Elstartolt a tanév, hogyan ismerkednek a munka világával a gyerekek?

A Dél-Dunántúli Gépipar Klaszter (Menedzsmentszerv: PBKIK) tagjai aktívan foglalkoznak a következő generáció képzésével, több vállalatnál sokéves múltra tekint vissza a duális szakképzés. Tagvállalatainkat kérdeztük, náluk miként zajlik a tanévkezdés és mit várnak a jelenlegi tanulóktól. A diákok technikumi és szakképző iskolai oktatásból különböző évfolyamokról érkeznek a cégekhez gyakorlati képzésre, de több esetben elméleti oktatást is biztosítanak a cégek szakoktatói.


A 2024/25-ös tanévben 4 végzős forgácsoló és 3 CNC programozó is a Matro Kft.-nél szerzi a gyakorlati szakmai tudását. Régóta tervben volt, hogy szélesítik a képzési palettát: idén először 9 végzős gépésztechnikust is oktatnak heti 3 napban. Bíznak benne, hogy a későbbiekben duális mérnökhallgatóként vagy mérnöként visszatérnek a céghez. A gyakorlati vizsgára egy komoly szakmai tudást igénylő projektet kell kidolgozniuk, amit a Matro Kft. oktatóival közösen készítenek. A tanmenetnek megfelelően pedig a robotizálással, automatizálással és gyártástechnológiai folyamatokkal ismerkednek a tanév során. Az oktatás megkezdése előtt meghívják a tanulókat üzemlátogatásra, illetve megbeszélik, hogy a melyik terület érdekli őket legjobban, pl. minőségügy vagy üzemfenntartás. „Beért az elmúlt 2-3 év gyümölcse: a CAD-CAM tantermünkben folyamatos képzés zajlik, a technikusok szempontjából kiemelten fontos!”, számolt be Ritter Krisztián termelési igazgató.


Az idei tanévben 3 villanyszerelő és 3 erősáramú technikus tanuló vesz részt a Kontakt-Elektro Kft.-nél duális képzésben, nyilatkozta Hirth Olivér ügyvezető. Az első hetekben elkezdték bevezetni a diákokat a munka világába: szakmai megbeszéléseket tartottak, illetve megismerkedtek a cég tevékenységével és az üzemmel. A munkaruha méretvétel után pedig kezdődhetett is az ismerkedés a szerszámokkal, amelyet a szerszámnapló szerint vettek át. A Kontakt-Elektro Kft.-nél a diákok felvétele állásinterjúval kezdődik, ezzel is a valós életre nevelik őket. Duális gyakorlati képzőhelyként olyan tanulókat vesznek fel, akikben látják a szakmai motivációt és az érdeklődést. Az erősáramú technikusokat egy évig képzik a cég elméleti és gyakorlati oktatói, ők már a nyári gyakorlatukat is itt töltötték. Már nagyjából látják is, hogy a jövőben kivel számolhatnak munkavállalóként. A villanyszerelőkkel pedig most ismerkednek, ők 2 évet fognak náluk tölteni.

A Strauss Metal Kft. jelenleg gépgyártástechnológia technikus tanulót képez. Az első hetekben a művezető bemutatta a CNC élhajlító és lézervágó gépeket, illetve a munkafolyamatokat. Egyszerűbb feladatokkal kezdik a közös munkát, például alkatrész mérésekkel vagy éppen a multiszéfekbe kellett beszerelni a deposit dobozokat, majd becsomagolni a termékeket, tudtuk meg Strausz János ügyvezetőtől. A későbbiekben szeretnék a gyártásszervezésbe is beavatni és a tervezésbe is bevonni. A végső cél, hogy a tanuló képes legyen meghatározni a gyártáshoz szükséges technológiát és eszközöket, illetve, hogy a programozásban is otthonosan mozogjon.


A Körber Hungária Gépgyártó Kft.-nél 30 fő kezdte meg a 2024/25-ös tanévet: gépi és CNC forgácsoló, villanyszerelő, épület és szerkezet lakatos, illetve hegesztő tanulók. Mindegyik szakmának van külön tanműhelye, itt a szakoktatók felügyelik a diákok munkáját. Az oktató gépparkban 4 db hagyományos esztergagép, 2 db marógép, 1 db CNC megmunkáló központ és egy eszterga van. Az első tanévben tantermi képzés zajlik, majd a második évben a diákok kikerülnek a műhelyekbe is, ahol saját munkavállalók felügyelete mellett dolgoznak a termelésben. „Célunk, hogy a fiatalok minél jobban elsajátítsák a szakmákat és a tanulmányaik végén saját munkavállalóink között köszönthessük őket.”, mondta Tóth László képzési vezető. A kiválasztás rendszerint a szakoktatók ajánlása alapján zajlik.

