Egységes európai szabadalmi rendszer

2023. június 1-jén sikeresen elindult az európai egységes szabadalmi rendszer. Az egységes szabadalom olyan jogcím, amely egységes oltalmat biztosít minden részt vevő országban egyablakos rendszerben, ami a költségek és az adminisztratív terhek csökkentését is jelenti egyben. Az egységes szabadalmi bíróság egyetlen, szakosodott szabadalmi joghatóságként fog működni.

Az egységes oltalom célja, hogy ösztönözze a kutatást, a fejlesztést és az innovációba történő beruházásokat, és ezáltal hozzájáruljon az EU növekedésének fellendítéséhez.

Az egységes szabadalmi oltalom a találmányokat is jobban védi, ugyanis az európai szabadalmak nemzeti érvényesítésével és fenntartásával járó megfizethetetlen költségek miatt sok feltaláló jelenleg csak néhány országban szabadalmaztatja találmányát. Ez csökkenti a találmányok értékét, mivel a más országokban való oltalom hiánya megkönnyíti a másolást.

 

Az egységes európai szabadalmi oltalom és az egységes európai szabadalmi bíróság útja az ötlettől a megvalósulásig

2012-ben az uniós tagállamok és az Európai Parlament megállapodtak a “szabadalmi csomagról”, amely egy 2 rendeletből és egy nemzetközi megállapodásból álló jogalkotási kezdeményezés volt, és amely megalapozta az egységes szabadalmi oltalom létrehozását az EU-ban.

A csomag a következőkből áll:

  • egy rendelet az egységes joghatással bíró európai szabadalom (“egységes szabadalom”) létrehozásáról
  • az egységes szabadalomra alkalmazandó nyelvi rendszer létrehozásáról szóló rendelet
  • az uniós országok közötti megállapodás egy egységes és szakosodott szabadalmi bíróság (az “egységes szabadalmi bíróság”) létrehozásáról

A rendeletek az egységes szabadalmi oltalom megteremtése érdekében megerősített együttműködést valósítanak meg. Spanyolország és Horvátország kivételével valamennyi uniós ország részt vesz ebben a megerősített együttműködésben.

A rendeletek 2012-es elfogadását követően a szerződő országok – Lengyelország kivételével, de Olaszországgal kiegészülve – megkezdték az egységes szabadalmi bíróságról szóló megállapodás (UPCA) aláírását. 2023 májusáig 17 uniós ország ratifikálta az UPCA-t. Az egységes joghatóság a klasszikus európai és egységes szabadalmakkal kapcsolatos jogvitákkal foglalkozik, amelyekre ezekben az országokban kizárólagos joghatósággal rendelkezik.

További információ az Európai Szabadalmi Hivatal weboldalán: https://www.epo.org/index.html

Szellemitulajdon-védelmi szolgáltatások

Keresse a kamara szakértőjét szellemitulajdon-védelmi kérdéseivel:

Dr. Liber Noémi,