Mesterséges intelligencia – lehetőségek a szellemi tulajdon kezelésében, védelmében

A szellemi tulajdon és az innováció menedzselése terén világvezető pozíciót betöltő Questel (www.questel.com) iparági összehasonlító jelentést tett közzé idén a mesterséges intelligencia (MI) jelenlétéről, felhasználási lehetőségeiről a szellemi tulajdonban, valamint a szellemi tulajdon kezelésének prioritásairól és a kialakulóban lévő trendekről. A kutatásba több, mint 500 szellemi tulajdonjoggal foglalkozó szakembert vontak be.

Az MI technológia kulcsfontosságú lehetőségeket kínál a szellemi tulajdonjogokkal foglalkozó szakembereknek is, elsősorban a költségek csökkentésére, valamint a stratégiai felügyelet és ellenőrzés elérésére vonatkozóan. Szükség van iparági betekintésre és teljesítményértékelési adatokra is, amelyek segítik a szellemi tulajdonjogok portfóliókezelési stratégiáinak és beruházásainak megalapozását. A generatív mesterséges intelligencia-eszközök szintén egyre inkább előtérbe kerülnek a szakemberek munkája során, a három legígéretesebb lehetőségnek a jogsértések azonosítása, a védjegy- és formatervezési minták keresése, valamint a szabadalmi bejelentések szerkesztése tekinthető.

A jelentéshez megkérdezett szellemi tulajdonjogokkal foglalkozó szakemberek különbséget tettek az adatok és a munkafolyamatok automatizálására használt mesterséges intelligencia algoritmusok és a GenAI “kifinomultabb” formái között, amelyek a gépi tanulást adatok, képek és a jogi tanácsadás első tervezeteinek generálására használhatják fel.

A GenAI-alapú rendszerek már most is feszegetik a mesterséges intelligencia határait a szellemi tulajdonban, új lehetőségeket és alkalmazásokat nyitva meg a különböző területeken. A megkérdezettek egyébként akár továbbképzést is vállalnak annak érdekében, hogy egyfajta versenyelőnyhöz jussanak és maximalizálják a mesterséges intelligencia hatékonyságát a szellemi tulajdonjogok területén.

A kutatás keretében a Questel IP Consulting 2024 februárjában szabadalmi tájképelemzést készített az AI innovációról a szellemi tulajdon területén. A kutatás eredményeként megállapították, hogy 2013-2023 közötti időszakra vonatkozóan 30%-os összetett éves növekedési ráta (CAGR) figyelhető meg az ilyen találmányok tekintetében. Az elemzők véleménye szerint az adatok azt mutatják, hogy a mesterséges intelligenciát különböző alkalmazásokon keresztül alkalmazzák a szellemi tulajdon területén. Az elemzés érdekében az azonosított technológiák közül kilenc ígéretes technológiát vizsgálták meg közelebbről, ilyenek például a szabadalmi adatbázisok javítása és kategorizálása, a szabadalmi tervezetek készítése és a licencelési lehetőségek azonosítása.

Amennyiben kíváncsi rá, hogy milyen további technológia területekre érdemes odafigyelni a jövőben, kik a vezető innovátorok, valamint milyen kihívások és trendek kerültek beazonosításra a következő évekre vonatkozóan, mélyedjen el a Questel iparági összefoglaló jelentésének részleteiben.

 

Szellemi tulajdonnal kapcsolatos kérdéseivel is forduljon a kamarához

Szellemitulajdon-védelmi szolgáltatások