A Szakmajegyzéken szereplő szakmák elsajátítására a minőségi oktatás biztosítása érdekében kizárólag iskolai rendszerű oktatásban lesz lehetőség.
2020. szeptember 1-jétől már az új szakképzési rendszer várja a tanulókat, amelyben az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) helyét a szakképzési törvény végrehajtási rendeletében megjelent Szakmajegyzék váltja fel. Az új Szakmajegyzék, amelyben 25 ágazathoz tartozó 174 szakma szerepel, tartalmazza a képzés idejét, az egyes szakmákhoz tartozó, a tanulók által választható szakmairányokat, valamint megmutatja az ágazaton belüli szakmák közötti átjárhatóságot. Újdonság, hogy a jegyzék meghatározza a szakmák digitális kompetencia szintjét is, amely megmutatja, hogy az iskola elvégzésével milyen szintű digitális tudáshoz jutnak a tanulók.
Szakmaválasztás ágazati alapképzés után
A felmenő rendszerben bevezetésre kerülő új szakképzés első időszakában ágazati alapismeretek elsajátítására lesz lehetőség. Ez technikum esetében két év, szakképző iskolák esetében pedig egy év lesz. A tanulóknak a választott ágazat megismerését követően kell csak eldönteniük, hogy melyik, az adott ágazathoz tartozó konkrét szakmát szeretnék tanulni a továbbiakban. Az új rendszer ezzel is támogatja a diákokat a számukra megfelelő pálya kiválasztásában.
A Szakmajegyzékben szereplő ágazatok a következők:
- Bányászat és kohászat;
- Egészségügyi technika;
- Egészségügy;
- Elektronika és elektrotechnika;
- Élelmiszeripar;
- Építőipar;
- Épületgépészet;
- Fa- és bútoripar;
- Gazdálkodás és menedzsment;
- Gépészet;
- Honvédelem;
- Informatika és távközlés;
- Kereskedelem;
- Környezetvédelem és vízügy;
- Közlekedés és szállítmányozás;
- Kreatív;
- Mezőgazdaság és erdészet;
- Rendészet és közszolgálat;
- Specializált gép- és járműgyártás;
- Sport;
- Szépészet;
- Szociális;
- Turizmus-vendéglátás;
- Vegyipar.
Az iskolai rendszerű oktatásban két szakma megszerzése továbbra is ingyenes, és a felnőttoktatásban változatlanul megmarad a nappali rendszer (25 éves korig) mellett az esti, hétvégi vagy e-learning alapú képzés lehetősége is.
Forrás: Innovatív Képzéstámogató Központ