Európai Innovációs Tanács – így néz ki a 2025-ös munkaprogram
Az EIC 2025-ös munkaprogramja immár négy fő programban biztosít finanszírozást.
Már idén november elején bemutatták az Európai Innovációs Tanács (EIC) 2025-ös munkaprogramját, az EIC Pathfinder, Transition, és Accelerator pályázat keretösszegeit, fókuszterületeit, és persze a pályázati feltételeket. Számos újdonság segíti az innovatív vállalkozásokat a jövő évi pályázati ciklusban. Rövid összefoglaló következik.
Innovációmenedzsment: sikeres modellváltás a Gold Consulting-nál
Hosszú távú tanulmányok kimutatták, hogy az innovációval aktívan nem foglalkozó cégek legalább 50%-a 10 év elteltével már nem működik…
Még 2021 elején, javában a COVID magasra csapó hullámainak tetején igyekezett fennmaradni mindenki, amikor egy komplex csomag keretében IMP3ROVE innovációmenedzsment tanácsadásra került sor a Gold Consulting Szociális Szövetkezetnél. Mi történt azóta? Volt-e értelme a PBKIK és a HEPA tanácsadásának? Felder Frigyessel, a szervezet egyik vezetőjével beszélgettünk.
Innovációs felmérések, melyek nem csak az asztalfióknak készültek
6 hónap telt el azóta, mióta utoljára írtunk a Dél-Dunántúli Gazdaságban az országos Vállalkozásfejlesztési Program innovációs alprojektjéről. Akkor Herbály István a projekt koordinátoraként elmesélte terveiket – most pedig máris elérkeztünk a projekt végéhez.
2024. Évi Magyar Innovációs Nagydíj Pályázat
A Magyar Innovációs Szövetség – a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen – a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) főtámogatásával, a Nemzeti Innovációs Ügynökség szakmai támogatásával, valamint az Agrárminisztérium (AM), az Energiaügyi Minisztérium (EM), a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) támogatásával meghirdeti a 2024. ÉVI MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot.
Az immár 33. alkalommal meghirdetett pályázat célja, hogy elismerésben részesítse a hazai innováció legkiemelkedőbb eredményeit, egyben teret és lehetőséget biztosítson a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontoknak is megfelelő, innovatív termékek és technológiák megismerésére, mind a gazdasági élet szereplői, mind a társadalom számára.
A 2024. év legjelentősebb innovációs teljesítményét elismerő Magyar Innovációs Nagydíj mellett további nyolc kategóriában kaphatnak díjat a kiemelkedő innovációs teljesítmények:
- a 2024. évi Ipari Innovációs Díj (NGM),
- a 2024. évi Informatikai Innovációs Díj (NGM),
- a 2024. évi Agrár Innovációs Díj (AM)
- a 2024. évi Energiaügyi Innovációs Díj (EM),
- a 2024. évi Környezetvédelmi Innovációs Díj (EM),
- a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2024. évi Innovációs Díja (SZTNH),
- az „Alapkutatástól a piacig” 2024. évi Innovációs Díj (NKFIH),
valamint a legeredményesebb, 2021. január 1. után alapított innovatív startup vállalkozás számára kiírt
- „2024. év legjobb startup vállalkozása” Díj (MISZ).
A díjak ünnepélyes átadására 2025 márciusában kerül sor az Országházban. A díjazottak az eredményhirdetést követően jogosulttá válnak a Szövetség tulajdonát képező Magyar Innovációs Nagydíj, ill. Innovációs Díj védjegyének használatára.
A Magyar Innovációs Nagydíj, valamint az Innovációs Díjak kiemelkedő marketing értéket képviselnek és jelentős publicitást biztosítanak a díjazottak számára, növelve a termékeik, szolgáltatásaik iránti bizalmat, innovatív megoldásaik szakmai rangját.
PÁLYÁZATI FELTÉTELEK
A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások, ill. szervezetek vehetnek részt, amelyek a 2024. évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése stb.) a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok figyelembevételével jelentős üzleti hasznot értek el.
Az innováció kiindulási alapja lehet tudományos kutatás, műszaki fejlesztési eredmény, szabadalom, know how alkalmazása, technológiai transzfer.
ELBÍRÁLÁSI SZEMPONTOK
A Magyar Innovációs Nagydíj odaítélésénél a bírálóbizottság az innovációból 2024-ben elért eredményt/többlet árbevételt, valamint a műszaki-, egyéb gazdasági előnyöket, ill. a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontokat is mérlegelve hasonlítja össze a pályázatokat.
