Online workshop – Fenntartható, bioalapú és fejlett anyagok

Az RTIT>> projekt konzorciumi tagjai rendszeresen vesznek részt szakmai továbbképzésen anyagkutatás és -technológia témakörben. Ezt a tudást és ismeretet hamarosan a pilot megvalósítások során fordítják az érdeklődő vállalkozások javára.

A legutóbbi online workshopra 2024. december 11-én került sor. Az előadások célja a projektpartnerek kapacitásainak fejlesztése és a tematikus területek jelentőségének feltárása. Ez a workshop mindhárom tematikus csoportra kiterjedt: Fenntartható, bioalapú és fejlett anyagok.

Az első előadást Dr. Monika Voigt tartotta a következő témában: Lehetnek-e a bioműanyagok a fenntarthatóbb anyagok kulcsa?

A bioműanyagok ígéretes alternatívát kínálnak a hagyományos műanyagokkal szemben, mivel megújuló nyersanyagból készülnek. Ebben az előadásban a különböző bioműanyagokat ismertették, mivel nem mindegyik biológiailag lebomló. Segítenek a CO2-kibocsátás csökkentésében és a körkörös gazdaság előmozdításában. Ezen anyagok egy része még a szintetikus polimerekhez hasonló mechanikai tulajdonságokkal is rendelkezhet. A bioműanyagok azonban olyan kihívásokkal szembesülnek, mint a korlátozott stabilitás, a magas előállítási költségek és a piaci elfogadottság hiánya. Ezen akadályok ellenére óriási lehetőségeket rejtenek a fenntartható jövő szempontjából, mivel felhasználhatók az orvostudományban és a csomagolóiparban.

Az előadó dr. Voigt polimerfizikából szerzett PhD-fokozatot, és az 1990-es évektől kezdve több mint 30 évig dolgozott a kutatás-fejlesztésben. Szakterülete a polimerfizika, a szerves elektronika és a nanotechnológia.

 

A második előadást „A bioalapú erőforrások fenntartható felhasználása és az érdekelt felek integrációja az értéklánc értékelésében” címmel dr. Franziska Hesser tartotta.
Dr. Franziska Hesser a Wood K plus fenntartható innováció és hatásvizsgálat kutatócsoportjának vezetője, amely egy kutatási és technológiai szervezet az erdészeti alapú erőforrások hasznosítása területén.

Kutatási érdeklődése a bioalapú erőforrások fenntartható felhasználására és az érdekelt felek integrációjára összpontosít az értékláncok értékelésében. Jelenleg a BOKU Egyetemen folytatja habilitációját az Innovációs kutatás és technológiaértékelés szakterületen. Habilitációs keretrendszerében a fenntarthatósági értékelésnek az együttműködésen alapuló innovációs folyamatokba/ K+F projektekbe való integrálásának elméleti alapjait teremti meg.

A következő előadás a Fenntartható elektronika – trendek Bajorországban és azon túl címet viselte, előadója dr. Malte Kohring
Dr. Malte Kohring a Bayern Innovativnál dolgozik a félvezetők és az ipari adatterek skálázása témakörében. Projektmenedzseri pozíciójában a Bavarian Chips Alliance félvezetőhálózatban a fenntartható elektronikával foglalkozó munkacsoportot vezeti. A Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg félvezetőfizika területén végzett PhD-kutatásai óta lenyűgözik az összetett technológiai témák.

 

A záró előadás Prof. dr. Uroš Novak docens előadásában: Megelőzés és hulladékmentesség, az egyszer használatos műanyagok megszüntetése – a REMEDIES projekt perspektívái
A REMEDIES projekt óceánjaink egészségének helyreállításáról, védelméről és megőrzéséről szólt.
Csak ebben az évben több mint 200 millió tonna műanyaghulladék keletkezik. Ennek a hulladéknak körülbelül egyharmada rosszul kezelt, és a természeti környezetbe, köztük az óceánokba kerül. Ez egy sokrétű kihívás, amelyet három különböző szinten kell kezelnünk, ezért a Horizons Europe Mission Lighthouse REMEDIES projektje három pilléren nyugszik. Az egyik a megelőzés és a hulladékmentesség, amely az egyszer használatos műanyagok felszámolására és olyan megoldások kidolgozására szólít fel, amelyek kiváltják a műanyagokat az értékláncainkban, mint például a hulladékmentes kozmetikumok és a teljesen biológiailag lebomló élelmiszerek és italok csomagolása.
Dr. Uroš Novak, a szlovén Nemzeti Kémiai Intézet munkatársa a biológiailag lebomló polimerek/biovászon témakörét dolgozta fel (a kitinből/kitozánból és alginátból készült, az élelmiszer- és kozmetikai csomagolásokban alkalmazható hulladékmentes technológiák).
Több mint 15 éves tapasztalattal rendelkezik a vegyészmérnöki, a természetes bioanyagok és a kutatás-fejlesztés területén, és a szlovéniai NIC Katalízis és Vegyészmérnöki Tanszékén a bioműanyagok, biokompozitok és hulladékmentes technológiák kutatócsoportját vezeti. Két induló vállalkozás társalapítója, egy nonprofit nem kormányzati szervezet igazgatója, a Horizons Europe Mission Lighthouse REMEDIES projekt koordinátora, valamint a Horizon Europe projektek vezető kutatója. 2023-ban meghívást kapott az Európai Bizottság külső szakértőjének.

A projektről bővebben: https://interreg-danube.eu/projects/rtit

További információ: Nagy Eszter –