A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter tagja, a Spitzer Silo Pécs Kft. egyetemi tanóra keretein belül fogadta a PTE MIK mérnök hallgatóit telephelyén, ahol Várkonyi Zoltán cégvezető és Becker Balázs mérnök-műszakvezető mutatta be a céget és vezette körbe telephelyén a hallgatókat.
A PTE MIK Körber Technológiák Külső Tanszékén felvehető Esettanulmány elnevezésű kurzus azzal a célzattal indult el, hogy a hallgatók bepillantást nyerhessenek a mérnöki tevékenység gyakorlatias részébe is a DDGK tagvállalatainak közreműködésével. A tanulók személyesen találkozhattak a térség vállalatainak vezető szakembereivel és testközelből megismerkedhetnek a legújabb technológiákkal. A klasztertagok előadóival, vezetőivel való kapcsolatfelvételt és a féléves kurzus tematikájának koordinálását a DDGK menedzsmentje végezte. Célunk, hogy a helyben tanuló fiatalok megismerjék tagjainkat, sőt akár náluk helyezkedjenek el munkavállalóként.
Azok a DDGK tagok, akik elvállalták a felkérést, lehetőséget kaptak arra, hogy tantermi vagy akár telephely látogatásával egybekötött óra keretein belül bemutassák vállalatukat a leendő mérnököknek és egy-egy izgalmas műszaki témakört megvizsgálhassanak. Az első üzemlátogatás a Spitzer Silo Pécs Kft. telephelyén zajlott.
A nemzetközi Spitzer-csoport tagjaként a Spitzer Silo Pécs Kft. 1992 óta gyárt és javít
alumínium silójárműveket, amelyek építőanyagipari, élelmiszeripari, vegyipari, mezőgazdasági ömlesztett por- és granulált áruk, takarmányok, veszélyes anyagok (ADR) szállítására alkalmasak. A cég nagy hangsúlyt fektet az minőségellenőrzésre, a tesztelés során a tartályok 3 bar nyomás alatt fel vannak töltve vízzel, így vizsgálják a különböző nyomástartó edények hegesztési varratait.
A cég képviselőinek előadása az ömlesztett árukat szállító közúti jármű nyomástartóedényeinek biztonságtechnikájáról és veszélyeiről szólt, különböző látványos életszerű pozitív és negatív példákkal illusztrálva. Ezt követően végigvezették a diákokat az üzemcsarnokokon, ahol a 2, 3, és 4 kamrás tartályok készítésének folyamatát kísérhették végig. Először az alapanyagokat és eszközöket, pl. alumíniumlemezeket, huzalokat, hajlító- és hengerítőgépeket láthatták a hallgatók. A készülő silójármű felépítményeken vizsgálhatták meg a hegesztési technikákat kívülről, illetve a tartályokat belülről is meg lehetett tekinteni. A munkafolyamatok végső fázisa, vagyis a felületkezelés a cég új pácolókamrájában zajlik, amely zárt rendszerű, tehát nincs kimenő szennyező folyadék.
Az üzemlátogatás végén a vállalkozás képviselői elmondták a hallgatóknak, hogy az elkészült termékek vasút helyett immár közúton szállítják Németországba, ahol festésre, majd értékesítésre kerülnek.