Közeledik a TEÁOR/ÖVTJ-átvezetések és az éves beszámoló beadásának határideje

2025. január 1-jétől hatályba lépett a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszerének (TEÁOR) új, 2025-ös verziója. Az új rendszer életbelépésével minden gazdasági társaság fő- és egyéb tevékenységi köre automatikusan átsorolásra került a cégjegyzékben, az új, „’25”-re végződő kódok szerint. Ez a változás minden céget érint, ezért minden vállalkozásnak fontos tennivalója van.

Legfontosabb határidők:

2025. május 31. – A 2024. adóévre vonatkozó éves beszámoló közzétételének határideje.

2025. július 1. – A TEÁOR-átvezetés korrigálásának határideje.

2025. augusztus 31. – A korábbi „08”-as TEÁOR és ÖVTJ kódok hivatalosan törlésre kerülnek.

Mit kell most ellenőrizniük a cégeknek?

1. A cégjegyzékben szereplő tevékenységi körök összhangban állnak-e a ténylegesen végzett tevékenységekkel?

2. Történt-e minden tevékenység átsorolása az új TEÁOR’25 rendszer szerint? Ha nem, a régi, „08”-ra végződő kód még látható a cégkivonatban.

3. Pontosan tükrözik-e az új kódok a vállalkozás valós működését?

Tapasztalatok szerint több cégnél pontatlan vagy nem releváns tevékenységi kör került bejegyzésre, illetve olyan eset is előfordulhatott, ahol az adott tevékenységnek nincs egyértelmű megfelelője az új rendszerben – így az elavult kód maradhatott meg.

Hogyan lehet javítani vagy módosítani?

A társaságok 2025. július 1-jéig kérhetik a fő- és egyéb tevékenységek korrekcióját a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV).

Ha a vállalkozás nem tudja pontosan, hogy a kívánt tevékenység mely kód alá tartozik, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) besorolási állásfoglalást tud adni.

A módosítás a társaság létesítő okiratát is érinti: az új vagy módosított tevékenységi köröket ott is át kell vezetni – akár önállóan, akár más változás (pl. ügyvezetőváltás) bejelentésekor, költségmentesen.

Éves beszámoló közzététele: Ne feledkezzen meg erről sem!

Azon társaságok esetében, amelyek üzleti éve 2024. december 31-én zárult, a beszámolót legkésőbb 2025. május 31-ig kell közzétenni.

A közzététel előtt:

– szükséges lehet a felügyelőbizottság véleményezése (ha működik ilyen),

– valamint a könyvvizsgálói jelentés elkészítése.

Mi történik, ha valaki nem tesz semmit?

A téves vagy hiányos tevékenységi körök üzleti és jogi kockázatot hordoznak: egy engedélyköteles tevékenység vagy egy leendő partner általi háttérellenőrzés során komoly gondot jelenthet.

2025. augusztus 31. után a régi, „08”-as kódok automatikusan törlésre kerülnek, függetlenül attól, történt-e új tevékenység bejelentés. Ez akár fontos tevékenységi körök elvesztését is jelentheti.

Mit javaslunk?

– Ellenőrizzék a cégkivonatotokat!

– Vizsgálják meg, hogy az új TEÁOR’25 kódok megfelelően tükrözik-e a tevékenységeiket!

– Szükség esetén kérjék a módosítást legkésőbb 2025. július 1-ig!

– Ne felejtsék el az éves beszámoló közzétételét sem 2025. május 31-ig!

 

Az új TEÁOR – kódjegyzék elérhető a KSH honlapján. Kérdés esetén forduljanak könyvelőjükhöz vagy jogi képviselőjükhöz!

 

 

 

2025. májusában alkalmazott üzemanyagárak

A személyi jövedelemadóról szóló – többször módosított – 1995. évi CXVII. törvény 82. § (2) bekezdése arra kötelezi a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, hogy havonta tegye közzé a tárgyhónapban a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatosan alkalmazható üzemanyagárat.

Bővebben…

Az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, és azok követelményeiről

Magyar Közlöny 2025. évi 35. számában kihirdetésre került a nemzetgazdasági miniszter 8/2025. (III. 31.) NGM rendelete az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának követelményeiről, melynek értelmében az online pénztárgépek 2028-ig használhatók, de már 2025 júliusától választhatók az egyszerűbb, felhő- vagy hardveralapú e-pénztárgépek, amelyek bevezetését és ellenőrzését a NAV végzi.

Bővebben…

Megjelent a „Mikro- és kisvállalkozások támogatása a leghátrányosabb helyzetű régiókban, illetve a Szabad Vállalkozási Zónákban” című felhívás

Új támogatási lehetőség nyílik a leghátrányosabb régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások számára. A felhívás keretösszege 50 milliárd forint, mely EU-s társfinanszírozással valósul meg. A GINOP Plusz-1.2.4 kódszámú pályázat az 50 fő alatti vállalkozások számára érhető el, vállalkozásonként 5 és 30 millió forint közötti támogatást lehet igényelni, ami a tervezett beruházás maximum 50 százalékát biztosítja.

Bővebben…