A klub márciusi ülésén ismét az ESG-ről volt szó. Ezúttal Sudár Balázstól, avalex.hu ügyvezetőjétől hallhattunk egy érdekes prezentációt. A téma most igen aktuális, hiszen nagyon sok vállalat érintett az ESG jelentés elkészítésében.

Az ESG (Environmental Social Governance) szempontok napjaink vállalati világában egyre nagyobb jelentőséget kapnak. Ezek a kritériumok nem csupán a környezetvédelmi gyakorlatokra korlátozódnak, hanem magukban foglalják a társadalmi felelősségvállalást és a vállalatirányítási szempontokat is. A fenntarthatóság iránti elkötelezettség már nem opcionális, hanem elengedhetetlen része a modern üzleti stratégiáknak. A 2023. évi CVIII. [ESG] törvény az Európai Unió CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) irányelvéhez igazodva állítja kötelező érvényű követelményekké az ESG célok elérését a vállalatok számára. Az új szabályozás meghatározza, hogy mely vállalatoknak és milyen határidőkkel kell ESG jelentést készíteniük, valamint pontos kereteket ír elő az adatgyűjtés és jelentéstétel alapelveire.
Az előadásból kiderült, hogy már 1992-ben egy ENSZ konferencián meghatározták a fenntartható fejlődés fogalmát, amely a fenntarthatóság alapját képezi. A Fenntartható Fejlődési Célok 17 egymással összefüggő célból álló keretrendszert alkotnak. Ezek a meghatározások képezik a vállalatok által összeállítandó ESG jelentés egyik alapját.
A prezentációban bemutatásra került az, hogy ESG összeállításának 2 nagy része van a Fenntartható operáció és a Fenntartható beszerzés. A résztvevők láthatták, hogy milyen szabályozási követelmények vannak.
A 2 nagy témakört számos kisebb egységre lehet bontani, amibe beletartozik például a HR kézikönyv, környezetvédelem, természeti erőforrások védelme, energiamenedzsment. De ide tartozik még a beszállítói lánc feltérképezése, kockázatkezelés, partnerség a beszállítókkal.
Az ülésen bemutatásra került, hogy az ESG jelentések elkészítéséhez milyen eszköztárak állnak rendelkezésre, melyek azok a szabványok, keretrendszerek, amelyek segítik a szakértők munkáját.
Az ülés második felében az előadó válaszolt a résztvevők kérdéseire, ahol minden részletre kiterjedően kaptak tájékoztatást a résztvevők.
A következő ülés, májusban lesz az ülés témája karbonsemlegesség elérése lesz.
Az ülés nyilvános, minden érdeklődőt várunk a rendezvényen. Jelentkezni a következő linken lehet: https://forms.gle/oVd2LDKzgiFc3GFb9
A rendezvényt az Enterprise Europe Network támogatta.

