A Pécs-Baranyai kereskedelmi és Iparkamaránál évek óta elérhető számos, innovációhoz kapcsolódó vállalkozói felmérés. A várhatóan ősszel kiírásra kerülő „KKV-k innovációs képességének támogatása” című (GINOP Plusz 2.1.3-24 kódszámú) felhívás elé érdemes lehet most ezek valamelyikét igénybe venni.
IMP3rove Innovációmenedzsment felmérés
Ez a felmérés világosan strukturált képet ad a vállalkozás saját innovációmenedzsment-teljesítményről a versenytársak teljesítményéhez képest. Segít megérteni az innovációmenedzsment kulcsfontosságú sikertényezőit az innovációmenedzsment 5 dimenziójában (innovációs stratégia, innovációs szervezet és kultúra, innovációs életciklus menedzsment, innovációt elősegítő tényezők és innovációs eredmények). A felmérés 47 kérdésből álló online kérdőív formájában érhető el, melynek kitöltésében az Enterprise Europe Network (EEN) tanácsadói segítik a vállalkozásokat. A benchmarking riport az EEN szolgáltatás keretében díjmentes a vállalkozások számára, a tanácsadók pedig egy kiegészítő értékelést készítenek és javaslatokat is tesznek a vállalkozásoknak.
Innovációs kapacitás-felmérés kisvállalkozások számára is
A korábban Innovation Health Check (IHC) néven ismert felmérés segít megállapítani, hogy mennyire “innováció-orientált” egy vállalkozás. A felmérés azt vizsgálja, miként működnek a folyamatok, az ügyfelek igényeinek feltárása, az ötletgenerálás, a koncepciófejlesztés, a termék/szolgáltatásfejlesztés, egészen az innovációig és a kereskedelmi megvalósítás szakaszáig, valamint a kettő közötti összes lépés. A felmérés rávilágít, hogy ezt a folyamatot hogyan befolyásolja a vállalati kultúra, az üzleti stratégia, a vállalati képességek és erőforrások, valamint a meglévő innovációs folyamatok szintje. Nagy előnye a módszertannak, hogy az IHC a mikro és kisméretű, akár kezdő (start-up) vállalkozások számára is ajánlott!
„KKV-k innovációs képességének támogatása” (GINOP Plusz 2.1.3-24)
A pályázat várhatóan ősszel nyílik meg 70 milliárd forintos keretösszeggel. A pályázat indokoltságát az alábbi innovációs tevékenységek kell, hogy biztosítsák:
- termelési és/vagy gyártásifolyamat-innováció;
- marketing- és/vagy értékesítési innováció;
- logisztikai innováció, illetve
- szervezeti innováció.
A pályázat Budapesten is elérhető lesz, így érdemes felkészülni, hiszen akár 70 százalékos támogatási intenzitás mellett legfeljebb 50 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosít gépbeszerzés-túlsúlyos fejlesztésekre is, így biztos fokozott lesz az érdeklődés is. Fontos tudni, hogy a pályázat benyújtását megelőzően a támogatást igénylőknek a projekt sikeres megvalósítását segítő innovációs tréninget kell igénybe venniük, valamint szakértő segítségével bemutatniuk a vállalkozásban már alkalmazott üzleti folyamatokat, továbbá részletes leírást is szükséges adni a projekt keretében tervezett új vagy továbbfejlesztett üzleti folyamat(ok) bevezetéséről, ami jelentősen különbözik a korábbiaktól, már meglévőktől. A maximális támogatás igénybevételéhez legalább 3 fő foglalkoztatott, 140 millió forint árbevétel és 50 millió forint saját tőke szükséges.
További információ:
Császár Gergely irodavezető, tanácsadó