A COVID-19 járvány gazdaságra gyakorolt hatásait a török kormány látszatra átfogó és teljeskörű intézkedések sorával igyekszik mérsékelni. Mindazonáltal a meghozott gazdaságvédelmi intézkedések inkább csak mérsékelni tudják a helyzetalakulása alapján valószínűsíthető gazdasági visszaesést. Az ország gazdaságának rendbetétele a jelenleg láthatónál (illetve láttatottnál) minden bizonnyal komolyabb kihívást fog jelenteni.
Pénzügyi óvintézkedések
A járványhelyzetre reagálva Ankara rendkívüli adókedvezményeket vezetett be a török vállalatok számára. A március 18-án kihirdetett csomagban számos intézkedés került megfogalmazásra, melyek a járvány által leginkább terhelt szektorokat (kereskedelem, bevásárló központok, szállás, logisztika-fuvarozás, élelmiszer, textil, vas-és acélipar, gépjárműipar) érintik és a 2020.április-május-júniusi időszakra érvényes könnyítéseket tartalmaznak. A védőintézkedések keretében a kiemelt szektorokban 6 hónapos fizetési moratóriumot rendeltek el a munkáltatói járulékok kifizetése terén, a belföldi légiutazás eddigi 18%-os ÁFA-ját 1%-ra csökkentették, a minimál nyugdíj összegét a korábbi 1000 TRY-ről 1500 TRY-re emelték, továbbá a 2019-es év adóbevallás határidejét 1 hónappal eltolva 2020. április végére halasztották. A kihirdetett elnöki rendelet értelmében a 2020. április 30-i dátumig, a tartásdíj tételének kivételével valamennyi adósság behajtás és csődeljárás felfüggesztésre került.
A Török Központi Bank elemzése szerint az utazási kiadások visszaestek, de az általános fogyasztásban még nem tapasztalható kritikus csökkenés. Visszaesés tapasztalható az export-import kereskedelemben, mely az olajár csökkenés, valamint az orosz és közel-keleti gazdaságok mérsékeltebb igényeinek tudható be.
A helyzet kezelésére tett intézkedések keretében az export-import tevékenységet folytató vállalatok számára lehetővé teszik a TRY alapú exportot és a deviza hasznú szolgáltatási visszleszámitolási hitelek igénybevételét. A konszolidációs folyamatra elkülönített 60 Mrd TRY ($910.000.000) összértékű keret az alábbiak szerint került elosztásra; 20 Mrd TRY Török Eximbank, 30 Mrd TRY állami bankok, 10 Mrd TRY egyéb bankok. Az állami és magán bankok a hitelkeret 70%-át KKV-knak fogják biztosítani, ennek esetenkénti felső értékhatára 25.000.000 TRY ($3,8 millió) egyéb cégek esetében 50.000.000 TRY ($7,6 millió).
Berat Albayrak kincstári és pénzügyekért felelős miniszter bejelentése szerint az 5000 TRY alatti bevételű háztartások 10.000 TRY-ben maximalizált összegig, 6 hónap fizetési moratóriumú, 36 hónap futamidejű hitelt vehetnek fel. Ankara nyilatkozataiban kiáll amellett, hogy megtették a szükséges óvintézkedéseket a török társadalom megvédésére és a járványhelyzet által előidézett gazdasági kiesés megelőzésére, ezért nem folyamodnak IMF támogatásért.
Három állami török bank (Ziraat, Halk, Vakif) és két pénzügyi intézmény (Ziraat Katılım és Vakıf Katılım) jelentett be minden vállalkozás számára elérhető pénzügyi támogatási csomagot a járvány által érintett vállalkozások számára. A bejelentett kezdeményezéshez további nem állami bankok is csatlakoztak. Mivel a bajba jutott vállalatok jellemzően a foglalkoztatottak számának csökkentésével reagáltak a kialakuló helyzetre, a csomag 36 hónapos futamidővel, 7,5%-os éves kamattal és hat hónapos fizetési moratóriummal rendelkezik. A bejelentést megelőzően a Halkbank már intézkedett az üzleti tulajdonosok hitel kártyájának 25.000 TRY ($3.870) maximális limitre történő felemeléséről. Az İşBank, Akbank, Ziraat Katılım és Vakıf Katılım jelezte, hogy a vállalati és magán hitelek visszafizetése esetében is rugalmasan, eseti jelleggel értékelve fogja támogatni azok elhalasztását. Nyilatkozatában az İşBank jelezte, hogy kiemelt támogatásáról biztosítja a KKV és mikrovállalati szektort, ennek jegyében a digitális tranzakciók április 30-ig díjmentesen lesznek igénybe vehetők.
