Fejlesztések 2024

2024 nem a kimagasló fejlesztések éve lesz a baranyai vállalkozások számára – legalábbis a megkérdezett cégek többsége ezt jelezte vissza. Az egyes gazdasági ágazatokban Európában zajló nem túl előnyös változások a megye vállalataira is hatással vannak, plusz ehhez jönnek a szűkös pályázati lehetőségek, ami szintén visszaveti a beruházási kedvet. Van olyan cég, amely az elmúlt években sokat fejlődött, ezért nincsenek nagyobb tervei idénre. Minikörképünkben megkérdeztünk néhány baranyai vállalatot, miben szeretnének előrelépni 2024-ben.

Körber Hungária: naperőmű, hőszivattyús hűtés-fűtés, új gépek

A fenntarthatóság és a hatékonyságnövelés a vezérelve a Körber idei beruházási programjának. A korszerűbb berendezések használatával nőni fog a gyár teljesítménye, miközben évi közel ezer tonna szén-dioxid-kibocsátást takarítanak meg.

A vállalat történetének legnagyobb léptékű energiahatékonysági beruházássorozata zajlik a pécsi Körber-gyárban. A leglátványosabb elemként a csarnokok tetejére naperőművet telepít a cég. A 2500 kWp teljesítményű rendszer nagyjából 500 hagyományos, családi házra szerelt napelemmel egyenértékű. Impozáns méretekkel: összesen 4570 darab panel alkotja, amelyek másfél focipályányi területet borítanak be. A tesztüzem még az év első felében elindul, a gyár teljes áramfogyasztásának 25–30%-át fogja kiváltani.

Ezzel párhuzamosan hőszivattyús hűtő-fűtő rendszert kap a forgácsolócsarnok. A gépek hulladékhője miatt nyáron felmelegedő épületben kellemesebbek lesznek a munkakörülmények, a gázfűtés kiváltása pedig a karbonlábnyom szempontjából pozitív.

Ugyancsak a környezetvédelem okán az eddigi lakkfestést porfestő technológiára cserélik. Ezzel a korábbinál kevesebb veszélyes hulladéknak számító festékmaradvány keletkezik, ráadásul gazdaságosabb az üzemeltetése.

A versenyképesség megőrzéséhez invesztálni kell a technológiába is. Év végéig érkezik egy új öt- és két négytengelyes megmunkálóközpont, valamint egy robotkaros palettatároló, valamennyi a legkorszerűbb műszaki tartalommal. Több régebbi gépet pedig a fenntarthatósági szempontokra tekintettel nem lecserélnek, hanem felújítanak az elvárt technológiai színvonalra.

 

Új üzem érkezik az Amphenol magyarországi gyárához

A többek között európai prémium elektromos autók kiemelt fontosságú akkumulátor-alkatrészét gyártó magyarországi Amphenol portfóliója a közelmúltban új üzletággal, kábel-összeszereléssel bővült, majd megkezdték az elektromos autók akkumulátorának töltéséhez szükséges belső kábelköteg összeszerelését is. A cserkúti gyárban tavaly egy 200 m2-es bemutatótermet alakítottak ki, melyben az elektromos járművekbe beszerelésre kerülő termékeket állították ki. A vállalat elköteleződött a fenntarthatóság mellett, ez jelentős fejlesztések, beruházások megvalósítását jelenti. Idén már a napelemparkuk harmadik fázisát telepítik, tavaly cserélték le hibrid autókra az autóflottájukat, ehhez kapcsolódóan nyolc darab elektromos autótöltőt is telepítettek.

– Sajnos az idei év jelentős recessziót hoz az elektromos autók frontján, amely bennünket sem fog elkerülni, ez azonban csak a terveink átütemezését jelenti, továbbá egyéb iparágak kiszolgálása felé keressük a lehetőségeket. Ezen törekvésünk egyik példája a veresegyházi gázturbinagyárral induló együttműködés a gázturbinákhoz kapcsolódó kábel-összeszerelés terén – mondja Sánta Attila, az Amphenol gyárigazgatója, cégvezetője. – Az előremenekülés jegyében megfontoljuk egy tavaly akvirált angol gyár Pécsre való áttelepítését. A mintegy 90 főt foglalkoztató új gyár a terveink szerint reálisan három év távlatában készülne el, és költözhetne a városba. Közben folytatjuk az Amphenol testvércégeivel közös projektjeink elindítását, idén egy leányvállalat érkezik júliustól a kábel-összeszerelés ágazatban. Ezen beruházások összessége kiegyenlítheti az elektromosautó-ipar stagnálása/recessziója okozta visszaesést.

