Információk a tervezői és kivitelezői felelősségbiztosításról

Az már szinte minden érintettnek világos, hogy 2025-től az építőipari tevékenységet vagy tervezést végző cégnek és vállalkozónak kötelező lesz felelősségbiztosítást kötnie, azonban a biztosítás részletei még csak most körvonalazódnak.

Jelenleg az alábbi biztosítók kínálnak kivitelezői felelősségbiztosítási terméket a MABISZ tájékoztatása szerint:

  • Alfa Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.
  • Allianz Hungária Zrt.
  • CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.
  • Generali Biztosító Zrt.
  • Groupama Biztosító Zrt.
  • KÖBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesület
  • K&H Biztosító Zrt.
  • Signal Iduna Biztosító Zrt.
  • Union Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.
  • Uniqa Biztosító Zrt.

 

A Groupama Biztosító a PBKIK önkéntes tagja. Ha kérdése van a kivitelezői felelősségbiztosításokkal kapcsolatban, vegye fel a kapcsolatot Lakatos Tamással (Groupama Biztosító Zrt. – +36 20 233 0241 email.: )

 

 

Tájékoztató a kötelező kivitelezői felelősségbiztosításról

Ha építőipari tevékenységet végez, ne feledkezzen meg a kötelező biztosításról!

2024. október 1-én életbe lépett a módosított 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről, melynek 21/B. §-a rendelkezik a 2025. január 15-től kötelező  kivitelezői felelősségbiztosításról. A biztosítási szerződés megkötését igazoló dokumentumok (kötvény, fedezetigazolás) feltöltésére 8 nap áll a kivitelező vállalkozások rendelkezésre, ezt követően a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara – a jogszabályban foglaltak szerint –megtiltja a kivitelező tevékenység folytatását. A hiányzó dokumentumok – határidőn belül történő – pótlása esetén a felfüggesztés megszüntetésre kerül.
Ha a vállalkozása építőipari kivitelező tevékenységet folytat (TEÁOR’08 alapján: 41.20 – 43.99, TEÁOR’25 alapján: 41.00 – 43.99 vagy ÖVTJ’24 alapján: 412001 – 439918 ÖVTJ’25 alapján: 410001 – 439906), vonatkozik rá az új szabályozás.
A kivitelezői felelősségbiztosításokat az MKIK fogja nyilvántartani, ezért folyamatos egyeztetéseket folytat a Magyar Biztosítók Szövetségével annak érdekében, hogy a vállalkozások minél gördülékenyebben köthessék meg felelősségbiztosítási szerződésüket.
Adatszolgáltatásokat várhatóan 2025. január 10-től tudja – elektronikus úton – a rendszer befogadni. Addig nincs lehetőség a dokumentumok feltöltésére.

 

További információ:

Tájékoztató a kötelező kivitelezői felelősségbiztosításról

Tájékoztató a kötelező kivitelezői felelősségbiztosításról

A 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet értelmében a vállalkozó kivitelező az általa vállalt építőipari kivitelezési tevékenység körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. A felelősségbiztosítási szerződés a vállalkozó kivitelező javára – szerződőként – más személy is megkötheti, ebben az esetben a felelősségbiztosítási szerződés biztosítottjaként a vállalkozó kivitelezőt kell nevesíteni.

Kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással a vállalkozó kivitelezőnek 2025. január 15-től kell rendelkeznie, azzal, hogy 2025. január 15-e után is fenn kell tartani azt a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet 6/A. § (1) bekezdése szerinti felelősségbiztosítást, amely olyan építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozik, amelyre az e rendelet szerinti felelősségbiztosítás nem nyújt fedezetet.

A felelősségbiztosítás-kötési kötelezettség

a) kiterjed a határon átnyúló szolgáltatást végző, szabad szolgáltatás jogával rendelkező szolgáltatókra is,

b) nem terjed ki az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami beruházások biztosítására.

A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott olyan – személyi sérüléses és dologi – károkra, valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett személyi sérüléses nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra, mely károk megtérítéséért a vállalkozó kivitelező jogszabály szerint kártérítési felelősséggel tartozik, a sérelemdíjak tekintetében fizetési kötelezettséggel tartozik.

A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított vállalkozó kivitelezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint az építőipari kivitelezői tevékenység és szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, amelyekért a biztosított vállalkozó kivitelezőt kártérítési felelősség terheli.

 

A felelősségbiztosításnak

a) 100 millió forintot nem meghaladó éves nettó jövedelemig biztosítási eseményenként legalább 20 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen legalább 40 millió forintig,

b) 100 millió forintot meghaladó, de 500 millió forintot meg nem haladó éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 50 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 100 millió forintig,

c) 500 millió forintot meghaladó, de 2 milliárd forintot meg nem haladó éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 100 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 200 millió forintig,

d) 2 milliárd forintot meghaladó, de 10 milliárd forintot meg nem haladó összegű éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 150 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 300 millió forintig,

e) 10 milliárd forint feletti éves nettó jövedelem esetén biztosítási eseményenként legalább 200 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 400 millió forintig

kell fedezetet biztosítania.

 

Az éves nettó jövedelem alatt a felelősségbiztosítás megkötését vagy a biztosítási évfordulót megelőző naptári év nettó jövedelmét kell érteni, amelyből le kell vonni az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami építési beruházással összefüggésben végzett építőipari kivitelezési tevékenységből származó nettó jövedelmét.

A vállalkozó kivitelező a biztosítási évfordulóval kezdeményezi a biztosítónál a felelősségbiztosítási szerződés módosítását, ha az előző évi éves nettó jövedelme alapján a biztosítási összeget emelni vagy csökkenteni kell.

A felelősségbiztosításnak a felelősségbiztosítási szerződés hatálya alatt okozott, a biztosító részére bejelentett, biztosítási eseménynek minősülő károkra kell fedezetet nyújtania.

Kamarai üzleti delegáció Csehországba, Prágába támogatott részvételi lehetőséggel

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Vállalkozásfejlesztési Projektjének keretében 2024. szeptember 16-18. között támogatott részvételi lehetőséggel üzleti delegációt szervez Csehországba, Prágába. Az exportőr kis- és középvállalkozások részvételét a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatja költségvetési forrásból.

Bővebben…