A közvetített szolgáltatás és alvállalkozói teljesítmény elszámolhatósága (HIPA)
A helyi iparűzési adó (HIPA) adóalapjának csökkentési lehetőségei még a gyakorlott vállalkozások számára is komoly kihívást jelenthetnek, különösen sok bizonytalanság övezi a közvetített szolgáltatások és az alvállalkozói teljesítmények elszámolhatóságát.
Az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, és azok követelményeiről
A Magyar Közlöny 2025. évi 35. számában kihirdetésre került a nemzetgazdasági miniszter 8/2025. (III. 31.) NGM rendelete az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának követelményeiről, melynek értelmében az online pénztárgépek 2028-ig használhatók, de már 2025 júliusától választhatók az egyszerűbb, felhő- vagy hardveralapú e-pénztárgépek, amelyek bevezetését és ellenőrzését a NAV végzi.
Megjelent a „Mikro- és kisvállalkozások támogatása a leghátrányosabb helyzetű régiókban, illetve a Szabad Vállalkozási Zónákban” című felhívás
Új támogatási lehetőség nyílik a leghátrányosabb régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások számára. A felhívás keretösszege 50 milliárd forint, mely EU-s társfinanszírozással valósul meg. A GINOP Plusz-1.2.4 kódszámú pályázat az 50 fő alatti vállalkozások számára érhető el, vállalkozásonként 5 és 30 millió forint közötti támogatást lehet igényelni, ami a tervezett beruházás maximum 50 százalékát biztosítja.
Alanyi adómentesség közösségen belüli beszerzés esetén
Az alanyi adómentes adózó az általa teljesített ügyletek számlázása során főszabályként adót nem háríthat át, a kiállított számlákon százalékértéket, illetve áthárított adót nem szerepeltethet. Ezzel együtt az alanyi adómentes adóalanyt adólevonási jog sem illeti meg, azaz a befogadott számlákban feltüntetett előzetesen felszámított adót nem helyezheti levonásba.
A munkáltató lakhatási támogatást is adhat a 35 év alatti dolgozóinak
2025. január 1-jétől a munkáltató a lakhatási kiadások támogatása érdekében, béren kívüli juttatásként a jelenlegi évi 450 ezer forintos kedvezményes felső értékhatár felett, akár havi 150 ezer forintig, azaz éves szinten maximum 1,8 millió forintig albérleti díj vagy lakáshitel törlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti fiatal munkavállalói számára. A kormány által biztosított új béren kívüli juttatási forma a SZÉP-kártyához hasonlóan rendkívül kedvező adózás mellett adható, ahhoz hasonlóan kizárólag 15 százalékos SZJA-t és 13 százalékos szociális hozzájárulási adót kell utána megfizetni, azaz összességében mindössze 28 százaléknyi adó terheli. Az új intézkedés a munkáltatók számára is vonzó lehetőséget biztosít munkavállalóik teljesítményének elismerésére.
További részletek: Januártól új, 150 ezer forintos lakhatási támogatással segíti a kormány a magyar fiatalok lakáskörülményeinek javítását
Értelmezzük? Kedvező adóváltozások a feltalálók szellemi alkotásainak hasznosítására
Egy tavaly év végén a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) honlapján megjelent cikk kapcsán kérdeztük Keresnyei János szellemi vagyon menedzsment szakértőt.
Az SZTNH cikke azt írja, hogy „2025 januárjától a szellemi alkotások hasznosítása érdekében előnyösebb feltételekkel jöhetnek létre új startup, spin-off vállalkozások a szellemi termék apportjának adómentessé tételével.” A kutatás-fejlesztésben és innovációban jártas szakértők erre felkapják a fejüket – de mennyire szorul magyarázatra ez mások számára, mennyire rétegtéma és mit is jelent ez?