 

Techniq2000: fűtéskorszerűsítés, naperőmű-bővítés, új gépek, informatikai és logisztikai fejlesztés

Az elmúlt években jelentős fejlesztéseket hajtott végre a villamos mérnöki tevékenységgel és kereskedelemmel foglalkozó pécsi Techniq2000 Kft., ezért e tekintetben kissé csendesebb lesz 2024. A vállalkozásnál korszerűsítették az Engel J. úti telephelyük már tíz éve működő szárazlevegős hőszivattyús hűtő-fűtő rendszerét, jelenlét-érzékelős vezérléssel új ledes világítást építettek ki, bővítették a meglévő naperőművük teljesítményét, így a gazdasági előnyökön túl minimálisra csökkent a vezetékes gáz felhasználása. Az udvari raktárépületek teljes építészeti és gépészeti felújítása eredményeként korszerű műhelyekbe tudták költöztetni a villamosszerelő és -gyártó divíziójukat. Emelőgépek, darus autók, raktári anyagmozgató eszközök beszerzésével jelentősen növelték a projektvállalásaik lehetőségeit, új felmérési eszközök, 3D-szkennerek beszerzésével pedig még magasabb szintre tudták emelni mérnöki szolgáltatásaikat pécsi és budapesti mérnökirodáikban. Két másik telepünkön további mintegy 110 Kwp teljesítményű új naperőművet építettek, illetve az egyik telephelyük méretét is növelték a szomszédos ingatlanrész megvásárlásával. Jelentős fejlesztés valósult meg számítástechnikai ill. logisztikai területen is.

– Az elmúlt négy évben végrehajtottuk a számunkra legfontosabb beruházásokat, ezért idén nem tervezünk komolyabb munkákat. A jelenlegi és a közeljövő legfontosabb feladata a humán erőforrás fejlesztése, úgy a mérnöki, mint a kivitelezői fronton. A társaság 35 éves működése alapján elmondható, hogy mindig ez a fajta „beruházás” volt számunkra a legüdvözítőbb – mondja Nagy László ügyvezető igazgató.

 

 Lég-Cső: a raktározási rendszer és a minőségbiztosítás fejlesztése, folyamatoptimalizálás

A közelmúltban telephelybővítést és -korszerűsítést hajtott végre a több mint 30 éve az ipari termelőszférában gépészeti és technológiai szerelési munkákat végző, valamint komplex épületgépészeti rendszereket építő Lég-Cső Kft. Komfortos irodaterekkel több mint 700 m2-en új és modernizált munkakörnyezetet alakítottak ki a munkatársaik számára, az újjávarázsolt épület az energiahatékonyság szempontjainak is megfelel. A pályázati támogatás, amelyből megvalósult a beruházás, az informatikai rendszer korszerűsítését, új vállalatirányítási rendszer bevezetését, a szervezeti struktúra optimalizálását és a kollégák képzését is lehetővé tette.

– Vállalkozásunk jelenében nagy hangsúlyt kap a fenntarthatóság, a környezetvédelem és az exponenciális fejlődési ütemet diktáló informatika, emellett jelentős figyelmet fordítunk munkatársaink képzésére is.

Az idei évben a raktározási rendszerünket kívánjuk fejleszteni, amivel hatékonyabban tudjuk kiszolgálni a munkaterületeken dolgozó kollégáinkat, továbbá a folyamataink optimalizálását tűztük célul 2024-re. A minőségi kivitelezés mindig is az alapértékeim között szerepelt, így a minőségbiztosítási rendszerünk tökéletesítése ugyancsak fontos tervünk. A továbbiakban is fontos számunkra az utánpótlásunk nevelése, diákjaink tanítása, hiszen a jövőt ma építjük – fogalmaz Mátyás György, a Lég-Cső Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

 

Strauss Metal: a megújult csarnoképület után a belső terek is korszerűsödnek

Idén márciusban zárt egy 180 millió forintos, pályázati támogatással megvalósított beruházást hazánk vezető páncélszekrénygyártója, a fémmegmunkálással, lemezfeldolgozással, biztonságtechnikai termékek gyártásával foglalkozó Strauss Metal Kft. A projekt geotermikus energiával megoldott fűtéskorszerűsítést, egy 4000 m2-es épület teljes hőszigetelését, tetőszerkezet-megújítását, nyílászárócseréjét, valamint gépek, berendezések vásárlását, a vállalkozás informatikai hálózatának korszerűsítését foglalta magában.

– Vállalkozásunk számára ez a beruházás új perspektívákat nyit meg, hiszen a korábbi hegesztési technológiákkal ellentétben a legkorszerűbb berendezésekkel töredék idő alatt készíthetjük el a termékeinket. Ezentúl a kézi lézerhegesztés technológiája révén kevesebb előkészület kell és nincs szükség utómegmunkálásra, ezzel lényegesen lecsökkentjük a technológiai folyamat idejét, a munka minősége azonban jobb lesz – mondja Strausz János tulajdonos-ügyvezető. – Az idei év beruházási tervei a korszerűsített üzemcsarnokkal függnek össze, többek között a hegesztőműhelyekben mindenhol hidraulikus emelésű lyukas hegesztő asztalt helyezünk el, ami a legkorszerűbb technológiát képviseli. Az összes hegesztőműhelyünket daruval, elszívóval és szerszámtartó fallal szereljük fel, emellett a gyártórészlegek kialakítását is észszerűsíteni kívánjuk. Mindez 10–20 tonnás gépek mozgatásával jár, ami a cég részéről jelentős többleterőfeszítést igényel.

K. T.