A Clean Energy Transition Partnerség (CETP) a Horizont Európa keretprogram közös finanszírozású partnerségi konstrukciója, melynek keretében 2022 és 2027 között minden évben pályázati felhívások kerülnek meghirdetésre. A kétlépcsős pályázat első körös következő felhívása 2023. szeptember 20-án nyílik meg, melynek a beadási határideje 2023. november 22.
Az első kör eredményei várhatóan 2024 január elején kerülnek kihirdetésre, mivel a második, teljes pályázati anyagot 2024. január 25 – március 25. között lehet majd benyújtani.
A CETP célja, hogy elősegítse a tiszta energiára való átállást Európában, valamint, hogy koordinált módon összefogja a nemzeti és regionális KFI finanszírozásokat az átálláshoz szükséges technológiák és rendszermegoldások széles skálája mentén. A tiszta energiára való átállás az ipar, az állami szervezetek, a kutatók és a polgárok közös erőfeszítését igényli.
A CET Partnerség 2023-as pályázati felhívása a második társfinanszírozású felhívás, amelyet a tervek szerint 31 ország fog finanszírozni. A különböző témák és a KFI-folyamat különböző stációinak lefedése érdekében a felhívás 12 pályázati modulra tagolódik, amelyek különböző energetikai technológiákra és/vagy rendszerekre, valamint a kutatás- és innovációorientált megközelítésekre irányulnak különböző technológiai készültségi szinteken (TRL).
-
-
-
-
- Egyenáramú (DC) technológiák a villamosenergia-hálózatok számára
- Az energiarendszer rugalmassága: megújulóenergia-termelés, tárolás és rendszerintegráció
- Energiatermelési célú fejlett megújulóenergia-technológiák
-
-
-
-
-
-
-
- Szén-dioxid-leválasztás, -hasznosítás és -tárolás (CCUS)
- Hidrogén és megújuló energiahordozók
- Hűtési és fűtési technológiák
- Geotermikus energiát hasznosító technológiák
- Integrált regionális energetikai rendszerek
-
-
-
-
-
-
-
- Integrált ipari energetikai rendszerek
- Tiszta energia integrálása az épített környezetbe
-
-
-
A Clean Energy Transition Partnerség központi oldalán minden információ elérhető.
A felhívás szakaszai
Nemzeközi szakasz
A nemzetközi felhívás 2 szakaszban zajlik:
- 1. szakasz: Előpályázat benyújtása, a projektkonzorcium kiválaszt egy pályázati modult az előpályázathoz. Ha az előpályázat kiválasztásra kerül, a projektkonzorciumot felkérik a teljes pályázat benyújtására. Benyújtás: 2023. szeptember 20 – november 22.
- 2. szakasz: Teljes pályázat benyújtása. Közvetlenül a 2. szakaszba nem lehet becsatlakozni, csak abban az esetben, ha az előzetes pályázatot felkérik a teljes pályázat benyújtására. Benyújtás: 2024. január 25 – március 27.
Nemzeti/regionális szakasz
A nemzetközi szakaszban kiválasztott projektek valamennyi partnerének külön-külön, közvetlenül a saját finanszírozó ügynökségénél kell jelentkeznie a nemzeti szakaszra.
Magyarországon a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) látja el a nemzeti finanszírozó szerv szerepét, hozzájuk kell benyújtani egy magyar nyelvű pályázatot (nemzeti szinten szakmai értékelésre már nem kerül sor, az NKFI Hivatal elfogadja a nemzetközi értékelés eredményét).
Partnerkereső platform
A CET felhívásnak létezik egy partnerkereső oldala, amelyre az érdeklődők folyamatosan regisztrálhatnak saját profillal, projektötlettel.
CET Partnership – REGISZTRÁCIÓ
Mire jó a platform?
- Az adatbázisban kereshet és találhat konzorciumi partnereket.
- A piactéren böngészhet a különböző résztvevők projektajánlatai között.