Csökkenek a rendszerhasználati díjak

A Magyar Energetikai és Közmű-szolgáltatási Hivatal (MEKH) és az Energiaügyi Minisztérium államtitkára, Steiner Attila bejelentette, hogy csökkentésre kerülnek a rendszerhasználati díjak, melynek köszönhetően az áramárak terén is jelentős mérséklődés várható. Az MKIK már 2022. szeptemberében jelezte Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszternek, hogy a magas rendszerhasználati díjak jelentős terhet rónak a vállalkozásokra, majd a GVI-vel és PwC-vel közösen készített kutatásban ismételten felhívta erre a figyelmet, javasolva az elosztói díj és az átviteli díj mérséklését. A területi kamarai jelzések nyomán pedig ismételten megküldték a javaslatokat Lantos Csaba, energiaügyi miniszternek 2023. március elején.

A bejelentés több tízezer cégnek jelent könnyebbséget. A MEKH bejelentése szerint 2024. január 1-jétől a rendszerhasználati díj részét képező átviteli díj átlagosan 30%-kal kerül kevesebbe, míg az átlagosan fizetendő elosztási díjak csökkenése – feszültségszinttől függően – 7-68% közötti mértéket tesz ki. További költségcsökkenést eredményezhet, hogy az energiaárak is mérséklődtek a tavaly őszi-téli időszakhoz képest – így az új áramévre már kedvezőbb áron köthetnek áramvásárlási szerződést a vállalkozások.

A közleményhez kapcsolódóan Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára elmondta, hogy a változás nyomán 2024-től 4 forinttal csökkennek kilowattóránként a rendszerhasználati díjak több tízezer közepes és nagyfogyasztó vállalat számára.

A rendszerhasználati díjak mérséklése mellett pedig az új villamosenergia tárolók 100%-os átvitelidíj kedvezményt kapnak, ösztönözve ezzel a cégeket a rendszerkiegyenlítésben egyre nagyobb szükségű tárolók telepítésére. Ehhez január közepén megnyílik a 62 milliárdos tárolótelepítési pályázat is.

Örökzöld energiakereskedelmi szerződések

A KKV-k és állami intézmények (amennyiben alacsony értékhatár miatt nem közbeszerzés keretében történt a szerződéskötés) esetében jellemző és elmúlt években népszerű, örökzöld energiakereskedelmi (villamos- és földgázenergia) szerződések, amelyek esetében az energiaszerződések –  jellemzően 90-180 napos felmondási határidővel történő felmondás hiányában – automatikusan meghosszabbodnak a következő energiaévre vonatkozóan változatlan feltételekkel, ami a jelenlegi alacsonyabb piaci árkörnyezetben kedvezőtlen. Mindenképpen javasoljuk az energiaszerződések felülvizsgálatát, hiszen jelenleg a következő energiaévekre,  jelentősen alacsonyabb, akár 50%-kal kedvezőbb energiaárak érhetőek el, az előző évhez viszonyítva, amelyre nincs lehetőség, ha a szerződések meghosszabbodnak.

Fentiek alapján, így javasoljuk:

  • Mielőbb ellenőrizze energiaszerződéseiben az automatikus meghosszabbodás felmondására vonatkozó pontot. FIGYELEM – Még a fix határidőre ( pl. gáz esetében 2023. október 1. fordulónapra) vagy az évekkel ezelőtt (2020-2021-ben)  kötött szerződés esetében is, hiszen döntő többségében ezen szerződések is Örökzöld Energiaszerződések, így automatikusan meghosszabbodnak 1 évvel!
  • Javasoljuk, mielőbb jelezze jelenlegi kereskedője felé, hogy a szerződését nem kívánják meghosszabbítani a következő évre vonatkozóan! Kiemelten fontos a határidő betartása, hiszen sok esetben a felmondási határidő már 2023 április 4-e!
  • Mielőbb indítsa meg energiabeszerzését a következő évre vonatkozóan, hiszen jelen piaci környezetben, jelentősen alacsonyabb, akár 50%-kal kedvezőbb energiaárak érhetőek el az előző évhez viszonyítva.

