Kihirdették az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendeletét

2024. július 12-én kihirdették az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendeletét, az MI-Rendeletet. Ez a világon az első igazán átfogó, a mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos, szektorsemleges szabályozás.

A mesterséges intelligencia egyre inkább a mindennapi élet részévé válik, számos területen találkozhatunk vele, a szakértők azonban folyamatosan figyelmeztetik a felhasználókat az MI-hez kapcsolódó veszélyekre. A 2024. július 12-én elfogadott jogszabály kiterjed a mesterséges intelligencia valamennyi területére, a rendszer fejlesztésétől kezdve a felhasználói használatig. Az MI-Rendelet 20 nappal a kihirdetést követően (2024. augusztus 1-én) lép életbe, de a szabályokat az érintett cégek csak később kötelesek alkalmazni.

Annak érdekében, hogy az érdekelt szervezetek megfeleljenek az új szabályoknak, érdemes időben megkezdeni a felkészülést.

Az MI-Rendelethez kapcsolódó legfontosabb határidők a következőek:

  • 2024. augusztus 1.: Az MI-Rendelet hatályba lépése.
  • 2025. február 2.: Alkalmazandóvá válnak az általános rendelkezések és a „tiltott MI gyakorlatokra” vonatkozó szabályok, például a kiszolgáltatott csoportokat kihasználó és a munkahelyeken, illetve az oktatási intézményekben alkalmazott érzelemfelismerő rendszerek használatának egyértelmű tilalma.
  • 2025. augusztus 2.: Alkalmazandóvá válik számos, többek között az általános célú MI-modellekre és az illetékes hatóságokra vonatkozó szabály.
  • 2026. augusztus 2.: Alkalmazandóvá válik az MI-Rendelet legtöbb további rendelkezése, ideértve például annak III. mellékletében felsorolt, magas kockázatú MI-rendszerekre vonatkozó kötelezettségeket.
  • 2027. augusztus 2.: Az MI-Rendelet teljes mértékben alkalmazandóvá válik, ideértve a nagy kockázatú MI-rendszerekre vonatkozó összes kötelezettséget.

Az MI-Rendeletről és az MI-ről bővebben beszél Dr. Ződi Zsolt jogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, tudományos főmunkatársa és Rab Árpád jövőkutató, az NMHH Innovációs Labor vezetője az NMHH Podcast műsorában.

2024. március 31-ig lehet módosítani a 2023-ra vonatkozó MOHU adatszolgáltatásokat

A 2023. III. és IV. negyedévi kiterjesztett gyártói felelősségi (KGYF) adatszolgáltatásokat 2024. március 31-ig módosíthatják a kötelezettek.

Azon vállalkozók, akik ez idáig nem adták be (elmaradt) adatkötelezettségüket, azok is kizárólag 2024. március 31-ig tehetik ezt meg. Fontos a fenti dátumra fokozottan figyelni, mert a nem teljesített vagy hibásan beadott adatszolgáltatás szankciót von maga után, hulladékgazdálkodási bírsággal járhat.

2023. július 1-jét követően a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj számlázása is a MOHU feladatai között szerepel. A számlák áfa kezelése kapcsán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatása szerint a MOHU az Áfa törvény szerint, mint koncessziós társaság feladatai ellátása során szolgáltatást nyújt a kötelezettek részére. Ezáltal a KGYF-díj szolgáltatás ellenértékének minősül a MOHU által a vállalkozások számára nyújtott szolgáltatás, ami az Áfa törvény hatálya alá tartozik, ezáltal adóköteles és ily módon a MOHU-nak 27%-os adómértéket kell felszámítania a jogszabályban meghatározott KGYF-díjra mind a MOHU-t, mind az önkormányzatot megillető díjelem vonatkozásában.

Forrás és további információ

NE MARADJON LE! Az idei feltételekkel már csak november 24-ig elérhető a Széchenyi Mikrohitel MAX+

Kifejezetten a hazai mikro-, és kisvállalkozások fejlődését segítő állami támogatásban részesített Széchenyi Mikrohitel MAX+ konstrukciót már csak november 24-ig lehet igényelni az idei feltételekkel, amelyet akár kezdő vállalkozások is igénybe vehetnek. A Széchenyi Mikrohitel MAX+ hitel a kamara és a pécsi Corrigia Zrt. segítségével Baranya megyében is elérhető.

Bővebben…

Változtak a SZÉP-kártya szabályok

A Magyar Közlönyben megjelentek alapján a Széchenyi Pihenő Kártyát kibocsátó pénzintézet egyszeri, 15%-os díjat számolhat fel a kártyákon lévő fel nem használt bizonyos összegek után – olvasható ki a legújabb veszélyhelyzeti kormányrendeletből, amely lényegesen átírja a SZÉP-kártyákra utalt milliárdok felhasználásának szabályait.

Bővebben…

Fontos változások a Széchenyi Kártya Programban – nem hosszabbodik meg az átmeneti támogatási jogcím

Átmeneti jogcímű támogatás a Széchenyi Kártya Program jelenleg hatályos Üzletszabályzatában foglaltak szerint 2022. június 30-ig létrejött és garantált hitelügyletek vonatkozásában nyújtható. De az ügyintézés határideje akár május 20-a is lehet.

Bővebben…