Jelentős árbevétel-növekedést ért el tavaly a KONTAKT-Elektro Kft.

Számottevően növekedett tavaly a pécsi KONTAKT-Elektro Kft. árbevétele, ami a tulajdonos-ügyvezető Hirth Olivér szerint a kollégákkal végzett közös munka eredménye. A több mint 40 éve alapított, az ipari villamos vezérlés, az automatizálás, az elektro- és szenzortechnika területein ismert iparvállalatok beszállítójaként működő családi vállalkozás az automatizálási területeken elért jelentős megrendelésállomány-növekedés mellett új területekkel bővítette a tevékenységi körét: autóipari TIR 2-es beszállítóvá vált, beléptek az elektromosjármű-gyártás, a nehézgépjárműgyártás területére, ahová energiaellátó és töltésvezérlő berendezéseket fejlesztettek és ma már szériában gyártanak.

– Azért fordultunk az autóipar felé, mert ez illeszkedik cégünk hosszú távú stratégiájának azon ágába, -amely az elmúlt évtizedekben folytatott hidrogénüzemű tüzelőanyag-cellás berendezések fejlesztéséhez kapcsolódik. Úgy véljük, hogy a most kiépített partneri hálózaton keresztül lehetővé válik számunkra, hogy a jövőben hidrogénes nehézgépjárművekhez is tudjunk komponenseket beszállítani.

– Melyek azok a legfőbb alapvetések, amelyek meghatározzák a cég működését?

Gyakran emlegetünk egy Woody Allen-idézetet: foglalkoztat minket a jövőnk, mert az életünk hátralévő részét ott kívánjuk eltölteni. Ezért igyekszünk egy kicsit előretekinteni, vizsgáljuk a partnereink jövőbeni igényeit és ezekre felkészülni úgy, hogy a hosszú távú stratégiánk mentén mi is haladni tudjunk. Ebben fontos tényező, hogy kiváló szakemberekkel dolgozhatunk a cégnél, a 107 fős létszámunk 30–35%-a mérnök. Azt is érdemes megemlíteni, hogy egyre több hölgy munkatársunk van, és hogy egy kiváló gárdát sikerült kiépítenünk, amellyel közösen gondolkodunk. Föl kellett állítanunk egy teljesen új termelési kultúrát a szériagyártásunkhoz gyártásirányító (MES) szoftverrel és komplett logisztikai (WMS) rendszerrel, melyekkel már azt is mérjük, hogy egy-egy termék mennyi idő alatt milyen anyag- és energiafelhasználás mellett készül. Ez egy igazán komplex fejlesztés volt, melyet zömében saját kollégáink házon belül valósítottak meg.  Hiszünk benne, hogy az ilyen irányú fejlesztések hozzájárulnak a jövőbeni sikereinkhez.

– Miként tudják felvenni ezt a fordulatszámot a cégben dolgozók?

– A sorozatgyártást a mérnökeinkkel és a technikusainkkal indítottuk el, ők pozitívan álltak ehhez, mert látták, hogy a jövőnk szempontjából ez milyen jó lehetőség. Azt gondolom, hogy külön nem nagyon kellett beszélni a motivációról, a kollégáink tudják, hogy hosszú távú perspektívát kívánunk nyújtani nekik, azért dolgozunk, hogy mindenki találja meg cégünknél a számításait. Van egy stratégiánk, igyekszünk ennek mentén haladni. A stratégia fontos része, hogy növekvő értékteremtés mellett mielőbb megközelíthessük a nyugat-európai bérszínvonalat. Ehhez viszont folyamatos újításokra, fejlesztésekre, a termelékenységünk növelésére és még több munkára van szükség. Ennek érdekében igyekszünk minél jobb belső kommunikációt folytatni. A tavalyi jelentős árbevétel-növekedés után szerettünk volna egy kicsit szusszanni, egy kicsit magunkkal, a folyamataink rendbetételével, a céggel foglalkozni. A piaci igények megint felülírták a terveinket, így jelenleg is egy újabb nagy beruházást készítünk elő: egy új műhelycsarnok építését kezdjük idén, és újabb technológiákat igyekszünk bevezetni a termelékenységünk növelése érdekében. Az év második felében viszont nagyobb fókuszt kívánunk helyezni a szervezetfejlesztésre, hiszen ennek is követnie kell a cég fejlődését.

– Ön mérnökként és cégvezetőként is helytáll. Előbbi minősége mekkora szerepet kap a napi működésben?

– Szeretnék minél tovább szakmaközelben lenni és a mérnöki tudásomat kamatoztatni, így benne vagyok az ötletelésekben, viszont a megvalósítást nyugodtan rábízhatom kollégáimra. A főbb döntésekbe bevonom a két tulajdonostársat, édesapámat és a testvéremet. Sokszor megkérdezik tőlünk, hogy miként tudunk családként is együtt dolgozni. Szerencsére a környezetünkben, akár a kamarán belül is számos jó példát látunk a családi vállalkozások működésére, van kivel megosztani a tapasztalatokat. A megyében az elsők között voltunk, ahol szerencsésen lezajlott a cégvezetésben a generációváltás. Édesapánk a mai napig jelentős feladatokat tölt be a cégben, továbbra is számítunk a szakértelmére és a tapasztalatára. Nem mondom, hogy néha nincsenek szakmai viták közöttünk, de ezeket kulturáltan meg tudjuk beszélni.

– Miként változnak a személyes vezetői ambíciói a tapasztalások, a kihívások által?

– Ezek viszonylag stabilak, ma is azt vallom, hogy meg kell őrizni az üzleti korrektséget, az egyenességet, a becsületet. Mindannyiunknak fontosak a megbízható üzleti kapcsolatok. Sokszor csak egy kézfogással kötünk szerződést, amit utána természetesen papíron is rögzítünk, de az alapot a kölcsönös bizalom, a másik elismerése és tisztelete jelenti.

K.T.