 

Forrás: www.sourcing.hu

Fenntartható Technológia Nap – együttműködési lehetőségek japán vállalkozásokkal

Az EU-Japan Centre for Industrial Cooperation és az UNIDO Tokiói Befektetési és Technológiai Promóciós Irodája (UNIDO ITPO Tokyo) közösen online pitching és networking eseményt szerveznek, melyre várnak minden a fenntarthatósági projektek iránt érdeklődő hazai céget.

Bővebben…

Biztosítják a villamosenergia-ellátást!

A Magyar Közlöny 205. számában megjelent a veszélyhelyzeti átmeneti villamosenergia-ellátás biztosításáról és egyetemes szolgáltatási árszabások meghatározásával kapcsolatos szabályokról szóló 520/2022. (XII. 13.) Korm. rendelet.

A rendelet kimondja:

  • Azon felhasználó, amely nem jogosult egyetemes szolgáltatásra villamosenergia-ellátása 2023. január 1. napjától nem biztosított e  rendelet hatálybalépését megelőző napig elfogadott ajánlattal vagy megkötött villamosenergia-vásárlási szerződéssel, illetve a  veszélyhelyzet ideje alatt az egyetemes szolgáltatásra jogosultak körének meghatározásáról szóló 217/2022. (VI. 17.) Korm. rendelet alapján vagy a  felhasználót 2022. december 31. napján ellátó villamosenergia-kereskedő üzletszabályzata alapján egyéb módon, és veszélyhelyzeti átmeneti villamosenergia-ellátással érintett felhasználási helyeit tekintve 2022. évi tényleges – profilos elszámolású felhasználási hely esetén az  elosztó által alkalmazott mértékadó éves fogyasztás alapján meghatározott – villamosenergia-fogyasztása nem haladja meg a  2 GWh-t, azzal, hogy a  2022. évre naparányosan vetítve kell figyelembe venni azon felhasználási helyek fogyasztását, amelyek hálózatra csatlakozása 2022. év során történt.
  • A felhasználó 2023. január 1. napjától teljes ellátás alapú veszélyhelyzeti átmeneti villamosenergia-ellátásra jogosult.
  • A felhasználó a veszélyhelyzeti átmeneti villamosenergia-ellátás igénybevétele érdekében 2022. december 14. és 2022. december 19. napja között a villamosenergia-kereskedő által e rendelet hatálybalépését követő munkanapon közzétett, az e célra biztosított elektronikus felületen keresztül e-mail-címének megadásával nyilatkozatot tesz, ettől eltérő esetben a nyilatkozat érvénytelen. A határidő jogvesztő. A nyilatkozattétel fogadását a villamosenergia-kereskedő elektronikus levélben igazolja vissza a megadott e-mail-címre.
  • 2023. január 1. napjának kezdetével a villamosenergia-kereskedő és az 5.  § szerint nyilatkozatot tett felhasználó között határozatlan időtartamra villamosenergia-vásárlási szerződés jön létre a villamosenergia-kereskedő üzletszabályzatában meghatározott mintaszerződés szerinti tartalommal. A villamosenergia-vásárlási szerződés a felmondásra irányuló jognyilatkozat közlését követő második hónap első napjára felmondható.
  • A Vet. 47/B.  § (9) bekezdésétől eltérően a villamosenergia-kereskedő az 5.  § szerint nyilatkozatot tett felhasználó esetében a kereskedőváltást 2023. január 10-ig jelenti be az érintett hálózati engedélyesnél, és a hálózati engedélyes a kereskedőváltással kapcsolatos kötelezettségeit 2023. január 1-jére visszamenőlegesen teljesíti.
  • A villamosenergia-kereskedő a veszélyhelyzeti átmeneti villamosenergia-ellátásra való jogosultság fennállásának ellenőrzése céljából jogosult legalább 8 napos határidő biztosításával a jogosultság alátámasztásául szolgáló iratokat a felhasználótól bekérni. A 2022. évi villamosenergia-fogyasztásra vonatkozó adatokat a villamosenergia-kereskedő az elosztó hálózati engedélyestől kéri, amely azt 8 napon belül megadja.

