Sikersztori az utánpótlás kinevelésében a ZIEHL-ABEGG Kft.-nél

Az utánpótlás képzése a biztos jövő kulcsa, vallja a Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter tagja, a ZIEHL-ABEGG Kft. menedzsmentje a cég képzési programjaival kapcsolatban készített interjúkat a volt gyakornokokkal, akik ma már a vállalat dolgozói, és a mentorokkal, akik a gyakornokok munkáját koordinálják.

A DDGK klasztertagja (menedzsmentszerv: PBKIK) a ZIEHL-ABEGG Motor és Ventillátorgyártó Kft. több, mint 100 éves múltra visszatekintő német eredetű globális vállalat, a ZIEHL-ABEGG GmBH & Co. magyarországi gyártóüzeme. 1994 óta zajlik hazánkban különböző motor és ventilátor alkatrészek előállítása a Marcaliban működő telephelyen. Azóta a térség egyik legjelentősebb munkáltatójává nőtte ki magát: közel 850 munkavállalót foglalkoztatnak, éves nettó árbevételük pedig meghaladja a 15 milliárd forintot.

A gyártás három nagy üzemegységben folyik. A Rácsüzemben ventilátor-védőrácsokat, a Tekercselőüzemben tekercselt vasmagokat és komplett állórészeket, a nagynyomású alumínium Öntödében pedig ventilátor lapátokat és -forgórészeket készítenek. Az anyacég stratégiája elsősorban a kimagasló minőségre, ún. királyi osztályra és az ügyfélközpontúságra épül. A lég-, szabályozó- és meghajtótechnika területén rendszerszintű megoldásokban gondolkodnak, fejlesztéseik a jövőbe mutatnak.

A ZIEHL-ABEGG Kft. számára fontos a következő generáció támogatása és képzése, hiszen hosszú távon csak megfelelő utánpótlással lehet sikeresen működni. A kezdetektől fogva részt vesznek a felsőoktatásban a duális képzési programban, illetve szakmai gyakorlatot teljesítő diákokat is fogadnak, sőt, azon munkálkodnak, hogy a náluk gyakornokoskodó diákok száma folyamatosan növekedjen. A felsőoktatási intézmények nyílt napjaira országos szinten igyekeznek kiállítóként ellátogatni, hogy a leendő hallgatók tudomást szerezzenek a helyi karrierlehetőségekről. Egyetemek közül a PTE-MIK-ről, a Pannon Egyetemről, a Budapesti Műszaki Egyetemről és az Óbudai Egyetemről érkeztek gyakornokaik.

Kocsis Árpád felsőfokú szakképzésért felelős vezető áttekintést adott a cég sikeresen működő mentorprogramjáról, mely program végén vonzó opciókat tudnak biztosítani a helyi fiataloknak. A képzési programok nagyrészt gépész- és mechatronikai mérnöki, illetve gazdaságtudományi területen zajlanak, de lehetőség van IT és környezetmérnök hallgatóknak is pályázni. A mentorprogramok előnye, hogy a hallgatóknak lehetőségük van technológiák széles spektrumát megismerni és gyakorlati tapasztalatot szerezni. A projektfeladatokon keresztül elsajátíthatják folyamatszemléletet, illetve megtudhatják, hogy milyen egy termelő vállalat felépítése, milyen munkafolyamatok zajlanak, és a szervezeti kultúrát is megismerik. A folyamatos fejlődés lehetősége minden diák számára adott, a magasan képzett mentorok célja a minél sokrétűbb tudás átadása. A ZIEHL-ABEGG Kft. kiemelkedő gyakornoki bérprogramot biztosít a hallgatók részére, ezzel is motiválva őket. A vállalkozás színvonalas munkakörnyezetet és szabadidős programok színes palettáját kínálja dolgozóinak. Klasztertagunk fiatalos lendülettel és dinamikus szemlélettel végzi a mindennapi teendőket.

A szakmai gyakorlat vagy a duális képzés végeztével a diákoknak lehetőségük van munkavállalóként elhelyezkedni a cégnél. Több sikersztori született ilyen módon már, egy kolléga a duális képzésből és hét kolléga a szakmai gyakorlat után vált a cég teljes munkaidős munkavállalójává, jelenleg is négy gyakornokot foglalkoztatnak.

A ZIEHL-ABEGG Kft.-nél diákként több területen is lehetőség van dolgozni, a legegyszerűbb kisegítő feladatoktól kezdve egyetemi szakmai gyakorlati vagy éppen duális képzésig. A felsőoktatáshoz kapcsolódó programokban egy mentor egyszerre jellemzően egy diákkal foglalkozik. A feladatköröket úgy alakítják ki, hogy az ne csak a szakmai tudást, hanem a soft skilleket is fejlessze (pl. kommunikációs és prezentációs készségeket).

