül fontos megemlíteni, hogy két képzési pályázat is nyitva van – GINOP 3.2.1. (bértámogatás) és a GINOP 6.1.9.-, mellyel támogatást nyerhetünk a fenti képzésekhez.