Soha nem látott változásokat idézett elő az uniós intézményekben néhány nap alatt a koronavírus terjedése. Videokonferencia segítségével tartott rendkívüli csúcsértekezleteken tanácskoztak az állam-és kormányfők több alkalommal is, mert a hagyományos tavaszi csúcsértekezletet elhalasztották. Csak a koronavírus elleni védekezés volt a napirenden.
Az elmúlt két hétben a miniszterek is inkább távol maradtak Brüsszeltől, ők is a videokonferenciát részesítették előnyben. Az eddigi uniós szabályok szerint az ilyen ülések informális tanácskozásnak számítanak, vagyis formális, jogszabályi döntéseket nem hozhattak a különböző tanácsi formációk, ami miatt minden eddiginél fontosabb szerepet töltöttek be a tagállami nagykövetek, mivel az ő rendszeres heti üléseik váltak az egyetlen fórummá, ahol a személyes jelenlét elengedhetetlen, és így ők hozták meg a szükséges döntéseket.
Eközben az Európai Bizottság is „rendszert váltott”: március közepén első alkalommal tartotta ülését videokonferencia formájában a biztosi kollégium. Még nagyobb dimenzióváltást hajtott végre az Európai Parlament: a koronavírus miatt elmaradt a plenáris ülés Strasbourgban, a bizottságok (már amelyik egyáltalán összeült) csak a legszükségesebb ügyeket vitatták meg, számtalan rendezvényt, tanácskozást, konferenciát lemondtak, de mivel számos uniós döntés meghozatalához a képviselők egyetértése is szükséges, vagyis szavazniuk kell, miközben a képviselők egy része távol van Brüsszeltől, és a járvány miatt vissza sem tud térni, át kellett alakítani a szavazás módját. Távolból, szavazólap kinyomtatásával, aláírásával, lefényképezésével, beszkennelésével és interneten történő vissza-küldésével lehetett leadni a szavazatokat a rendkívüli körülmények miatt, vagyis a jogalkotási munka nem állt meg.
További információ:
Forrás: MKIK EU Hírlevél