2020 januárjában a Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter (menedzsment szerv: PBKIK) a korábban elnyert ,,BRONZE Label” minősítés után ezúttal az Európai Klaszter Kiválóság ,,SILVER Label” minősítését kapta meg. A 2011-ben alakult, jelenleg 32 tagvállalatot számláló, ,,Akkreditált Klaszter Címet” többszörösen elnyert Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter (DDGK) a régió legnagyobb klasztere, tagvállalatainak mintegy 100 Mrd Ft-os árbevételével és közel 5000 fő munkavállalói létszámával.
Az Ezüst minősítést a berlini székhelyű European Secretariat for Cluster Analysis (ESCA) szervezet minősítése alapján érdemelte ki a gépipari tömörülés.
A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter közel 10 éve, közösen meghatározott célok elérése érdekében dolgozik együtt, melyek a külső piaci együttműködés, a klaszter belső piacának erősítése, közös kapacitáskihasználás elősegítése; a közép és felső fokú gépipari szakképzés fejlesztése, duális képzés ipari igényeknek megfelelő kialakítása; a tapasztalat és információcsere platformjának működtetése; az innovatív közös termékek kifejlesztése; a networking, azaz további ágazatokkal és klaszterekkel való szakmai kapcsolatrendszer kialakítása és menedzsmentje; a közös beszerzés az energia, anyagok, szolgáltatások területén; a közös hazai és nemzetközi megjelenés és képviselet; valamint a közös és erős lobbi tevékenység.
A DDGK többek között az alábbi kiváló fejlődési indikátoroknak köszönheti az elismerést:
- Klasztermenedzsment és klasztertagok közötti személyes kommunikációk gyakorisága és hasznossága, melyet taglátogatások, benchmarking klub összejövetelek (idáig több mint 60 rendezvény), közös klaszteres és kamarai rendezvények tesznek lehetővé, ami a kapcsolati háló kiterjedését és versenyképesség növekedését eredményezi.
- A klasztermenedzsment szolgáltatásainak folyamatos bővülése, melyet számos elnyert pályázat és kamarai operatív támogatás tett lehetővé.
- Közös projektek, fejlesztési munkacsoportok számának növekedése tagok között, mely magában foglalja többek között az alábbi területeken végzett munkákat:
- Megvalósított szakképzés-fejlesztési programok az elmúlt években: államtitkári lobbi- eredményes szakképzési hozzájárulás elszámolása, duális mérnökképzés hivatalos indítása, Pollack Expo kiállításokon megjelenés, technika szakkörök indítása, pályaorientációs előadások, fórumok, szülői értekezletek, üzemlátogatásokon való részvétel, HR adatbázis program –„Kalóz busz” program, mechatronikai képzés indítás, DDGK Ösztöndíj Program, Műszaki Fórum létrehozása műszaki tanároknak, Gépdirektíva és CE jelölés képzés megvalósítása.
- Üzletfejlesztési szolgáltatásokban domináltak a hazai megkeresések és lehetőségek, azaz a belső együttműködés elősegítése, közös kapacitáskihasználás meghirdetése, elfekvő készletek értékesítése, kapacitások kiajánlása. A klaszter számos belföldi és külföldi üzletember találkozón vett részt a potenciális üzleti ajánlatok felkutatása és előkészítése érdekében – pl. bosnyák-horvát B2B, Eszék Gépipari Fórum, Cseh Gépipari Klaszter Konferencia, Osztrák Beszállítói Nap, Külgazdasági attasé találkozó, Open4Business, Baranya Üzleti fórumok, Ipar Napjai, Automotive, Fakuma Expo, Hannover Messe, Thessaloniki B2B, Kijev B2B, Irán C2C, Stuttgart C2C, Marokkó Logismed. A Klaszter közel 20, zömében nemzetközi klaszterrel működik együtt stratégiai együttműködési megállapodásuk alapján.
- Közös beszerzési rendszer működtetésében során mind a közös beszerzésben résztvevő klasztertagok száma növekedett meg, mind az elért kedvezmények mértéke, mind a közösen beszerzett árucsoportok száma (üzemanyag, papír-írószert, targoncagáz, munkavédelmi eszközök), melyet ernyőszervezetként a KKV Trade Kft. menedzsel.
A „SILVER Label” cím elnyerése igen komoly 10 éves munka volt a klasztermenedzsment és a klaszter minden tagjának a részéről, akik akaratukkal, hitükkel és lelkesedésükkel bizonyították, hogy együttműködéssel minden akadályt le tudnak győzni a közös cél elérése érdekében. A megtisztelő nemzetközi címet 2021. december 31-ig viselheti a klaszter, mely értéket a PR, imázsfejlesztés mellett hazai és nemzetközi kapcsolatrendszerek kialakításánál, nemzetközi közös pályázatoknál tud hasznosítani.
Gratulálunk!