A gyártó kkv-k, művészek és technológiai beszállítók innovatív együttműködését célzó, uniós támogatású Better Factory projektben magyar cégek is részt vettek. Közös tudástranszfer kísérleti projektjük a végéhez közeledik, ezért itt van az ideje, hogy beszámoljanak a kollaboráció eredményeiről.
A dr. Pásztor Zsolt által vezetett PREMET Kft. részéről Bojtos Bálint fejlesztési csoportvezető foglalta össze a kihívásokat és tevékenységeket:
— Vállalatunk egyedi orvosi eszközök titán 3D-nyomtatásával foglalkozik. Humán és állatgyógyászati implantátumok gyártására szakosodtunk. Ezen implantátumok gyártása szigorú minőségellenőrzést igényel. Az egyik kritikus kérdés itt a titánpor újrafelhasználása. Több építési ciklus után a por és ezáltal az egész termék jellemzői megváltoznak. Ezért a magas minőség fenntartása érdekében korlátozzuk a por újrafelhasználási ciklusainak számát. Az elmúlt évben a Better Factory 3D Art Design projektjének részeként egy belga művésszel, Nick Ervinck-kel együtt dolgoztunk azon, hogy ebből a fémhulladékból új lehetőséget teremtsünk.
Merőben új, csúcskategóriás termékportfóliót tudunk bevezetni, amely teljes egészében ebből az újrahasznosított anyagból készül.
A belga Studio Nick Ervinck részéről maga a művész nyilatkozott.
— A virtuális és a fizikai tér, a természet és a kultúra összefonódása jelenti a munkám alapját. Kortárs művész vagyok. A klasszikus régi iskola szerint kézzel dolgozom, de a 3D-szkennelés, a 3D-nyomtatás és már a mai mesterséges intelligenciával való tervezés minden új lehetőségét is felhasználom.
A Better Factory, a PREMET és a LASRAM együttműködésével egy ékszert, egy trófeát, egy tollat és egy maszk szobrot terveztem. A fogászati trófeához a fogak szerkezete inspirált. Ezt használtam fel egy absztrakt szobor elkészítéséhez. Egy olyan absztrakt szobor, amelynek belső struktúrája is látható. A kivájt részeket egy Voronoj-struktúra helyettesíti, amely a csont belső szerkezetére utal. Ez egy szobor, ahol a negatív tér ugyanolyan fontos, mint a pozitív tér. Egy absztrakt szobor, melyet jobban megvizsgálva sok mélyebb réteg látható. Egy olyan részletességű és összetettségű szobor, amely elkészítése bármely más technológiával lehetetlen lenne.
A tollat viszont az én tipikus absztrakt BLOB és SKINS sorozatom ihlette. Ez egy absztrakt mű, ahol érzed a mozgást, a csavarodást, a változást. Itt is a Voronoj-struktúrával helyettesítettem a belső részeket. Ez szintén egy olyan szobor, ahol a negatív és a pozitív tér is fontos, de ugyanakkor egy gyönyörű tollat hoz létre, egy olyan tollat, amely talán a 17. és 18. századi kézművességre utal, arra a kézművességre, amely eltűnőben van a mai világunkból – de a technológia lehetővé teszi számomra, hogy egy új kézműves mesterséget hozzak létre: egy kortárs kézműves mesterséget. A 3D-nyomtatás nagyon jó eszköz az ilyen összetett formák létrehozására. De a darabjaink felületének milyensége is nagyon fontos. Ezért új, csúcstechnológiás robotikai felületkezelési megoldásokat
is ki kellett dolgoznunk.
A robotikáról Harsányi Attila, a LASRAM Engineering robot divízióvezetője beszélt.
— A LASRAM a különböző igényekhez igazodó csúcskategóriás ipari robotikai megoldásokkal foglalkozik. A Robot Metal Post-Processing Station, vagy ahogy mi hívjuk, RoMePPS, a három fő felületkezelést végzi és automatizálja: homokfúvás, savmaratás és anodizálás. Mindhárom folyamat robotizált és automatikus szerszámcserélő-rendszerrel rendelkezik. A robotcellát úgy tervezték, hogy mobilis és a lehető legkompaktabb legyen, miközben megfelel a biztonsági előírásoknak. A homokszórással kezelt tárgy felületminősége programozottan változtatható, azonban ha szükséges, a folyamat kézzel is elvégezhető. A savas maratás során a környezeti tényezők mérésének eredményeképp a folyamat automatikusan változik a folyadék degradációs szintje alapján, így előre jelezhetjük a karbantartási időszakokat. A művészi igények kiszolgálására színezéses anodizálást is integráltunk. Az általunk fejlesztett utófeldolgozó webes alkalmazás, a PMP lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy bármilyen térgörbét feltöltsön, és mindenféle programozás nélkül beállítsa a kívánt színt az egyes szegmensekhez. A robot követi ezt az előre meghatározott pályát, miközben változtatja az anodizálási feszültséget. Ennek eredményeképpen egyedi színmintázatot hoz létre. A második kifejlesztett modul, az ECI egy univerzális megoldás a gyártósori részegységek és az IoT agent között. Ezek a szoftverek a Better Factory projekt kiemelkedő eredményei, és más gyártóvállalatok is hasznosíthatják őket. Mindkét szoftver elérhető lesz a RAMP Marketplace-en, lehetőséget biztosítva a termékek gyártásának további fejlesztésére.
Bojtos Bálint (PREMET) hozzátette:
— A 3D-nyomtatással nagyon egyedi és összetett formák hozhatók létre, és ezek a kreatív termékek segítenek a technológia határait feszegetni. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a Magyar Digitális Fogászati Egyesület számára felajánlhattuk ezt a trófeát, amelyet az egyesület évente a kiemelkedő teljesítmények elismeréseként ad át. Ez valóban egy művészeti alkotás, amely bemutatja, hogy mire képes a 3D-nyomtatás. Az egyedi geometriával bíró titán toll pedig amellett, hogy igazán rangos anyagból készült, művészeti értékkel is bír.
Nick Ervinck így értékelte a kooperációt:
— Számomra ez az együttműködés fantasztikus volt. Megtanított nekem egy új technológiát, és megismertem a titán anyag tulajdonságait is. Azt, hogy hogyan kell tervezni, hogyan lehet játszani a korlátokkal, hogyan lehet esztétikai problémákat megoldani, hogyan lehet a képzeletet valósággá változtatni.
A titánról szerzett mai tudásunkkal a holnap szobraiban gondolkodunk. Tervezőként olyan új lehetőségekről álmodhatok, amelyekre az együttműködés előtt nem gondoltam. Művészként nagyon várom, hogy a jövő lehetőségei felé fordulva sokkal több ilyen darabot fejlesszek ki.
A cikk forrása: 3D Art Design.
További információ a Better Factory keretében megvalósult 3D Art Design-ról:
https://betterfactory.eu/3dartdesign/
A Better Factory projekt, melyben a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara is partner, az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja 951813-as támogatási megállapodásának keretében részesült támogatásban.