Indul az MKIK GVI 2024. októberi online konjunktúra felvétele

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Nonprofit Kft. (MKIK GVI) 1998 óta évente kétszer rendszeresen felméri a magyar vállalkozások üzleti helyzetét és várakozásait.
A mostani felmérésünk kiemelt témái a külső finanszírozási formák igénybevétele és a munkavállalók ingázása.

Kérjük, hogy szakítson időt kérdőívünk kitöltésére, amely körülbelül 12-13 percet vesz igénybe. A kérdőív a következő két címen érhető el:

https://kutatas.gvi.hu/index.php/279322

http://gvi.hu/k/konjunktura

A kitöltött kérdőíveket 2024. október 31-ig várjuk!

 

Megjelentek a GVI negyedéves konjunktúraelemzésének eredményei

Az MKIK GVI negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 350, legalább 20 főt foglalkoztató cég vezetőjének véleményét kérdezték cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A 2024. júliusi adatfelvétel eredményei szerint a Negyedéves Konjunktúramutató értéke 2024 áprilisához képest +20-ról +9 pontra csökkent. A 2023 óta váltakozó javuló és romló időszakok után tehát jelentős visszaesés történt, melynek eredményeként a negyedéves mutató jelenlegi értéke 1 ponttal alacsonyabb az energiaválság időszakában tapasztalt 2022. októberi visszaeséshez viszonyítva. A mutató csökkenése leginkább az ipari, külföldi tulajdonú, és a nagyvállalati kategóriában tapasztalható.

A teljes elemzés ITT olvasható.

Féléves Konjunktúrakutatás – 2024. április

A Konjunktúramutató értéke 2024 áprilisában +22 ponton áll, ami a 2023 második félévében bekövetkezett visszaesést követően kis mértékű, három pontos javulást jelent. A mutató jelenlegi értéke két ponttal elmarad az előző év azonos időszakában mért +24 pontos értéktől, viszont számottevően meghaladja a 2022 októberében mért +4 pontos értéket.

A belföldi értékesítési árak várható alakulása

A versenyszférához sorolt hazai cégek 61 százaléka számolt azzal 2024 áprilisában, hogy belföldi árai em elkedni fognak a következő félévben. Ez az utóbbi három év adataihoz képest számottevő csökkenést jelent. A várható áremeléssel számoló válaszadók 62 százaléka 10% alatti áremelést tartott valószínűnek, 30 százalékuk 10–15%-os emelést vetített előre, 5 százalékuk pedig 16–20%-os árnövekedést jelzett.

Nemzetközi tendenciák

Németországban az IFO üzleti bizalmi index értéke változatlan maradt májusban. A feldolgozóipari beszerzési menedzserindex (PMI) értéke tovább emelkedett, míg a munkanélküliségi ráta stagnált. A franciaországi INSEE üzleti bizalmi index enyhén romlott az előző hónaphoz képest.

2024. áprilisi Féléves Konjunktúrakutatás magyar nyelven

2024. áprilisi Féléves Konjunktúrakutatás angol nyelven

Javuló üzleti helyzet, bizonytalan várakozások

A GVI áprilisi vállalati konjunktúravizsgálata 1 953 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az április 1. és 30. között zajlott adatfelvétel eredményei szerint a Konjunktúramutató értéke 2024 áprilisában +22 ponton áll, ami a 2023 második félévében bekövetkezett visszaesést követően kis mértékű, három pontos javulást jelent. A mutató jelenlegi értéke két ponttal elmarad az előző év azonos időszakában mért +24 pontos értéktől, viszont számottevően
meghaladja a 2022 októberében mért +4 pontos értéket. A Konjunktúramutató jelenlegi értéke (+22 pont) a koronavírus-járvány időszakából a 2020. októberi +15 pontos értékhez áll közel leginkább, a járványt megelőző időszakban pedig utoljára 2013 folyamán vett fel hasonló értékeket.

A vállalkozások a múlt félévhez képest lényegében változatlannak ítélik az üzleti klímát, várakozásaik ugyanakkor továbbra is erősen megoszlanak vállalati kategóriák szerint. Összességében a megrendelések és a beruházások várható szintjére vonatkozó prognózisok pozitívabbá váltak az elmúlt fél év során, míg a várható üzleti helyzet megítélése nem változott.

A bizonytalansági mutató értéke lényegében nem változott 2023 októberéhez képest, jelenleg 56 ponton áll. Ez arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelése továbbra is erősen polarizált, azaz a vállalkozások helyzetértékelésében jelentős, tartós különbségek tapasztalhatóak vállalati kategóriák szerint.

Az MKIK GVI 2024. áprilisi vállalati konjunktúraadatfelvételének eredményei

Gazdasági Havi Tájékoztató – 2024. április

Elkészült az MKIK 2024. április havi Gazdasági Tájékoztatója.

Tartalom:

  • Munkaerőpiaci tendenciák a 2022-es népszámlálás adatai alapján – A foglalkoz­tatottság alakulása demográfiai jellemzők szerint
  • A GDP alakulása a 2008-as és a 2020-as válsá­gokhoz viszonyítva, régiós összevetésben
  • Nemzetközi tendenciák

Gazdasági Havi Tájékoztató magyar nyelven

Gazdasági Havi Tájékoztató angol nyelven

Megjelent a GVI januári negyedéves konjunktúrafelvételének eredménye

A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 350, legalább 20 főt foglalkoztató cég vezetőjének véleményét kérdezték cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

A 2024. januári adatfelvétel eredményei szerint 2023 októberéhez képest a Negyedéves Konjunktúramutató +21-ről +13 pontra csökkent.

2023 folyamán javuló és romló időszakok felváltva követték egymást, ennek eredményeként a Konjunktúramutató jelenlegi értéke mindössze 3 ponttal áll magasabb szinten a 2022. októberi mélypontjához viszonyítva.

A teljes elemzés ITT olvasható.

Gazdasági Havi Tájékoztató – 2023. augusztus

Megjelent az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) augusztusi Gazdasági Havi Tájékoztatója. A jelentés része a 2023. júliusi adatfelvétel eredményeiből elkészült negyedéves konjunktúrakutatás, a 350 hazai vállalkozás vezetőjének véleménye alapján összeállított késedelmes fizetéssel és lánctartozással kapcsolatos tapasztalatok mellett a nemzetközi tendenciák ismertetése is.

Bővebben…