Üzemlátogatáson a PTE MIK mérnökhallgatói

Miért halljuk olyan sokat azt a Dél-Dunántúlon, hogy középiskolás diákok és az egyetemi hallgatók más városban vagy külföldön képzelik el a jövőjüket? Magyarország erős befektetések bevonzásában, viszont a fiatalok sokszor nem itthon tervezik a karrierjüket. A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán felvehető Esettanulmányok kurzus bemutatja a hallgatóknak a régió nemzetközi színvonalú innovatív vállalkozásainál kínálkozó lehetőségeket. A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter aktívan támogatja a kurzust előadók biztosításával. A következőkben a legutóbbi kurzus üzemlátogatásait szeretnénk bemutatni.

Bővebben…

Silójárművek gyártása testközelből

Az Esettanulmányok kurzus résztvevői a Spitzer Silo Pécs Kft. telephelyén végigkísérték az alumínium silójárművek gyártását a beérkező alumíniumlemezektől kezdve a késztermékig. A PTE MIK-en meghirdetett Esettanulmányok kurzus idei első üzemlátogatásán a fókuszban a hegesztési technikák használata és a biztonsági intézkedések jelentősége álltak.

Bővebben…

Romlik az EU versenyképessége – kihívások: az innováció és új piacok szerepe a hazai vállalkozásoknál

A termelési hatékonyság növelése, az innováció és az új piacok felfedezése kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a hazai gépipari termelő kkv-k versenyképesek maradjanak a globalizált üzleti környezetben. A Dél-Dunántúli Gépipai Klaszter (menedzsmentszerv: PBKIK) 89. Benchmarking ülésén a fórumtémák között szerepeltek a 2024 évi kilátások, illetve a béremelés kérdésköre.

Bővebben…

Telephelyberuházás és hajtóműgyártás a Szabó Fogaskerékgyártó Kft.-nél

Klasztertagunk, a közel 50 éves múltra visszatekintő Szabó Fogaskerékgyártó Kft. 2007-es generációváltás óta tovább bővül: mára a cég a legnagyobb hazai fogaskerékgyártóvá nőtte ki magát, ahol évente 500 féle termék készül, a gyártósorokat évente kb. 150 ezer darab termék hagyja el különböző mérettartományban és komplexitási fokban. Jelenleg arra készülnek, hogy birtokba vegyék az új telephelyüket.

Bővebben…

Új telephellyel erősít a Kaposvári Villamossági Gyár Kft.

Céget és ezzel együtt telephelyet is vásárolt a Kaposvári Villamossági Gyár (KVGY) Kaposújlakon. A csaknem 1100 négyzetméteres csarnokban alapvetően a német piacra dolgoznak majd, s a piacbővítés következtében a 2023-as nagyjából 11 milliárd forint bevétellel szemben 2024-ben csaknem 13 milliárd forintot terveznek.

Bővebben…

Matro Kft. – Sikertörténet az autóipari beszállításban

A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter (menedzsmentszerv: PBKIK) tagja, a Matro Kft. tulajdonosával, Kleisz Zoltánnal interjú készült, amely során a cég fejlesztéseiről, az autóiparról és az aktuális trendekről – automatizáció, energiahatékonyság – beszélgettek. A sikertörténetükből kiderül az is, hogyan lett a pécsi gépgyártó a Knorr-Bremse autóipari beszállítója.

Bővebben…

Öko lábnyom szerepe az exportpiacokon és kötelező visszaélés bejelentő rendszer a DDGK tagoknál

A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter (menedzsmentszerv: PBKIK) 85. Benchmarking Klubülését Segesden tartotta a Ferrokov Kft. telephelyén. A fórumtémák a következők voltak: Öko-lábnyom jövőbeli szerepe az exportpiacokon; új szabályok: kiterjesztett gyártói felelősség, koncessziós hulladék gazdálkodás, kötelező belső visszaélés-bejelentés rendszer.

Bővebben…

Szeretne részt venni a CADSOL Kft. munkáinak kivitelezésében?

A CADSOL Mérnökiroda Kft. 2012 óta foglalkozik célgép tervezéssel és gépgyártással, kulcsrakész megoldásokat kínálva elsősorban autóipari beszállítók részére. Legutóbbi projektjük során egy autógyártásban használt hűtőrács szerelő berendezést terveztek meg és készítettek el neves európai autógyártó részére. A magas megrendelésállomány miatt a CADSOL Kft. CNC forgácsoló szakembert keres változatos projektjeinek kivitelezéséhez, egyedi gépek alkatrészeinek forgácsolására.

Bővebben…