CURIOST INTERREG CENTRAL EUROPE

A Curiost egy Interreg CENTRAL EUROPE projekt, amely a Zöldebb Közép-Európa tematikus prioritáson alapszik. A projekt a körforgásos gazdaságra összpontosít, célja a kkv-k és a kis és közepes kapitalizációjú vállalatok támogatása fenntartható termékek és új körkörös üzleti modellek kifejlesztésében.
A projekt által támogatott stratégiai ágazatok: mechanika és mechatronika, csomagolás, műanyag és építőipar.

A Curiost innovatív és együttműködésen alapuló megközelítésével olyan környezetbarát gyakorlatok átvételét segíteni, amelyek csökkentik a környezeti hatásokat, növelik az erőforrás-hatékonyságot és elősegítik az anyagok újrafelhasználását.

Curiost projekt előnyei

Az projekhez kapcsolódó vállalkozások mentorálást és támogatást kapnak a fenntarthatósági gyakorlatok napi működésükbe való integrálása során, hogy új piaci lehetőségeket fedezzenek fel, hozzájárulva ezzel a zöldebb és rugalmasabb gazdaságra való átmenethez.

A fenntartható fejlődés támogatása

A projekt célja a kkv-k támogatása fenntartható termékek és új, körkörös üzleti modellek fejlesztésében, lehetővé téve számukra, hogy versenyképesek maradjanak, és megfeleljenek a fenntartható termékek iránti egyre növekvő piaci keresletnek.

Nemzetközi kapcsolatépítés

A kkv-k nemzetközi rendezvényeken vehetnek részt, ahol hálózatépítésre, jógyakorlatok megosztására és partnerségek megkötésére is alkalom kínálkozik.

Piaci versenyképesség növelés és lehetőségek

A versenyképesség növelése érdekében a projekt támogatja a kkv-k számára a legújabb technológiák akár ágazatokon átívelő átvételét is.

Képességfejlesztés

A fenntartható fejlesztési célok elérése érdekében a projekt figyelem felkető kampányok által elősegíti a munkavállalók megfelelő oktatását és tudatosságát a termékek és anyagok újrafelhasználására, javítására, újragyártására, felújítására és újrahasznosítására.

Szakértői tanácsadás/ Partnerek

7 ország 11 parter szervezetének szakértői támogatják a munkát, akik egymást kiegészítő szakértelemmel rendelkeznek a termékfejlesztés, az üzleti innováció, a körforgásos gazdaság és az energia/környezetvédelmi témák terén.

Képességfejlesztés

A fenntartható fejlesztési célok elérése érdekében a projekt figyelemfelkető kampányok által elősegíti a munkavállalók megfelelő oktatását és tudatosságát a termékek és anyagok újrafelhasználására, javítására, újragyártására, felújítására és újrahasznosítására.

Szakértői tanácsadás/ Partnerek

7 ország 11 parter szervezetének szakértői támogatják a munkát, akik
egymást kiegészítő szakértelemmel rendelkeznek a termékfejlesztés, az üzleti innováció, a körforgásos gazdaság és az energia/környezetvédelmi témák terén

A fenntartható fejlődés támogatása

A projekt célja a kkv-k támogatása fenntartható termékek és új, körkörös üzleti modellek fejlesztésében, lehetővé téve számukra, hogy versenyképesek maradjanak, és megfeleljenek a fenntartható termékek iránti egyre növekvő piaci keresletnek.

Interreg KÖZÉP-EURÓPA

Az Interreg CENTRAL EUROPE egy Európai Uniós finanszírozási program, amely négy tematikus prioritáson támogatja a nemzetközi együttműködést. Az Interreg CENTRAL EUROPE több mint 25 éve összehozza a határokon túli régiókat, hogy megfelelő megoldásokat találjanak polgáraik számára – tisztességes és egyenlő módon mindenhol. Jelenleg 100 Interreg CENTRAL EUROPE projekt zajlik az intelligens, zöld, összefogott Közép-Európa érdekében.

A körkörös gazdaság: a háttér és a cél

A feldolgozóipar Közép-Európa-szerte számos kihívással néz szembe, az EU Green Deal-nek megfelelően átalakul egy intelligensebb és zöldebb termelési paradigma irányába, egyúttal törekszik a nemzetközi versenyben elfoglalt pozíciójának megszilárdítására és bővítésére. A piacokon versenyelőnynek számító, alapvető fenntarthatósági átalakulás eléréséhez kulcsfontosságú újragondolni a gyártási folyamat minden egyes meghatározó szempontját.

A körkörös gazdaság egy olyan gazdasági modell, amelynek célja a pazarlás minimalizálása és az erőforrások hatékony felhasználása. A körkörös gazdaság olyan értékeken alapul, amelyek elősegítik a termékek életciklusának lezárását olyan stratégiákon keresztül, mint a megosztás, a kölcsönzés, az újrahasználat, a javítás, az újragyártás és az újrahasznosítás. A körkörös gazdaság átfogó célja egy olyan önfenntartó és fenntartható rendszer létrehozása, amely csökkenti a természeti erőforrásokra nehezedő nyomást, a környezeti hatásokat és ugyanakkor elősegíti a felelős erőforrás-felhasználást, innovációt és a fenntartható gazdasági növekedést.

CURIOST_logo

Projekt címe:                                     CURIOST, „CircUlaR desIgn and develOpment of Sustainable producTs in 4 key sectors in Central Europe”
                                                             Fenntartható termékek fejlesztése 4 kulcs ágazatban Közép-Európában

Pályázattípus:                                    Interreg Central Europe

A projekt kezdete, időtartama:       2024.06.01., 30 hónap

Célcsoportok:                                   KKV-k és a kis közepes kapitalizációjú vállalatok, szakpolitikai döntéshozók, regionális/ helyi/ nemzeti hatóságok, vállalkozástámogató szervezetek, ágazati ügynökségek, nagyközönség

A projekt tartalma, célja:                   A projekt lehetővé teszi a KKV-k számára, hogy kiaknázzák potenciáljukat az innovatív, fenntartható termékfejlesztésben és profitálhassanak az üzleti esettanulmányok összehangolásából.
Országonként négy cég vehet majd részt a pilot programban, nemzetközi workshopokon és részesülhet kiemelt szakmai támogatásban fenntartható termékfejlesztésük során. További húsz kkv kap támogatást körkörös üzleti modell bevezetéséhez.

Kulcságazatok:                                 mechanika és mechatronika, csomagolástechnika, műanyagipar, építőipar

A megítélt támogatás a projekt megvalósítására összesen: 1.897.700 EUR   

További információ: Tóth Edina

A CURIOST Projekttel kapcsolatban megjelent cikkek:

Beyond Zero – filmvetítés

„Beyond Zero” – az üzleti élet fenntarthatósági átalakulásának egyik leginspirálóbb története – nyilvános filmvetítés A Design Pécs programsorozat és a CURIOST projekt keretében kerül sor a „Beyond Zero” c. egyedülálló

Tovább olvasom »

CURIOST projektindító rendezvény

A körforgásos gazdaságra való átállás folyamata minden ágazat számára kihívásokat ugyanakkor kiaknázatlan piaci lehetőségeket rejt. Az Interreg Central Europe Program keretében megvalósuló „CircUlaR desIgn and develOpment of Sustainable producTs in

Tovább olvasom »