Csak az jelentkezhet, akinek jelenleg nincs villamosenergia- ellátást biztosító szerződése, tehát energiaellátása nem biztosított 2023. január 1-jétől és 2022. december 13-ig nincs elfogadott ajánlata sem.

A rendelet nem zárja ki az önkormányzati cégek és a sport szövetségek, egyéb szervezetek jelentkezését sem.

Kiterjesztik a KKV-k energia-támogatását

A kormány a drasztikus energiaár-emelkedés okozta nehézségek mérséklése érdekében a hazai energiaintenzív feldolgozóipari mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása érdekében célzott támogatási programot indított. A Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022 című pályázati felhívás 2022. október 20-a óta elérhető az érintett vállalkozások számára. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) megvizsgálta – a cégek által is elérhető információk alapján – a programot és megállapította, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben jóval kevesebb vállalkozó tud élni ezzel a lehetőséggel.

Az MKIK az igénylési adatok ismeretében és a szélesebb körű KKV támogatás elérése érdekében az alábbiakat javasolta a döntéshozók számára:

  • A 3%-os árbevétel arányos energiaköltség-korlát lentebb vitele, első körben 2%-ra (kb. 7 ezer céggel lenne több a potenciális jogosult).
  • A program határidejének hosszabbítása 2023. március 31-ig. A támogatási időszak megnövelésével olyan vállalkozások is regisztrálhatnak, akik korábban az egyéb feltételek miatt nem jelentkeztek be a Programba.
  • A létszámmegtartás enyhítése (90% helyett alacsonyabb mértéket meghatározni, például 75%).

Az MKIK és a területi kamarai hálózat, adatbázisain keresztül célzottan, közvetlen módon részletes tájékoztatást és segítséget nyújtanak azon cégek számára, akik élhetnének ezzel lehetőséggel, ezáltal is segítve őket a program keretében elérhető finanszírozási lehetőség megismerésében.

FRISS!

A jelenlegi gazdasági helyzetben a kormány 11 pontos akciótervet dolgozott ki, amelynek része a Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program is. Ennek keretein belül a kormány az energiaintenzív kkv-k támogatási programjának könnyítéséről döntött,

Eddig az a vállalkozás minősült energiaintenzívnek, amely energiaköltsége 2021-ben elérte az árbevétel 3 százalékát, úgy a jövőben ez az elvárás 2 százalékra csökken az MKIK javaslata alapján.

 

 

Energia támogatás a feldolgozóipari cégeknek!!! Regisztráljon!

Mint az Ön előtt is ismert a Kormány a drasztikus energiaár-emelkedés okozta nehézségek mérséklése érdekében a hazai energiaintenzív feldolgozóipari mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása érdekében célzott támogatási programot indított. A feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022 című Pályázati felhíváshoz kapcsolódó regisztrációs felület 2022. október 20-án megnyílt. A regisztrációs felület az alábbi linken érhető el. https://energiatamogatas2022.nffku.hu/

A felhíváshoz tartozó dokumentumokat és a kitöltési útmutatót ezen az oldalon ismerhetik meg.

Kérdés esetén az alábbi elérhetőségeken érdeklődhetnek: +36 70 930-8728 hívószámon hétfőtől péntekig 8.00 és 16.00 óra között, valamint az email-címen.

Megjelent a Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program

Megjelent a pályázati felhívás feldolgozóipari mikro-, kis és középvállalkozások számára, 2022. október, november, december havi energiaköltségeik, valamint energiahatékonysági beruházásaik támogatására. A támogatás legfeljebb 500.000 €-nak megfelelő forintösszeg, illetve legfeljebb 200.000 €-nak megfelelő forintösszeg, ha támogatás(oka)t de minimis támogatásként veszi igénybe, jelenlegi létszám megtartási kötelezettség nélkül.

Bővebben…