A Török Eximbank lépéseket tesz az exportőrök támogatására, ezért a járvány helyzet hatásainak mérséklése érdekében támogató csomagot jelent be az exportőrök termelésének fenntartása és a csökkenő megrendelések miatti esetleges elbocsátások redukálása érdekében. Pénzügyi megoldást dolgoznak ki a visszaeső megrendelések miatti megnövekedett raktárkészletek kezelésére.
A Török KKV Fejlesztési Szervezet (KOSGEB) üzletfejlesztési hitelei 3 hónappal meghosszabbításra kerülnek. Az ipari és technológiai miniszter intézkedett az egészségügyi termékek gyártóit célzó kiegészítő támogatásról. A fertőtlenítőszerekre, a védőfelszerelésekre és –öltözetekre, valamint egyéb, a járványhelyzet megelőzésére és kezelésére hivatott termékekre adott támogatás összege maximum6 millió TRY ($940.000) cégenként, melynek 4,2 millió TRY ($657.000) része hitel. Intézkedés történt továbbá a KKV-k esetén fennálló hitelek 6 havi fizetési moratóriuma, és a futamidő 12 hónappal történő meghosszabbítása ügyében. A technoparkok 2 hónapig nem fizetnek bérleti díjat, ez közel 6000 cégnek és közel 60.000 munkavállalónak jelent könnyebbséget.
Szociális és gazdasági intézkedések
A járványhelyzetet koordináló Tudományos Tanács szerint Törökország sok más országhoz képest felkészültebben fogadta a járványt. Szinte minden szükséges egészségügyi felszerelésből rendelkezésre áll saját gyártású termék, napjainkig24 millió sebészeti maszk, 3 millió N-95-ös maszk, 1 milliónál több védőöltözet és 181.000 védőszemüveg került kiosztásra egészségügyi dolgozóknak és további tartalékok állnak rendelkezésre.
Erdogan elnök Nemzeti Összefogás Kampányt hirdetett, amelyet az állami intézmények (TIM, TOBB, MÜSIAD, ITO, ASKON, Türk Telekom) támogatásukról biztosítanak. A török üzleti élet támogatja a központilag bejelentett “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” (Törökország, Mi Elegek Vagyunk Magunknak) kampányt, mely pénzadományokat gyűjt a rászorulók számára.
Országszerte egyéb más kezdeményezések is zajlanak a rászorulók megsegítésére, illetve a kialakult helyzet mérséklését célzó projektek, ezek közül kiemelkedik a Sabancı Csoport 1.700.000 TRY támogatása a COVID-19 oltás kifejlesztésére, valamint 10 tonna fertőtlenítőszer adománya az EÜ minisztériumnak és a vállalatcsoport labor infrastruktúra kapacitásának rendelkezésre bocsátása.
Kereskedelem
Ruhsar Pekcan, kereskedelmi miniszter jelezte, hogy Törökország rendelkezik a szükséges kapacitással, és elkötelezetten kiáll a szabad kereskedelem mellett. Az ország kereskedelme megőrizte működőképességét. A vasúti, légi, vízi és szárazföldi csatornákon zajlik az áruforgalom. A január-februári időszakot 4,3%-os exportnövekedéssel zárta az ország.
