A WIPO tagállamai elfogadták a szellemi tulajdonról, genetikai forrásokról és a hozzájuk társított hagyományos tudásról szóló új nemzetközi egyezményt.
2024. május 24-én a Szellemi Tulajdon Világszervezetének (World Intellectual Property Organization, WIPO) tagállamai a szellemi tulajdonról, genetikai forrásokról és a hozzájuk társított hagyományos tudásról szóló új, úttörő jelentőségű nemzetközi szerződést fogadtak el. Ez a történelmi áttörés több évtizedes tárgyalássorozat és a 2024. május 13-24. között Genfben tartott diplomáciai konferencia eredménye.
Ez az első olyan WIPO-szerződés, amely a szellemi tulajdon, a genetikai források és a hagyományos tudás közötti kapcsolattal foglalkozik, illetve, amely kifejezetten az őslakos népekre, valamint a helyi közösségekre vonatkozó rendelkezéseket tartalmaz.
A Szerződés, amint hatályba lép, új feltárási kötelezettséget ír elő azon szabadalmi bejelentésekkel kapcsolatban, amelyek genetikai forrásokon és/vagy a hozzájuk társított hagyományos tudáson alapuló találmányokra vonatkoznak. A Szerződés három hónappal azután lép hatályba, hogy azt tizenöt szerződő fél ratifikálta vagy csatlakozott ahhoz.
A Szerződés értelmében, ha a szabadalmi bejelentésben szereplő találmány genetikai forrásokon alapul, minden szerződő fél köteles megkövetelni a bejelentőktől azok származási országának vagy – amennyiben a származási ország nem ismert – azok forrásának közlését. Ha a szabadalmi bejelentésben az igényelt találmány a genetikai forrásokhoz társított hagyományos tudáson alapul, minden szerződő fél köteles megkövetelni a bejelentőktől, hogy nevezzék meg azokat az őslakos népeket vagy helyi közösségeket, akik rendelkeznek a hagyományos tudással.
A konferencia során az SZTNH munkatársa, Kovács Krisztina iparjogvédelmi tanácsadó látta el a WIPO közép-európai és balti államok regionális csoportjának (CEBS) szakmai koordinációs feladatait és képviselte az említett államok álláspontját az intenzív tárgyalások során.
További információ és az egyezmény elolvasása