“Innováció a KKV szektorban” tájékoztató fórum

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a Kulturális és Innovációs Minisztérium valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium közreműködésével tájékoztatót szervez a dél-dunántúli vállalkozások részére a kutatás-fejlesztés és innováció (KFI) területén elérhető forrásokról, jó gyakorlatokról.

Bővebben…

Gazdasági Havi Tájékoztató – 2024 július

Elkészült az MKIK 2024. július havi Gazdasági Tájékoztatója.

Tartalom:

  • Energiaköltségek és energiahatékonyság a KKV szektorban
  • Nemzetközi szervezetek rövid távú prognózisai az Európai Unió, az eurozóna és Magyarország gazdaságáról
  • Nemzetközi tendenciák

Gazdasági Havi Tájékoztató magyar nyelven

Gazdasági Havi Tájékoztató angol nyelven

Gazdaság Havi Tájékoztató – 2024. június

Elkészült az MKIK 2024. június havi Gazdasági Tájékoztatója.

Tartalom:

  • Javuló üzleti környezet, bizonytalan várakozások – Az MKIK GVI 2024. áprilisi féléves konjunktúrafelvételének eredményei
  • Üzleti tevékenységet akadályozó tényezők (2019-2024)
  • Nemzetközi tendenciák

Gazdasági Havi Tájékoztató magyar nyelven

Gazdasági Havi Tájékoztató angol nyelven

Féléves Konjunktúrakutatás – 2024. április

A Konjunktúramutató értéke 2024 áprilisában +22 ponton áll, ami a 2023 második félévében bekövetkezett visszaesést követően kis mértékű, három pontos javulást jelent. A mutató jelenlegi értéke két ponttal elmarad az előző év azonos időszakában mért +24 pontos értéktől, viszont számottevően meghaladja a 2022 októberében mért +4 pontos értéket.

A belföldi értékesítési árak várható alakulása

A versenyszférához sorolt hazai cégek 61 százaléka számolt azzal 2024 áprilisában, hogy belföldi árai em elkedni fognak a következő félévben. Ez az utóbbi három év adataihoz képest számottevő csökkenést jelent. A várható áremeléssel számoló válaszadók 62 százaléka 10% alatti áremelést tartott valószínűnek, 30 százalékuk 10–15%-os emelést vetített előre, 5 százalékuk pedig 16–20%-os árnövekedést jelzett.

Nemzetközi tendenciák

Németországban az IFO üzleti bizalmi index értéke változatlan maradt májusban. A feldolgozóipari beszerzési menedzserindex (PMI) értéke tovább emelkedett, míg a munkanélküliségi ráta stagnált. A franciaországi INSEE üzleti bizalmi index enyhén romlott az előző hónaphoz képest.

2024. áprilisi Féléves Konjunktúrakutatás magyar nyelven

2024. áprilisi Féléves Konjunktúrakutatás angol nyelven

Javuló üzleti helyzet, bizonytalan várakozások

A GVI áprilisi vállalati konjunktúravizsgálata 1 953 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul. Az április 1. és 30. között zajlott adatfelvétel eredményei szerint a Konjunktúramutató értéke 2024 áprilisában +22 ponton áll, ami a 2023 második félévében bekövetkezett visszaesést követően kis mértékű, három pontos javulást jelent. A mutató jelenlegi értéke két ponttal elmarad az előző év azonos időszakában mért +24 pontos értéktől, viszont számottevően
meghaladja a 2022 októberében mért +4 pontos értéket. A Konjunktúramutató jelenlegi értéke (+22 pont) a koronavírus-járvány időszakából a 2020. októberi +15 pontos értékhez áll közel leginkább, a járványt megelőző időszakban pedig utoljára 2013 folyamán vett fel hasonló értékeket.

A vállalkozások a múlt félévhez képest lényegében változatlannak ítélik az üzleti klímát, várakozásaik ugyanakkor továbbra is erősen megoszlanak vállalati kategóriák szerint. Összességében a megrendelések és a beruházások várható szintjére vonatkozó prognózisok pozitívabbá váltak az elmúlt fél év során, míg a várható üzleti helyzet megítélése nem változott.

A bizonytalansági mutató értéke lényegében nem változott 2023 októberéhez képest, jelenleg 56 ponton áll. Ez arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelése továbbra is erősen polarizált, azaz a vállalkozások helyzetértékelésében jelentős, tartós különbségek tapasztalhatóak vállalati kategóriák szerint.

Az MKIK GVI 2024. áprilisi vállalati konjunktúraadatfelvételének eredményei

Gazdasági Havi Tájékoztató – 2024. április

Elkészült az MKIK 2024. április havi Gazdasági Tájékoztatója.

Tartalom:

  • Munkaerőpiaci tendenciák a 2022-es népszámlálás adatai alapján – A foglalkoz­tatottság alakulása demográfiai jellemzők szerint
  • A GDP alakulása a 2008-as és a 2020-as válsá­gokhoz viszonyítva, régiós összevetésben
  • Nemzetközi tendenciák

Gazdasági Havi Tájékoztató magyar nyelven

Gazdasági Havi Tájékoztató angol nyelven

Magyar-kínai üzleti rendezvény

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Tanácsnak (CCPIT) szervezésében megvalósuló rendezvény célja, hogy tájékoztassa a hazai kis- és középvállalkozásokat Kína üzleti lehetőségeiről, bemutassa 2024 novemberében megrendezésre kerülő Kínai Nemzetközi Ellátási Lánc Expo kiállítást, valamint gyakorlati jó tanácsokkal szolgáljon a nemzetközi ellátási láncban való együttműködésekről.

Bővebben…