2030 Digitális évtized – 2024-es helyzetkép

A Digitális évtized helyzete 2024 című jelentés nyomon követi az EU előrehaladását az emberek, a vállalkozások és a környezet javát szolgáló digitális átalakulás irányába.


Az Európai Bizottság 2023-tól kezdődően minden évben közzéteszi a Digitális évtized helyzete című jelentést. A jelentés az EU digitális átalakulásában elért előrehaladást vizsgálja, 4 kulcsfontosságú területen mérve: digitális infrastruktúra, digitális készségek, a közszolgáltatások digitalizálása és a vállalkozások digitalizálása. Az idei jelentés a legfontosabb mozgatórugókat és kihívásokat is vizsgálja, beleértve a jelenlegi geopolitikai paradigmát, az új technológiák, például a generatív mesterséges intelligencia által befolyásolt összetett gazdasági környezetet, valamint ezek versenyképességre gyakorolt hatását. Végül a kiadvány kiemeli az EU globális politikai innovátorként betöltött pozícióját is, és megvitatja, hogyan lehet megerősíteni az EU ipari bázisát.

A 2024. évi jelentés első alkalommal értékeli a tagállamok által 2023-ban elfogadott nemzeti digitális évtizedre vonatkozó stratégiai ütemterveket. Emellett áttekintést nyújt a digitalizációs erőfeszítéseikről, ajánlásokat tesz a javításra, és figyelemmel kíséri a digitális jogokról és elvekről szóló európai nyilatkozat alkalmazását.

A Digitális évtized 2024-es helyzetéről szóló jelentés ébresztő felhívás, amely nagyobb erőfeszítésekre ösztönzi a tagállamokat. Fő problémaként azonosítja, hogy a célkitűzések és célok tekintetében nem történt elegendő előrelépés, és jelentős eltérések vannak a tagállamok között. Ezeket a kérdéseket klaszterek szerint elemzi, amelyek a következőkhöz való hozzájárulásuk alapján kerülnek meghatározásra:

  • versenyképes, szuverén és rugalmas EU
  • az emberek védelme és felhatalmazása
  • a digitális átalakulás kihasználása az intelligens környezetvédelem érdekében
  • a digitális politikák és kiadások harmonizálása

Az előrehaladás feltérképezése

A digitális évtized sikere kulcsfontosságú Európa jóléte és versenyképessége szempontjából. A célok nemcsak a gazdasági növekedést, hanem a társadalmi jólétet is hangsúlyozzák. A 2024. évi jelentés azonban aggodalomra ad okot az EU digitális átalakulás terén elért teljesítményével kapcsolatban. Sürgős intézkedésekre van szükség a haladás felgyorsítása és az összehangolt megközelítés biztosítása érdekében. Mind nemzeti, mind uniós szinten nem történt megfelelő előrelépés, és még mindig jelentős a nemzeti szintű széttagoltság. A jelentés kiemeli, hogy a tagállamoknak együtt kell működniük, és fenn kell tartaniuk a stratégiai menetrendjeikben vállalt kötelezettségeiket.

A teljes jelentés, a tagállami szintű jelentések, valamint további, nemzetközi benchmark elemzések elérhetőek itt.

Forrás: https://digital-strategy.ec.europa.eu/