Szakmaismereti versenyek 2024 – 6 ágazat 609 résztvevő

Idén már 6 ágazatban 609 gyerek 203 csapatban nevezett be a kamarai szakmaismereti versenyeinkre. 

Az első forduló február első napján kezdődött és továbbra is szakmaismereti kérdőívet kellett kitölteniük a versenyzőknek az online térben. Az összetett, színes, játékos fejtörőket tartalmazó a kérdőívet 609 gyerek töltötte ki szinte hibátlanul, így a második fordulóban nagyon sok csapat továbbjutott. A kérdésekkel arra ösztönöztük a gyerekeket, hogy kutassanak az interneten, sőt egy-egy kérdés megválaszolásához biztosan kellett nagyobb testvér, szülő, szaktanár segítségét is kérni.

A második fordulóban pályamunkát kell készíteniük a gyermekeknek iskolai/otthoni körülmények között. A Gép-ésszel versenyen fogaskerék meghajtású körhintát, az Épít-ésszel versenyen kis házikót, építményt, a Villany-Ász versenyen napelemes helikoptert kell összeszerelniük, az Autómánia verseny pályamunkája pedig egy pneumatikus targonca.

A feladat megoldásához a csapattagoknak fúrni, fűrészelni, csavarni, ragasztani, vágni, mérni, számolni kell, közben megismerkednek az elektronika, a gépészet működésének elveivel, az építőiparban. A zsűri az értékeléskor a pályamunkák, építmények precizitását, a szakmaiságát, és az összeállítás esztétikus megjelenését egyaránt vizsgálni fogja

Az Ide-süss! vendéglátás versenyünkön Baranya vármegye gasztronómiájában kell elmélyedniük a versenyzőknek és egy menüsort kell összeállítani..

Idén is hoztunk egy újdonságot! A turisztikai versenyünknek Turizmustra neved adtuk. A második fordulóban egy kétnapos baranyai programot kell megtervezniük a csapatoknak. Nagyon várjuk a megoldásokat, egy kis kiadványt tervezünk belőle összeállítani, hogy minél többen kedvet kapjanak a megyénkbe ellátogatni.

Nagyon izgatottan várjuk a pályamunkákat!

Bővebben…

Szakmaismereti versenyek – munkaerő utánpótlás első lépése

14 éve hoztuk létre az első szakmaismereti versenyt, ami már akkor is nagy újdonságnak számított és ebben a formában azóta sincs hasonló verseny az országban. Láttuk, hogy az általános iskolások körében sikeres a program, szeretik a gyerekek, a pedagógusok és rövid időn belül a középiskolai beiskolázási számokon is megmutatkozott az eredménye. Felbátorodtunk a sikereken és más ágazatok felé is fordultunk. 10 évvel később, 2024-ben már 6 ágazatban: gépipar, elektronika-elektrotechnika, járműgyártás, építőipar, vendéglátás és turizmus ágazatban hirdetjük meg a versenyeket. A résztvevők száma meghaladta évenként a 600 főt, több, mint 200 csapatot kell egyszerre támogatni, motiválni, irányítani, segíteni.

A versenyek célja az ágazatok, a szakterületek megismertetése a pályaválasztás előtt álló diákokkal. A versenyek egyedülálló különlegessége abban van, hogy játszva tapasztal a gyerek. Nem elméleti tudást kérünk és várunk, hanem arra vagyunk kíváncsiak mennyire képes a gyerek a gyakorlati feladatban boldogulni. Alapanyagokhoz jut, meg kell fognia, el kell hajlítania, fel kell darabolnia. Közben mérnie, átszámolnia kell, át kell látnia az ok-okozati összefüggéseket. Ezeknek a versenyeknek a középpontjában a személyes tapasztalás, a gyakorlati, interaktív feladatok, az alapanyagok megismerése és a saját kompetenciák feltérképezése áll. Sok tényezőnek kell egyszerre működnie, hogy egy ilyen nagyságrendű és komplex program hatékonyan és zökkenőmentesen meg tudjon valósulni.

Az egyik (és állítjuk, hogy a legfontosabb) tényező a cég, a vállalkozás,

  • aki szakmai tapasztalatával, tudásával a háttérből irányítja a versenyt,
  • aki tudja, hogy ezek a gyerekek legkorábban 7 év múlva jelennek meg a munkaerőpiacon,
  • aki vállalja azt a küldetést, hogy egy olyan gyerekkel ismertesse meg az adott ágazatot, és az abban lévő szakmákat (legyen az közép, vagy felsőfokú), aki az internet és a digitalizált világba született bele (és 8 másodpercig képes egy dologra figyelni)
  • aki megérti, hogy hosszú idő múlva megtérülő üzleti érdeke aktívan részt venni a pályaorientációban

14 éve már, hogy egyfajta hálózatba szervezzük a pályaorientációért tenni akaró vállalkozásokat. Nagyon széles a pályaorientációs munkánk, csatlakozzon be a szakmaismereti versenybe mint:

  • pályamunkákat szakmailag elbíráló zsűritag,
  • döntőben a saját cégprofilját játékosan bemutató vállalkozás
  • a díjazott versenyzőknek ajándékot felajánló cég

Versenykiírásokról bővebben az ezen weboldalon olvashat

Már 6 ágazatban indulnak a pályaorientációs versenyek

2024 tavaszán is megrendezésre kerülnek a hagyományokra épülő szakmaismereti versenyek.  Sőt idén is hozunk egy újdonságot, már 6 ágazatban tehetik próbára magukat a gyerekek. Gépipar, elektronika és elektrotechnika, vendéglátás, építőipar, gépjárműgyártás és idéntől turizmus ágazatban!

Bővebben…

Pályaorientációs szakmaismereti versenyek – indulunk!

2022 tavaszán is megrendezésre kerülnek a hagyományokra épülő szakmaismereti versenyek.  Sőt idén hozunk egy újdonságot is, már 5 ágazatban tehetik próbára magukat a gyerekek!

Bővebben…