Egyedülálló módon képezik a tanulókat

Komlón a Lakics Kft. esztendők óta a szakember-utánpótlásának zálogát a tanulók képzésében látja. Jelenleg az új duális képzési rendszerben CNC- és gépi forgácsolók képzése folyik náluk, országosan is egyedülálló módon.

 

– Ennek a szakmának tudtuk megteremteni az első lépésben a hátterét az új szakképzési rendszerben, azonban a terveink között szerepel, hogy ismét fogadunk hegesztő-tanulókat is – kezdi beszélgetésünket Thury-Nagy Diana, a Lakics Kft. HR-vezetője.

– Már évek óta foglalkozunk tanulókkal, ettől a tanévtől azonban egyedülálló módon az elméleti és a gyakorlati képzésük is a cégnél történik. Így csak néhány napot töltenek a szakképző iskolában, ahol a közismereti órákon vesznek részt.

A tanulók 9. osztályt követően kerülnek a céghez, amikor már részt vettek az úgynevezett ágazati alapképzésben, megismerkedtek a gépészeti szakmákkal.

Az új duális szakképzési rendszerben az elmélet és a gyakorlat szoros kapcsolatban van. A Szakképzési Törvény lehetőséget teremtett arra, hogy mind az elméleti, mind a gyakorlati képzést a munkáltató végezze, – így az iskola és a Lakics Kft. megegyezett abban, hogy a munkáltatónál történjen a képzés ettől a tanévtől.

– Ennek nem csak az az előnye, hogy azokra az ismeretekre oktatom a tanulókat, amelyekre később, a végzést követően szükségük lesz, hanem az is, hogy az ismeretek oktatása során a szemléltetéshez minden rendelkezésre áll. Anyag, szerszám, gép.

Nem kis gondot jelent azonban, hogy az első időszakban számos olyan alapnak számító dologgal is foglalkozni kell, mint például a köszönés, a megjelenés, hogy naponta pontosan kell beérkezni a munkahelyre – veszi át a szó Karácsony László szakoktató, aki korábban a komlói szakképző iskola igazgató-helyettese is volt, s a nyugdíjba vonulását követően, mint gyakorlati oktató foglalkozik a cégnél a tanulókkal. – A szakképző iskolában 38 évig tanítottam szakmai elméleti ismereteket, ezért pontos képem van arról, hogy mire van szükségük a tanulóknak.

Hat éve foglalkozik a cégnél a tanulók gyakorlati képzésével, és arra nagyon büszke, hogy évről évre valamelyik közülük ott van a Szakma Kiváló Tanulója Verseny országos döntőjében, ahogy idén is. A 11. osztályos Hamar László a második legmagasabb pontszámmal került be a válogató versenyre, és az országos döntőbe is sikerült bejutnia harmad magával.

– Ukrajnából, Beregszászról jöttem Komlóra – mondja a tanuló. – Az érettségi után, miután nem tudtam jól ukránul, döntöttem úgy, Magyarországon folytatom a tanulmányaimat. Az egyik iskolatársam, Lakatos Richárd javasolta, hogy jöjjünk Komlóra, ugyanis a keresztanyjának az unokatestvére lakik a városban, s azt hallotta, hogy az itteni szakiskolában mód van arra, hogy kitanulhassunk egy szakmát.  Meg kell mondjam, nem igazán tudtam, hogy a gépi-forgácsolás mit is takar, otthon ugyan faesztergán dolgoztam, gondoltam a vaseszterga sem különbözhet tőle sokban. Látatlanban választottam ezt szakmát, ami ahogy kezdtem jobban megismerni, egyre jobban megtetszett. Ugyan a Lakics Kft.-nél gyártott termékek méretei a legelején megleptek, de az nagyon megfogott, ahogy foglalkoztak velünk.

Mint mondja, mindent megtesznek azért, hogy megszeressék az általuk választott szakmát, lépésről lépésre vezetik be őket annak rejtelmeibe az alapoktól kezdve a bonyolultabb fogásokig. Csak azt követően állhatnak a gépek mellé, ha már pontosan tisztában vannak a szakmai elmélettel.

– Folyamatosan kerülünk be, veszünk részt a mindennapi munkában, én már néhány műveletet önállóan is elvégezhetek. Az pedig szerintem külön előnyt jelent, hogy a modern gépek, berendezések mellett a korábban használtakon is dolgozhatunk, megismerjük azok működését is – emeli ki.

Arra nagyon büszke, hogy az itt megszerzett tudás birtokában jó eredményt ért el a Szakma Kiváló Tanulója Verseny országos előválogatóján. Itt egy megadott rajz alapján kellett a gyakorlati feladatot elkészíteni, ami három alkatrész elkészítése volt. Ezekre a feladatokra hét óra állt rendelkezésre. A második legmagasabb pontszámmal került be az országos döntőbe a nyolc résztvevő közül, Baranyát egyedül ő képviselte.

– A döntőbe már csak hárman kerültünk, érdeklődéssel várom, hogy ott milyen feladatokat kell majd megoldani – folytatja tovább. – A végzést követően szeretnék a cégnél maradni, a nyáron pedig azt tervezem, hogy hazamegyek Beregszászra, mert már régen láttam a nagymamámat és a húgomat. A szüleim külföldön dolgoznak. A további terveim között szerepel, hogy levelező tagozaton folytatom tovább a tanulmányaimat, szeretném a technikus-vizsgát letenni.

– Komló testvérvárosa Beregszász, amellyel tíz évvel ezelőtt írt alá együttműködési megállapodást a város. Ennek értelmében Beregszászról rendszeresen érkeznek fiatalok a szakképző intézetbe. A kollégiumban laknak, szakmát tanulnak, a képzésüket szponzorok támogatásával valósítjuk meg. Ezek a gyerekek összetartó közösséget alkotnak, ők viszik a hírét a nálunk folyó szakképzésnek, s egyben annak, hogy a végzést követően el is tudnak helyezkedni. E mellett az is motiválja őket, hogy például négy vasas szakmában is folyik képzés – zárja beszélgetésünket Széplábi András, a Baranya Megyei SZC Komlói Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium szakmai képzésért felelős igazgató-helyettese.

Szalai Kornélia