Különleges helyszínen, a dán Foss világcéghez tartozó, élelmiszer- és takarmányanalitikai műszerek fejlesztésével foglalkozó Soft Flow Kft. pécsi telephelyén leltek otthonra a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara (PTE MK) hallgatóinak képzőművészeti alkotásai. A festmények és szobrok sajátos atmoszférát teremtenek az ipari környezetben, mind az ott dolgozók, mind a céghez látogató partnerek úgy érezhetik magukat, mintha egy kiállításon lennének. Armbruszt Simon, a Soft Flow Kft. ügyvezetője úgy véli, a kutatóközpont közel három évvel a megnyitás után most lett igazán kész.
– Az egyetem karai a modellváltás óta alapvetően törekednek arra, hogy együtt tudjanak működni az ipari és az üzleti partnerekkel, és miután a mi cégünk is az egyetem stratégiai partnere, megkeresett bennünket a Művészeti Kar az általuk kínált lehetőségekkel. Ennek okán vetődött fel annak a gondolata, hogy mivel új az épületünk, viszonylag nagy falfelületekkel és terekkel, ez a kapcsolat kapjon művészeti töltetet. Tudtuk, hogy a kar egy komolyabb gyűjteménnyel rendelkezik, korábban aukciókat is szerveztek, így jött annak az ötlete, hogy helyezzenek ki hozzánk műalkotásokat. Első körben festményekre gondoltunk, mert nagyon sok erre alkalmas falfelületünk van, de dékán úr szobrokkal is kiegészítette az ajánlatát.
– Hogy találtak otthonra ezek az alkotások ebben a nem kifejezetten kiállítótérnek épült környezetben?
– Az épületünknek belsőépítészeti szempontból van egy sajátos ipari hangulata, viszont több olyan helyszínnel, közlekedőtérrel is rendelkezünk, amelyek a tágasság érzetét adják. Tehát voltak olyan szabad területek, amik igényelték is, hogy ott legyen valamilyen „dekoráció”. Az elhelyezés szempontjából talán a legérdekesebb projekt az átrium volt, a bejárat körüli tér, hiszen ott a legnagyobb a belmagasság, azonban egyúttal egy közlekedési útvonal is, ezért egy olyan műalkotást kerestünk oda, egy szobrot, ami több részből áll és a helyszínhez lehet adaptálni. A többi szobor vonatkozásában a kar részéről tanszékvezető úr javasolta, hogy melyiket hová lenne érdemes elhelyezni. A festményeknél sok esetben adta magát a falfelület, a szobroknak azonban szükségük van térre, hogy tudjanak érvényesülni.
– Az alkotások már néhány hónapja önöknél laknak, milyen hatásuk van a cég mindennapi életére?
– A kollégák között volt, aki nagyon pozitívan értékelte, mások kevésbé tudták azonnal befogadni ezeket a műalkotásokat. Nagyon érdekes volt látni a kihelyezés utáni napokban, hogy szinte folyamatosan ácsorgott valaki, vagy akár többen is egy-egy alkotás előtt. Látszott, hogy elkezdték feldolgozni azt, ami előttük van. Egyébként valahol ez is volt ennek a projektnek a célja azon túl, hogy szerettük volna szebbé tenni az irodánkat, hogy ez egy másfajta munkakörnyezet legyen, mint amihez általában hozzászoktak az emberek. Sok fiatal kolléga dolgozik nálunk, akik kevésbé érzékenyek a képzőművészetre, szerettük volna nekik megmutatni ezt a világot. Miközben azt gondolom, hogy a PTE Művészeti Kara egy egészen egyedülálló portfólióval rendelkezik, és nagyon nagy múltra tekint vissza a képzőművészeti oktatás, jó megismertetni a kollégákkal, hogy ilyen értékek is vannak itt, és felkelteni az érdeklődésüket iránta.
– A céghez látogatók miként vélekednek erről a projektről?
– Nem áll olyan távol ez a fajta miliő a cégtől, merthogy maga a Soft Flow a Foss családi vállalat tulajdonában van, és a Foss családban több képzőművész is volt már. Úgyhogy az anyacégnél is bele-belefuthat az ember festményekbe. A dán kollégáknak egyébként nagyon tetszik az a környezet, amit itt létrehoztunk. Ami pedig a vendégeket illeti, akik különböző ok miatt érkeznek hozzánk, általában megdöbbennek azon, ami nekünk nyilván nagyon imponáló, hogy ez egy teljesen más munkakörnyezet, mint amilyeneket eddig láttak. Úgyhogy alapvetően ennek van egy nagyon erős „hűha”-faktora, rácsodálkoznak, hogy ilyen is lehet egy iroda.
– A műalkotások időről időre cserélődnek majd?
– A műalkotásokat határozatlan időre béreljük. Alapvetően a helyszínekhez válogattuk őket, így egyelőre nem gondolkodunk abban, hogy idővel lecserélnénk őket. A jövőben azonban szeretnénk további együttműködéseket is folytatni, valamint másokat is arra buzdítani, hogy vegyék igénybe a művészeti kar kínálta lehetőségeket. Akár új alkotásokat is szívesen létrehoznak, a hallgatók számára ezek kifejezetten jó feladatok, ha ilyen megbízásokat kapnak. A cégközpontunk egy viszonylag szerencsés lokációban van, olyan nagy zöld felületekkel rendelkezünk, ahol például nagyon jól mutatnának szobrok. Egyáltalán nem irreális, hogy akár több összefüggő szobor is kikerüljön a külső területünkre.
K.T.