A SACHE – Smart Accelerators of Cultural Heritage Entrepreneurship című hároméves projekt célja egy európai modell megalkotása, amely elősegíti a vállalkozások létrejöttét a kulturális örökségek környezetében, valamint ösztönzi az együttműködést közöttük.
Bár feltételezhető, hogy a kultúra és a kulturális örökségek automatikusan ösztönzik az innovációt és a kreatív vállalkozó szellemet, a kutatások azt mutatják, hogy ez ritkán fordul elő. Ezért elengedhetetlen a kulturális és kreatív iparágaknak a regionális fejlődésben betöltött szerepének felülvizsgálata és újraértelmezése.
A SACHE projekt olyan integrált helyi fejlesztési stratégiákat fog kidolgozni és megvalósítani, amelyek olyan eszközökön és megközelítéseken alapulnak, amik felgyorsítják a kreatív vállalkozó szellemet a kulturális örökségekben és azok környezetében. A projekt kibővíti és megerősíti a kulturális örökség helyszíneinek, szimbólumainak és értékeinek szerepét azáltal, hogy azokat egy újonnan kifejlesztett közép-európai modell alapján a „Kreatív örökség vállalkozói készség intelligens ösztönzőivé (“Smart Accelerators of Creative Heritage Entrepreneurship” (SACHE)) alakítja át.
A múzeumokat, galériákat, színházakat és fesztiválokat nemcsak oktatási vagy szórakoztató helyszínekként fogja kezelni a projekt, hanem ösztönzőkként, azaz „kulturális motorokként”, amelyek mozgósítják és táplálják a kreatív kisvállalkozások energiáit.
Ez a szemléletmód kibővíti a kulturális örökséghez való hozzáférést, valamint az értéknövelő szolgáltatások előállítását, a kulturális és kreatív ipar innovatív klasztereinek kialakítását az egyes akcelerátorok (SACHE-k) környékén. Elősegíti az ágazatközi együttműködés előmozdítását más ipari és szolgáltatási ágazatokkal, különösen a digitális technológiák területén.
A projektben résztvevő partnerek:
- Camera di Commercio, Industria, Artigianato e Agricoltura di Venezia Rovigo – Olaszország
- Università Ca’ Foscari Venezia – Olaszország
- Regione Autonoma Friuli Venezia Giulia – Direzione centrale cultura, sport e solidarietà – Olaszország
- Zagrebački inovacijski centar d.o.o. – Horvátország
- Aufbauwerk Region Leipzig GmbH – Németország
- Bayern Innovativ GmbH – Németország
- Mariborska razvojna agencija – Szlovénia
- Tehnološki park Ljubljana d.o.o. – Szlovénia
- Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalneg o S.A. – Lengyelország
- Laser Consult Kft. – Magyarország
- INNOVA Észak-Alföld Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság – Magyarország
- Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara – Magyarország