A bírálóbizottság a Magyar Innovációs Alapítvány Kuratóriuma által felkért tudósokból, vezető gazdasági szakemberekből áll, elnöke Dr. Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter.
A bírálóbizottság által meghozott döntés végleges, fellebbezésnek helye nincs.
BEADÁSI HATÁRIDŐ: 2025. február 10., éjfél
A nevezés dokumentumai a www.innovacio.hu/innonagydij oldalra tölthetőek fel.
- Részletes leírás (max. 10 oldal) a megvalósításról, az innovációból elért piaci, illetve gazdasági eredményről (árbevétel/eredmény, piaci részesedés növekedése stb.), valamint arról, hogy külső (pályázati) forrás mennyiben segítette az innovációs teljesítmény elérését,
- Referenciák igazolása és nyilatkozat a közölt adatok, információk, valamint a szellemi tulajdonvédelmi jogok hitelességéről.
További információ: www.innovacio.hu, e-mail: Mobil: +36 30 955 0420
2024. december 16-án, 14:00-kor online tájékoztatót tartunk a 33. Magyar Innovációs Nagydíj pályázatról. Amennyiben szeretne információkat kapni az idei kiírásról, kérjük, hogy legkésőbb december 13-ig regisztráljon az email címen.
Februárban újra indul a Tüzelőanyag-cella és hidrogéntechnológia szakember/szakmérnök képzés
2025 februárjában immár 4. alkalommal indul a Tüzelőanyag-cella és hidrogéntechnológia szakember/szakmérnök képzés a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán. Ez a képzés ideális választás mindazok számára, akik szeretnének megoldást találni a modern energetikai kihívásokra, elmélyedni a megújuló energiaforrások, az energiatárolás kérdései és a hidrogén alapú mobilitás innovatív világában.
Húsz év a Kvernelanddal – kell ennél nagyobb bizonyíték?
Jelentős fejlődésen megy át önkéntes kamarai tagunk, a Tomelilla Kft. Az agroinform.hu cikke a léptékváltástól a digitalizáción keresztül az együttműködésig sok érdekes szempontot bemutat.
Mindig az volt a szemléletünk, hogy mi nem gépet, hanem komplett technológiát értékesítünk. Gépet bárki tud eladni, technológiát azonban nem.
Ezt Dr. Borsiczky István, a Tomelilla Agrotechnika Kft. ügyvezetője mondta az Agroinformnak annak kapcsán, hogy a prémium szolgáltatásaival cége a Kverneland márka magyarországi importőre lett. Fontos kiemelni, hogy ez nem egyik napról a másikra történt, volt előzménye, nem is kevés. Húsz év.
Dr. Borsiczky István éppen oktatást tart a MATE hallgatóinak – forrás: Tomelilla Kft.
– A Tomelilla Kft. immár 20 éve kapcsolatban van a Kvernelanddal és az elmúlt években a Kverneland értékesítő hálózatának legnagyobb forgalmú tagjává vált – bocsátotta előre Dr. Borsiczky István, akitől azt is megtudtuk: a vállalkozás érdekes hangzású neve valójában egy svédországi települést takar. Az ott tett látogatása során a név annyira megtetszett neki, hogy úgy döntött: vállalkozását is így hívják majd.
– A Kverneland – mint a precíziós megoldások egyik kiemelkedő szállítója – számára fontos az az ügyfélkapcsolat és felhalmozott tudás, amit a Tomelilla Kft. megszerzett az évek során. Ma már több márkának is a forgalmazói vagyunk, amivel kipótoltuk a Kverneland palettájának gépeit, de az indulásunk után pár évig számunkra semmi más nem létezett, mint a Kverneland. Ennek köszönhetően mindig a legújabb fejlesztéseket tudtuk elhozni az ügyfélkörünk számára. Másrészt mi magunk is fejlesztők vagyunk, tehát ismerjük az iparági problémákat és tapasztalatainkkal hozzá tudunk járulni a termékfejlesztéshez.
Szántóföldi kísérlet Boda mellett, vizsgázik a PUDAMA rendszer
2024 tavaszán – forrás: Tomelilla Kft.