A miniszter jelezte, hogy kialakításra került az “Érintésmentes Külkereskedelem” ügymenet, és kérte az érintett török vállalatokat, hogy az így létrehozott csatornákat vegyék igénybe. A vámügymenetben bevezetett számos adminisztratív könnyítés tartalmazza az eredetigazolások későbbi, hiánypótlás szerű benyújtási lehetőségét, a vásárra, bemutatókra ideiglenesen kivitt termékek egyszeri nyilatkozattal történő mozgatását, március 3-i dátummal 5 kg-ra növelték a behozható megmunkálatlan arany tömegét. A digitális vámolási eljárásban a vámolási illetékek és pénzbüntetések ügymenete ezen túl elektronikus úton válik intézhetővé.
A kialakult közúti fuvarozást akadályozó helyzetre vonatkozóan a török-bolgár határon lévő kapikulei vámot érintő intézkedések keretében a török sofőrök és pótkocsik cseréje megvalósulhat, ezzel áthidalva a sofőrökre vonatkozó 14 napos karantén időszakot. Ugyanez a lehetőség biztosított a külföldi sofőrök és szállítmányozók részére is. Az eljárásnak köszönhetően napi 1138 (többnyire török) kamion tud áthaladni a vámon, mely szám tovább növekedhet.
Tengeri úton éves szinten Olaszországba 170.000, Franciaországba kb 50.000 megvalósuló szállítások esetében a török kamionok vontató és sofőr nélkül kerülnek szállításra, és a fogadó országban helyi sofőrök és vontatók veszik le ezeket a kikötőkben a fertőtlenítési folyamatot követően.
A vasúti fuvarozás Kapikuléból az EU irányában jelenleg egy éves 35.800 vagonos kapacitású vonalon valósul meg, a kapacitást rövid időn belül lehetséges 50.000 vagonra bővíteni. A Törökországot Bulgáriával összekötő cerezköyi vasúti vonalon a járatok számát 2-re növelték. Még rendelkezésre áll a Karasu-Konstancai komp vonal is, mely 400 kamionnyi kapacitással rendelkezik.
Februárban 72%-kos növekedéssel 2,981milliárd USD-ra nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya. A februári export 2,3%-os növekedéssel 14,653milliárd USD-s eredményt, az import 9,8%-os növekedéssel 17,634milliárd USD-s összeggel valósul meg.
Együttműködési megállapodás született a török Varlık Fonués kínai Sinosure (Export és Hitel Biztosítási Szervezet) között, mely alapján kínai befektetők és kivitelezők kerülnek kiajánlásra a Varlık Fonu energia, petrolkémiai és bányászati szektort érintő projektjeibe, és az ilyen projektek hitel biztosítására biztosít 5 Mrd USD keretet a kínai alap. A projektek infrastrukturális projekteket is érinthetnek.
Bekir Pakdemirli, mezőgazdasági és erdészeti miniszter bejelentette, hogy 2020 a digitalizáció éve és ezzel összhangban bemutatta az „e-mezőgazdaság” platformot, mely az érintett mezőgazdasági szereplők digitális ügyintézését hivatott elősegíteni. Az élelmiszeripar egyedülálló módon képes volt növelni a termelését és a mezőgazdasági támogatások 36%-kal növekedve 22 Mrd TRY-t fognak kitenni kiegészülve a minisztérium 2020-as költségvetésének, szintén támogatásokra tartalékolt56%-ával.
Az ország egyik húzóágazatának számító kész-és félkész termékek beszállítása és gépjárműgyártás biztosítja az EU gépjárműgyártáshoz szükséges termékek 15%-át, ami egyben az ország legjelentősebb export tétele. Az országban működő cégek (TOFAŞ, ANADOLU ISUZU, OYAK RENAULT, HONDA, HYUNDAI ASSAN, MERCEDES-BENZ TÜRK, FORD OTOSAN, KARSAN, TOYOTA, MAN, TEMSA, TÜRK TRAKTÖR, OTOKAR, PIRELLI) felfüggesztették termelésüket, azt előreláthatóan április közepén tervezik újraindítani. A termelést szüneteltető cégek közül akadtak olyanok, akik a kapacitásukat egészségügyi védőfelszerelések és egyéb termékek gyártására ütemezték át.
Forrás: Magyarország Nagykövetsége, Ankara