Szellemi tulajdon stratégia – miért fontos a vállalkozások számára?

A szellemi tulajdon megléte és megfelelő kezelése a vállalkozás üzleti stratégiájának részeként sok előnnyel jár. Az iparjogvédelmi bejelentések növelik a vállalkozás értékét, előfeltétele bizonyos állami finanszírozásoknak és nemzetközi inkubációs pályázatokon való indulásnak, de segíthetnek a magánbefektetések bevonzásában is. Nézzük meg mindezt egy bolgár startup vállalkozás példáján keresztül.

Hogyan kezdődött?

Gergana Stancheva grafikus és illusztrátor, valamint Angela Ivanova fotós és nyomdai előkészítő menedzser 2017-ben azzal szembesült, hogy a nyomdák hatalmas mennyiségű vékony műanyag fóliát használnak fel a nyomdai anyagok és kartoncsomagolások laminálásához. A legtöbb ilyen termék azonban rövid élettartamú vagy egyszer használatos volt.

A két hölgy a szintetikus lamináló fóliák környezettudatos alternatívái után kezdett kutatni, azonban vagy túl drága, vagy nem fenntartható, illetve a szükséges mechanikai tulajdonságokkal nem rendelkezőket találtak csak. Úgy döntöttek hát, hogy saját maguk fogják kifejleszteni a keresett technológiát, terméket. Az ötlet létjogosultságát az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Éghajlati Tudás és Innovációs Közösség által szervezett ClimateLaunchpad, a világ legnagyobb zöld üzleti ötletversenyén való részvételük igazolta.

 

Hogyan lett az ötletből termék?

2018-ban Dr. Philip Ublekov docensével, a Bolgár Tudományos Akadémia biopolimerek és polimerek koextrudálásának szakértőjével bővült a csapat, és megalapították a LAM’ON OOD-ot. A kutató átfogó ismeretekkel rendelkezik a különböző fóliasajtolási eljárásokról és a berendezések sajátosságairól. Dr. Ublekov jelenleg a vállalat technológiai igazgatója és a cég összes K+F tevékenységét a mai napig teljes egészében házon belül végzik.

A helyi és nemzetközi inkubációs programokból és díjakból származó kezdeti finanszírozást a szükséges infrastruktúra és nyersanyagok beszerzésére fordították. Az első prototípust követőn, további finanszírozásra volt szükségük, így célul tűzték ki, hogy megtalálják és meggyőzzék Bulgáriában a megfelelő partnert egy ilyen vállalkozáshoz. Végül 2020-ban két üzleti angyal pénzügyi támogatásával és szakértelmével lehetővé vált az ipari méretű tesztelés.

A vállalat finanszírozást nyert az EIC Accelerator támogatásból, lehetővé téve egy gyártóüzem létrehozását, mely támogatás elnyerése nem lett volna lehetséges a szilárd szellemi tulajdonjogi stratégia nélkül.

 

Szellemi tulajdonjog – nem mindig a szabadalom a legjobb megoldás

A szabadalmaztatás a fiatal vállalat üzleti tervének és marketingstratégiájának szerves részét kell, hogy képezze, így volt ez a LAM’ON esetében is. Mindemellett a szellemi tulajdonjogok védelmét szolgáló stratégia és a vállalat alapvető szellemi eszközeinek kezelése igen gyakran központi kritérium az állami finanszírozás elnyeréséhez vagy befektetések megszerzéséhez. A szabadalmaztatás egyik fő kihívása azonban az, hogy a szabadalom megadása után a nemzeti és regionális szabadalmi hivatalok hivatalosan közzéteszik a szabadalmi dokumentumokat, így az innováció leírása és dokumentációja világszerte szabadon hozzáférhetővé válik. Mivel a LAM’ON termékei globálisan alkalmazhatóak, ez fokozott veszélyt jelenthet, pedig a vállalat jövőbeli méretnövelési tervei és szándékai szerint Európa határain túlra is terjeszkedni akarnak. A fejlesztés jelenlegi szakaszában azonban lehetetlen viselni a nemzetközi lefedettség szabadalmi oltalom díjait, így azt tervezik, hogy a szellemi tulajdon oltalmát a jövőbeli piaci terjeszkedéssel összhangban bővíti. A kapcsolódó jogi feladatokhoz egy megbízható ügyvédi iroda segítségét vették igénybe a cég megalapításától kezdve, a stratégia pedig az alábbiak szerint alakult:

  • először nemzeti szinten nyújtották be egy használati mintaoltalmi bejelentést, mely egyben stratégiai döntés volt is volt, hiszen az eljárás sokkal gyorsabb, összességében felgyorsítja a folyamatot, és korábbi elsőbbségi időpontra ad lehetőséget, valamint olcsóbb később angolra fordítani és benyújtani az EUIPO-hoz;
  • védjegyoltalmat igényeltek továbbá a lamináló fóliák márkájára (LAM’ON), valamint a PACK’ON, egy újonnan kifejlesztett rugalmas csomagolófóliák sorozata;
  • az újonnan kifejlesztett receptek nagy részét üzleti titokként visszatartják a nyilvánosságtól, mert azok nyilvánosságra hozatala jelentősen megnövelné a másolók kockázatát, mivel a gyártás nem igényel különleges berendezésmódosítást.

 

Tanulságok

Az iparjogvédelmi bejelentések benyújtása előfeltétele az állami finanszírozás biztosításának vagy az innovatív induló vállalkozásokba történő magánbefektetések vonzásának. Ezért a kezdeti fejlesztési stratégia és üzleti terv egyik kulcsfontosságú lépéseként kell prioritást élveznie.

Ha egy nagy keresletű vagy tömegtermelésű termék innovációjának oltalmazását fontolgatjuk, mindig figyelembe kell venni, hogy amint a bejelentést közzéteszik, az a nagyközönség számára is hozzáférhetővé válik.

Egy ötlet új termékké alakítása általában különböző szakértők bevonásával történik, ezért fontos, hogy tanácsot kérjünk és megbízható kapcsolatokat alakítsunk ki a megfelelő szakemberekkel, és olyan hálózatot építsünk ki, amely segít tovább vinni az ötletet és a terméket.

A vállalat most lelkesen tervezi a gyors méretnövelést, hogy a közeljövőben gazdagítsák portfóliójukat és új piacokra lépjenek be.

Forrás

Szellemi tulajdonnal kapcsolatos kérdések esetén is forduljon a kamara szakértőihez!

Szellemitulajdon-védelmi szolgáltatások

Érdekli az EIC Accelerator pályázat? Forduljon a kamara munkatársaihoz, az Enterprise Europe Network is segíti az EIC Accelerator pályázókat!