– Arra is volt már példa többször, hogy az általunk szükségesnek ítélt precíziós fejlesztéseket magunk végeztük el a pécsi Z Elektronika Kft.-vel közösen. Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy mindig az volt a személetünk: nem gépet értékesítünk, hanem technológiát és a kettő között van különbség. Gépet bárki tud eladni, de komplett technológiát nem. A gépeket mi magunk is teszteljük, a beállításokkal – ahogy mondani szokás – el szoktunk menni a falig, kitapogatjuk, mi lehet a maximum egy-egy munkagép esetében, hol, mikor, mire és hogyan használható, így saját tapasztalaton alapuló technológiai javaslatokkal tudjuk támogatni ügyfeleinket – szögezte le..
A Kverneland PUDAMA vetőgépének tesztje után a Kverneland Group
és a Tomelilla Kft. munkatársai – forrás: Tomelilla Kft.
S hogy mit jelent az importőrré történő előlépés a Tomelilla Kft. szemszögéből? Legfőképpen: mit érzékelnek majd ebből a régi és a leendő ügyfelek?
– Kezdjük mindjárt a legfontosabb gondolattal: az importőrséget elsősorban ügyfeleinknek és a munkatársaim hozzáállásának köszönhetjük. A mi szemszögünkből egyértelműen nagyobb felelősséget jelent az új szerepkör – foglalta össze az ügyvezető. – Arról már többször beszéltem: meggyőződésem, hogy nem érdemes precíziós munkagépet a telephelytől 100 kilométernél nagyobb távolságra sem eladni, sem pedig megvenni. Mi ehhez a gondolathoz igyekszünk tartani magunkat, mert így a szervizelési és garanciális kötelezettségeink is az ügyfeleink által elvárt szinten maradnak.
Ha távolabbra nyújtózkodunk (értékesítünk), mint ameddig a takarónk ér, akkor tapasztalatból tudjuk, hogy a problémák tömkelegével fogunk nagyon rövid időn beül szembesülni és ez fokozottan igaz a precíziós munkagépekre. Ugyanakkor a régi Kverneland-ügyfelek érdekében, teljesen természetes módon felvettük a kapcsolatot az ország más pontjain tevékenykedő Kverneland-kereskedőpartnerekkel is, őket is bevonjuk a munkába. Ezek a vállalkozások jelenleg a következők: Alfa-Gép Kft., Agrospic Kft., Borsod Agroker Zrt., Jaminagro Kft., Start Agro Kft., Szentmihályi Gép Kft. és Víta Kft.
Summa summarum, az ő meglévő ügyfeleik sem fognak semmilyen változást érzékelni. Ilyen módon új ügyfeleinknek pedig stabil kereskedőhálózatot kínálunk a tőlünk már megszokott magas színvonalon gépértékesítés, alkatrészellátás és szervizszolgáltatás vonatkozásában egyaránt. A kibővült feladatkör miatt a Kverneland Group Hungária Kft. korábbi munkatársai dolgoznak termékmenedzser és szervizes munkakörökben, akik igen nagy tapasztalattal rendelkeznek.
A PUDAMA vetőgép vetésképe – forrás: Tomelilla Kft.
Dr. Borsiczky Istvánt terveikről is kérdeztük. Mint azt elmondta, legjelentősebb fejlesztéseik a digitalizációhoz kapcsolódó szolgáltatások terén várhatók a közeljövőben.
– Ügyfeleink tudják rólunk, hogy régóta foglalkozunk a mezőgazdaság digitalizációs megoldásaival. Az első súlymérős Kverneland műtrágyaszórót 2004-ben, az első ISOBUS rendszerű Kverneland műtrágyaszórót pedig 2007-ben üzemeltük be a Farkas Kft.-nél, ami akkor, abban az időben egészen rendkívüli dolognak számított.
A Farkas Kft differenciált kijuttatási terve 2008-ból – forrás: Tomelilla Kft.
– Jelenleg a Kverneland-csoport rendelkezik a világon az egyik legátfogóbb precíziós géppalettával, melynek átlátásához és megértéséhez jól jön az évek során megszerzett tapasztalat. Napjainkban pedig láthatjuk, milyen hihetetlen ütemben fejlődik az agrárium digitalizációja, ezért úgy vélem, e terület soha ilyen nagy jövő előtt nem állt, mint most. S ezzel gyártónak, forgalmazónak és vásárlónak is lépést kell tartani – szögezte le az ügyvezető.
Tomelilla Agrotechnika Kft.
7672 Boda Rákóczi u 2/a.
www.tomelilla.hu
forrás: “Húsz év a Kvernelanddal – kell ennél nagyobb bizonyíték?” – Horváth Attila – www.agroinform.hu – 2024. november 8.