Az egykori gyakornokok mindannyian pozitív hangvételben nyilatkoztak a ZIEHL-ABEGG-ről, mint gyakornoki képzőhelyről és munkahelyről, egyikük sem bánta meg, hogy ott maradt dolgozni, van, aki már 10 éve a dolgozói csapat tagja. Szinte minden Kolléga kiemelte a kellemes légkört és a kiváló munkatársi kapcsolatokat. Mivel jellemzően mindenki Marcaliban vagy a környéken lakik, így sok az ismerős arc a vállalatnál, ami családias hangulatot teremt, annak ellenére, hogy egy nagyvállalatról van szó. Elmondták, hogy a cég az iparilag fejlettebb hazai területekhez képest is versenyképes bért és karrierutat kínál a dolgozóiknak; alap, közép és felsőfokú végzettséggel rendelkezőknek is.

Az egyetemi szakmai gyakorlat jellemzően az alapképzés utolsó félévében esedékes, 8-12 hét időtartamú.

Kovács-Sutyor Zsanett az alapképzés utáni szakmai gyakorlat alatt került a céghez, majd a mesterképzés során egyéni tanrend mellett tovább folytatta a megkezdett munkát a vállalatnál. A sok energiaráfordítást megérte, mert az elméleti oktatást át tudta vinni a gyakorlatba, illetve az egyetemi órákra, projektekre pedig saját példákat tudott beilleszteni. Mindennek már csaknem 10 éve, azóta is lelkes munkavállalója a ZIEHL-ABEGG Kft.-nek. Személyzeti szakértőként nagyra értékeli, hogy a feladatok változatosak és kreativitást igényelnek, illetve szabad kezet kapnak folyamatok kidolgozásban, megvalósításában. Szabóné Fülöp Andrea szintén a Kontrolling osztályról hozzáteszi még, hogy felettesei is biztatják és támogatják a dolgozók fejlődését.

Lőczi Bálint CAD tervező mérnök többek között az odafigyelést és a karácsonyra kapott tárgyi extra ajándékokat emelte ki érdekességként, amelyek mindig hasznosak voltak és kedves gesztusként élik meg az alkalmazottak.

A gyakornoki programmal is elégedettek voltak, mindig segítőkész hozzáállással találkoztak a mentorok és munkatársak részéről. A feladatok megvalósításában jellemzően önállóságot kaptak, így tudtak fejlődni, a gyakornokok örömmel vették, hogy számos projektbe bevonták őket. Élő Elemér szintén szakmai gyakorlat keretei között érkezett a vállalathoz, ezután folytatta a munkát és a mesterképzést levelező formában végezte el, amely nagymértékben összefüggött a gyakorlattal, raktár-optimalizációval, komissiótargoncákkal és útvonal-optimalizációval foglalkozik, jelenleg már folyamatoptimalizáló mérnökként.

A cégnél szintén folyamatoptimalizáló mérnök, Zsobrák Viktor viszont duális mechatronikai mérnök képzés révén került a céghez, az egyetemi felvételivel együtt ide is jelentkezett. A Pannon Egyetemről érkezett, esetében havi 5 munkanap volt kötelező szakmai gyakorlat, melyet tömbösített formában, összefüggően „dolgozott le”. Be is dobták a mély vízbe, szorosan a tanult ághoz kapcsolódó feladatokat kapott (gépalkatrészek tervezése, beszerzése), de támogatást kapott minden esetben, amikor elakadt valamiben.

Csillag Gábor CNC üzemrész vezető és mentor összességében pozitívan nyilatkozott a duális képzésről, amely ugyan rengeteg energia- és időbefektetést igényel a cég és a hallgató részéről is, viszont így képesek pótolni a hiányzó munkaerőt. Fontos, hogy a diák már az egyetem elvégzése alatt megismer egy céges kultúrát, alkalmazott szoftvereket, tehát akkor is profitál belőle, ha netán másik munkahelyet választ a diploma megszerzése után. Kihívás a duális képzésben a még így is kevésnek mondható gyakorlati oktatási idő, mert ezáltal nehezebb bevonni a hallgatókat nagyobb projektekbe.

Kocsis Árpád elmondta végezetül, hogy a gyakornoki programra befektetésként tekintenek, cél a közös fejlődés mind a hallgató, mind a mentor részéről és a folyamatos munkaerő utánpótlás. Munkájuk eredményét mutatja, hogy a lelkiismeretes, magas szaktudású gyakornokok részére felkínált állásajánlatot szinte minden esetben elfogadják és válnak a ZIEHL-ABEGG Kft. dolgozóivá.