A PTE MIK mérnökhallgatói üzemlátogatáson vettek részt a Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter tagjánál, a pécsi Strauss Metal Kft. gyárában. A vállalkozást Strausz János cégtulajdonos-ügyvezető mutatta be az Esettanulmányok kurzus részvevőinek.
A PTE MIK Körber Technológiák Külső Tanszéke által indított Esettanulmány elnevezésű szabadon választható kurzus során az érdeklődő diákok a DDGK (Menedzsmentszerv: PBKIK) tagjainak előadásait hallgathatják meg, esetenként üzemlátogatással egybekötve. Az órák a helyi vállalati szféra tapasztalt szakembereinek valós életből származó tapasztalataival színesíti „hagyományos” elméleti tananyagot. A Spitzer Silo Pécs Kft.-nél tett látogatás után a Strauss Metal Kft. látta vendégül a csoportot.
A Strauss Metal Kft.-t 1992-ben alapították, jelenleg Magyarország vezető páncélszekrénygyártó vállalkozása több, mint 600 féle terméket kínál vevőinek. Saját fejlesztésű termékeiket lemezmegmunkálással készítik CAD-CAM technológiával felszerelt üzemükben. Termékpalettájuk lakossági, vállalat- és bankbiztonsági, pénzkezelési eszközöket, páncélszekrényeket és egyéb értékmegőrzéssel, mechanikus biztonságtechnikával kapcsolatos berendezéseket foglal magában. Az innovációs nagydíjjal is elismert termékfejlesztésnek köszönhetően a cég csomagkiadó és tankoló automatákat is gyárt bel-és külföldre egyaránt. Elmondhatjuk, hogy a Strauss Metal Kft. által gyártott páncélszekrények belföldön és külföldön is népszerűek innovatív megoldásaik és megbízhatóságuk miatt.
A biztonságtechnikai termékek szerepe a lakosság körében is egyre inkább felerősödött az elmúlt pár évben a változékony és sokszor bizonytalan környezeti hatások miatt – pandémia, háborús konfliktus –, így különösen aktuális volt a Strauss Metal Kft. tevékenységét bemutató tanóra.
Az üzemlátogatás során a hallgatók megismerkedhettek a biztonságtechnikai termékek készítésével, az iparág érdekes és rendszeresen megújuló megoldásaival, például, hogy milyen praktikákkal lehet növelni a termékek ellenállását különböző behatásokkal szemben, milyen típusú cementet-betont használnak a szekrényajtók feltöltésére, hogyan tudják kiküszöbölni, hogy az iratok ne kapjanak lángra a páncélszekrényben egy irodai tűz esetén. Az acéllemezek kezdeti megmunkálásától kezdve a festésig minden munkafolyamat a Strauss Metal Kft. üzemcsarnokában zajlik. Strausz János többek között bemutatta a nibbelő- és hajlítógép működési elvét illetve a lézervágó és CNC csaphegesztő gépet. Az üzemcsarnok része egy nagykapacitású raktár is, ami alkalmas az elkészült termékek tárolására. A páncélszekrényeket, kulcsszekrényeket, lemezszekrényeket és több díjnyertes innovatív gyártmányt a bemutatóteremben lehetett megvizsgálni.
Az üzemlátogatás során egy méltán sikeres, immár 30 éves vállalkozás tulajdonosától hallhattak sok hasznos és érdekes tudnivalót a kurzust felvevő diákok, mely láthatóan felkeltette érdeklődésüket a páncélszekrény-készítési technológiák és más lemeztechnológiák iránt.